Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-07-30 15:06:01 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:42

Üzüm Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, Üzüm Kalori Cetveli

Google News

Üzüm seven ve kilosuna dikkat eden biri olarak üzüm yerken aklınıza "üzüm zayıflatırmı, yoksa kilo yaparmı, üzüm kaç kalori üzüm yersem şişmanlar mıyım?

Üzüm Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, Üzüm Kalori Cetveli

Üzüm A, C, B6 vitaminleri ve folik, asit, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve selenyum gibi minerallerden oluşan en lezzetli ve en faydalı meyvelerdendir. Üzüm seven ve kilosuna dikkat eden biri olarak üzüm yerken aklınıza "üzüm zayıflatırmı, yoksa kilo yaparmı, üzüm kaç kalori üzüm yersem şişmanlar mıyım? " gibi sorular gelir. Makalemizde sorularınıza bilimsel araştırma sonuçlarına göre cevaplar bulabilirsiniz.

Üzüm Kalori Cetveli

 1. 100 gr üzüm 69 kalori
 2. 1 büyük salkım üzüm 328 kalori
 3. 1 orta boy salkım üzüm 104 kalori
 4. 1 küçük salkım üzüm 48 kalori
 5. 100 gram beyaz üzüm 71 kalori
 6. 1 su bardağı beyaz üzüm 142 kalori
 7. 1 çay bardağı beyaz üzüm 71 kalori
 8. 100 gr siyah üzüm 68 kalori
 9. 1 büyük salkım siyah üzüm 177 kalori
 10. 1 küçük salkım siyah üzüm 51 kalori
 11. 1 su bardağı üzüm suyu 110 kalori
 12. 100 gr kuru üzüm 304 kalori

"Journal of Nutrition" (Beslenme Dergisi) Eylül 2009 tarihli sayısında üzümün düşük glisemikli yiyecekler arasında yer aldığı ve kan şekeri seviyesini düzenleme yeteneğine sahip olduğu bilgisi yer almıştır. Prof. Dr. Metin Özata ise glisemik indeksi düşük besinlerin kan şekerini yavaş yükselttiğinden zayıflamakta etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Üzüm, resveratrol gibi çeşitli polifenoller açısından zengindir, uzmanlar polifenollerin obeziteyle savaştığını ve şişmanlığı önlediğini bildiriyor. Özellikle mor ve kırmızı üzüm resveratol için önemli kaynaklardandır. 2014 yılında International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism (Ulusrarası Spor, Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisinde) yayımlanan ön çalışmaya göre üzüm doğal resveratrol olarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Bu bilimsel çalışma kas metabolizması üzerinde resveratrol takviyesinin etkilerini inceledi ve resveratrolün kas dokusunun enerji harcama kapasitesini artırdığını tespit etti. Diğer bir deyişle kaslar daha fazla enerji kullandığından resveratrol içeren besinleri tüketenler daha çok kalori yakıyorlar.

2015 yılında Cellular Physiology and Biochemistry (Hücresel Fizyoloji ve Biyokimya) tıp dergisinde yayımlanan bir başka çalışma, resveratrolün diyabetin habercisi olan, insülin direncini düzenlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. İnsülin kan şekeri fonksiyonlarının normal çalışması ile görevli olduğundan, üzümde bulunan resveratol açlık krizlerini önleyip gereksiz kalori alımını engelliyor.

Üzüm% 80 civarında su içerir ve bu özelliği ile sizi uzun süre tok tutacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalar su tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığı ve kalori yakımına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Günlük kalori ihtiyacı erkeklerde 2200-2400, kadınlarda ise 1800-2000’dir. Günlük kalori ihtiyacınızdan 500 kalori az alarak ayda 2 kilo zayıflayabilirsiniz. 100 gram üzüm yalnızca 69 kaloridir ki bu oran çok düşüktür. Canınız tatlı çektiğinde yaş pasta, baklava vb kalorisi çok yüksek olan tatlılar yerine üzümü tercih ederek kaloriden tasarruf edebilir, kolayca kilo verebilirsiniz.

İncir Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, İncir Yemek Kaç Kalori? Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Baklava Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Baklava İle Diyet Listesi Tıklayınız

Şeftali Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı, Şeftali Kaç Kalori? Tıklayınız

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız

Üzüm Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, Üzüm Kalori Cetveli

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.