02 Haziran 2020, Salı 11:34

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Cilde Nasıl Uygulanır?

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Cilde Nasıl Uygulanır?

Üzüm çekirdeği yağı üzümün çekirdeklerinden elde edilen bir yağ türüdür. Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları saymakla bitmez; Üzüm çekirdeği yağı cildi nemlendirir, ciltteki lekeleri yok eder, kuru cildi nemlendirir, yağlı cildin yağını dengeler, göz altı bölgesindeki morlukları geçirir, çillerden kurtulmanıza yardımcı olur ve sizi pürüzsüz bir cilde kavuşturur.  Üzüm çekirdeği yağını cilt için kullananların yorumları hep müsbet olmuştur. Bu makalemizde Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya ve Prof. Dr. Osman Müftüoğlu tarafından tarifi verilen üzüm çekirdeği yağı ile yapabileceğiniz cilt maskesi tariflerine yer verdik.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüz Bakımı İçin Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Sağlıklı ve pürüzsüz bir cildim olsun istiyorum. Üzüm yağı çekirdeği ile doğal cilt bakımı maskesi yapmak istiyorum, evde yapabileceğim bir maske tarifi verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Yarım demet maydanoz, bir çorba kaşığı madensuyu ve bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp blender’dan geçirin. İçine bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve alabildiği kadar kil katın. Bu karışımı temiz cildinize yayıp, yaklaşık 20 dakika boyunca bekletin. Ardından da yıkanın. Bu formülü haftada en az üç kez uygulamanız son derece yararlı olacaktır.)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Ciltteki Lekeleri Yok Eden Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Yaz boyunca tatil yaptım. Sürekli güneş altında olduğum için cildimde lekeler oluştu. Bir türlü geçmeyen bu lekeleri nasıl yok edebilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Yarım adet yemeklik kabağı rendeleyin. Ardından da bir çorba kaşığı süzme yoğurt, bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve bir çorba kaşığı yulaf unuyla karıştırın. Bu karışımı temizken cildinize sürün. Yaklaşık 20 dakika bekletip ovarak çıkarın. Bu işlemi haftada iki kez uygulayın. Size ayrıca anti aging etkili kremlerle cildinizi desteklemenizi de tavsiye ederim.)

Göz Altı İçin Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı göz çevrenizin, göz altlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu anlatıyor; İhtiyacınız olan malzemeler: Bir çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve bir parça organik pamuk. Üzüm çekirdeği yağını pamuğa emdirin ve her akşam göz çevrenize sürün. Bu doğal bakım kremini zeytinyağı ya da nar çekirdeği yağı ile de yapabilirsiniz. Seçiminizi yaparken, cildinizin hangisiyle barıştığına bakıp ona göre karar verebilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Göz Altındaki Morlukları Yok Eden Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Göz altlarımda morluklar var. Üzüm çekirdeği yağı göz altına sürülür mü? Üzüm çekirdeği yağı ile yapabileceğim göz altlarındaki morluktan kurtaran bir tarif verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Yarım elma rendesi, yarım şeftali rendesi ve bir çay kaşığı buğday filizi yağını karıştırın. Bu kaırşımı gazlı bir gezin arasına koyun. Sonra da gözlerinizin üzerinde 20 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın ve göz çevrenize bu kez üzüm çekirdeği yağıyla masaj uygulayın. Bu formülden haftada iki kez yararlanın. Ayrıca günde en az sekiz saat uyumaya özen gösterin.)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cildi Nemlendiren Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Cildimi nemlendirmek için üzüm çekirdeği yağı ile yapabileceğim bir nemlendirici tarifi veriri misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Cildinizin nemli ve daha sağlıklı olmasını istiyorsanız haftada bir gün, yarım domates rendesi, bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği ve öğütülmüş bir tatlı kaşığı gliserini karıştırın. Cildinize sürerek 20 dakika bekletin. Suyla durulayın.)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cilt Canlandırıcı Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Yüzüm çok soluk, cansız ve sağlıksız görünüyor. Birçok kullandım ama maalesef hiçbirinden etkili bir sonuç alamadım. Yüzümü eski güzelliğine kavuşturacak bir formülünüz var mı?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Size 2 tarif veriyorum bu iki tariften dilediğinizi uygulayabilirsiniz. 1. Tarifim;3 adet kırmızı üzümün suyunu, 1 tatlı kaşığı beyaz kil, 1 tatlı kaşığı süt kaymağı, 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırın. Bu karışımı temizken cildinize sürün. 25 dakika beklettikten sonra ovarak çıkarın ve yüzünüzü suyla yıkayın. Bu formülü haftada 3 kez uygulayın. Ayrıca geceleri yatmadan önce yüzünüze armut suyu sürmeyi de alışkanlık haline getirin. Sabahlan evden çıkarken ise mutlaka koruyuculu krem sürün.

2. Tarifim; küçük dilim papayayı rendeledikten sonra bir tatlı kaşığı bal, bir 1 tatlı kaşığı krema ve bir çay kaşığı üzüm çekirdeği yağıyla karıştırın. Bu karışımı tüm cildinize yayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından da ovarak çıkarın. Bu formülü haftada iki kez uygulayın.)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Vücuttaki Çatlakları Yok Eden Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Kilo alıp vermekten ve hamilelikten dolayı cildimde çatlaklar oluştu, bu çatlaklardan nasıl kurtulurum?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir çorba kaşığı üzüm çekirdeği, 3 çorba kaşığı susam yağı, bir çorba kaşığı jojoba yağı, üç çorba kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı greyfurt suyunu iyice karıştırın. Her banyodan sonra çatlaklarınıza bu karışımla masaj yapın. Bu formül çatlaklarınızın büyük ölçüde azalmasını sağlayacak ve yeni çatlak oluşumunu önleyecektir. Ancak çatlakları tam olarak yok etmek maalesef mümkün değildir.)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kuru Ciltler İçin Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Cildim kuruluktan pul pul dökülüyor. Bir an önce toparlanmasını sağlayacak bir formüle ihtiyacım var. Bana yardımcı olur musunuz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Eşit miktarda üzüm çekirdeği yağı, bademyağı, zeytinyağı, jojoba yağı, portakal yağını karıştırın. Bu karışımı her banyodan sonra cildinize sürün. Sorununuz kısa zamanda çözülecektir. Bu yağları aktardan temin edebilirsiniz)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yağlı Ciltler İçin Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Cildim çok yağlı, yağlı cilt için uygulayabileceğim bir bakım maskesi tarifi verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Yarım demet maydanozu 1 çorba kaşığı madensuyuyla kaynatın. Blender’dan geçirdikten sonra içine 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve alabildiği kadar beyaz kil katın. 1 tatlı kaşığı da limon suyu ekleyin. Bu karışımı temizken cildinize sürün. 20 dakika bekletip cildinizi yıkayın. Bu formülden her gün yararlanabilirsiniz. )

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüzdeki Çilleri Yok Eden Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Yüzümde özellikle de burnumun üzerinde yaz-kış geçmeyen çiller var. Çillerimden kurtulmak için ne yapabilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 çay kaşığı toz tarçın, 1 yumurtanın akı ve 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağını iyice karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp yaklaşık 20 dakika bekletin. Ardından da ovarak çıkarın. Hassas ciltler için uygun olmayan bu formülden haftada 2 kez yararlanın.)

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Eller Üzerindeki Lekeleri Yok Eden Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Sual: Ellerimin üzerinde lekeler var. Geçmeleri için ne yapmamı tavsiye edersiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 tatlı kaşığı parafin, 3 çay kaşığı ceviz yağı, yarım kaşık elma sirkesi, 3 çorba kaşığı gliserin yağı ve 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağını karıştırıp benmari usulü eritin. İçine 2 çay kaşığı lanolin atıp onun da erimesini bekleyin. Ardından bu karışımı cam bir kavanozun içine koyun ve lekelerinize uygulayın.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. ECRİN

    Merhaba yüzüm çok hassas ve sürekli kırmızı akşamları aceyip derecede bir yanma ve kızarıklık oluyor ufaktanda kılcar damar çatlaması başladı kılcar damar çatlamasını nasıl engelleye bilirim ve akşaları yüzümdeki yanma hissini ve kızarkırlıgı nasıl yatıştıra bilirim.

 
 
KAPAT