Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
13-11-2016 02:50 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Üzüm Sirkesi İçmek Zayıflatır mı Ve Nasıl Kullanılır?

Google News

Sirke, üzüm, elma ve hatta portakal gibi herhangi bir meyveden yapılabilir. Bugün sizlere üzüm sirkesinin zayıflama üzerine etkileri hakkındaki bilimsel

Üzüm Sirkesi İçmek Zayıflatır mı Ve Nasıl Kullanılır?

Sirke, şekerin mikroorganizmalar tarafından asetik asit içine fermentasyonu ile elde edilir. Sirke, üzüm, elma ve hatta portakal gibi herhangi bir meyveden yapılabilir. Bugün sizlere üzüm sirkesinin zayıflama üzerine etkileri hakkındaki bilimsel araştırmalardan bahsedeceğiz:

“Bioscience, Biotechnology and Biochemistry” (Biyosistem, Biyoteknoloji ve Biyokimya) dergisinin Ağustos 2009 sayısında, üzüm sirkesinin ana bileşeni olan asetik asitin vücuttaki gereksiz yağ birikimiyle mücadele ettiği bilgisi yeraldı. Araştırma, Japon obez kadınlar üzerine gerçekleştirildi. Katılımcıların 12 hafta süreyle 0 mililitre, 15 mililitre veya 30 mililitre üzüm sirkesi içmesi temin edildi. Araştırma sonucunda sirke içen iki grup deneğin, sirkeyi içmeyen gruptan daha düşük vücut ağırlığı, bel çevresi ve kan trigliserid düzeyleri sergilediği ortaya çıktı.

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nin Eylül 2005 sayısında yayımlanan araştırmada, ekmeğin dahil olduğu öğüne sirke eklenmesinin, glukoz ve insülin seviyesine etkisi araştırıldı. Çalışma sonucunda öğünlere sirke eklenmesinin, yemekten sonra kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğü tespit edildi. (Kan şekerinin yüksek olması, açlık krizlerinin ve fazla miktarda yemenin en önemli nedenlerindendir.) Katılımcılar ayrıca öğünlerine sirke ilave ettikten sonra kendilerini daha tok hissettiklerini de bildirmişlerdir. Kullanılan sirke miktarı ne kadar yüksek olursa, sirkenin bu etkisi de o oranda yükselecektir.

Üzüm bazlı sirkeler genelde yüzde 5 ila yüzde 10 arasında asetik asit içerir ve çalışmalar üzüm sirkesinin doğal bir iştah kapatıcı olduğunu göstermektedir. İsveç'in Lund Üniversitesi'ndeki beslenme araştırmacıları, 50 gr. ekmek tüketiminden sonra alınan üzüm sirkesinin,vücuttaki glisemik ve insülin hormonu seviyeleri, tokluk hissi üzerindeki etkisini inceledi. Araştırma sonucu European Journal of Clinical Nutrition dergisinin Temmuz 2005 sayısında yayınlandı. Bu araştırmaya göre sirkedeki asetik asitin, glikoz ve insülin seviyesini düşürdüğü ve tokluk ğuhissini arttırdığı gözlemlendi.

Bir bardak su içerisine eklenen 1 yemek kaşığı üzüm veya elma sirkesi,tokluk hissi vererek daha az yemenize yardımcı olabilir. Sirke içindeki asetik asit, yiyeceklerin mideden boşaltımını yavaşlatır ve böylece daha uzun süre tokluk hissi verir. Journal of Food Science (Gıda Bilim Dergisi'nde) 2014 sayısında yayınlanan bir araştırmada, sirke içindeki asetik asidin, karbonhidratların hızlı bir şekilde sindirimini engelleyerek, gastrik boşalımı yavaşlattığı ve kişiye daha uzun süre doygunluk sağladığı belirlenmiştir.

Üzüm sirkesi her ne kadar zayıflatan maddeler arasında yer alsa da, sirkeyi kilo amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorumuza danışmalıyız.

Not: Üzüm sirkesini zayıflamak için kullanmak amacıyla 1 bardak ılık suya 1-2 tatlı kaşığı üzüm sirkesi ekleyip ve günde bir kez sabah aç karına bunu içmeye devam edin. Doktorunuza danışmadan bu zayıflama yöntemine başvurmanızı tavsiye etmeyiz.

15 Günde 20 Kilo Diyet Listesi İle Zayıflayın Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.