Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
15-05-2023 17:40 | Güncelleme : 16-05-2023 09:45

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka tüketin! Her evde bulunan bu baharat midenizi rahatlatıyor, kolesterolü dengeliyor

Google News

Vücudumuz doğadaki pek çok bitkiden olumlu etkiler alıyor. Fakat böylesi nadir bulunur… Öyle etkili ki, gücünden dolayı uzmanlar tarafından ameliyat öncesi kullanılması tavsiye edilmiyor. Hatta hamilelerin kullanmaması öneriliyor. Öyleyse kekik suyu içmenin faydalarına şaşırmaya hazır mısınız?

Doğal baharatlar arasında en etkililerinden kekik, kuru halde ve yiyeceklere ekleyerek tüketilebildiği gibi kaynatılarak da kullanılabiliyor. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller büyük besleyici etkilere sahip. Özellikle kekik suyu içmek, bu faydaları kısa sürede bünyenize almanıza katkı sağlayacak. Peki, kekik suyu faydaları neler, bu suyu nasıl elde edebilirsiniz?

KEKİK SUYUNUN FAYDALARI NELER?

Kekik suyu bilinen ve bilinmeyen pek çok faydaya sahip. Habertürk.com’da yer alan içeriğe göre kekik suyu faydaları Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınıyor. Saraçoğlu’ya göre toksinlerin atılması, sindirimin düzenlenmesi, mide sorunlarının çözülmesi, şişkinliğin giderilmesi kekik suyu ile mümkün. Kekik suyu faydaları hakkında tüm detaylarsa şöyle:

  • Antioksidan etkileriyle toksinleri atar.
  • Hücrelerin yenilenmesini destekler, yaşlanmayı geciktirir.
  • Kekik suyu antiseptik özelliklere sahiptir. Böylece mikropları temizler, bakterileri öldürür. Açık yaralarda kullanılabilir.
  • Bu özelliği sayesinde ağız içi yaraları da onarır, ağız ve diş sağlığını korur.
  • Kekik suyu içerek sindirim sisteminizi de destekleyebilirsiniz. Hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi sağlık sorunlarında birebir etkileriyle sizi şaşırtacaktır.
  • Kekik suyu içmek metabolizmanızı hızlandırması açısından da bir hayli etkilidir. Yağ yakımını hızlandırır ve kilo verme süreçlerinizi destekler.
  • Kolesterolü dengelediği bilinir.
  • İyi bir adet söktürücü olarak tüketilebilir, şişkinliği önler.
  • Uzun yolculuklarda mide bulantısı şikayetleri yaşıyorsanız, rahatlatıcı etkilerinden dolayı yolculuk öncesi kekik suyu tüketebilirsiniz.

KİMLER KEKİK SUYU TÜKETMEMELİ?

Birçok faydasıyla dikkat çeken kekik suyu herkese mi faydalı, zararları yok mu, diye soruyorsanız tabii ki dikkat edilmesi gereken birkaç uyarımız olacak. Mesela herhangi bir doğal ürünü haddinden fazla tüketirseniz sağlık sorunlarına yol açabilir. Kekik suyu da bunlardan biri.

İçerisinde bolca vitamin ve mineral barındıran kekik suyu faydaları olan bir içecek olmasının yanında vücudunuza zarar da verebilir. Ayrıca hamilelik döneminde kekik suyunun tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmiyor. Tabii ki doktorunuza danışmanız burada önemli olacak.

Kekik suyunun zararları arasında sayabileceğimiz bir diğer konu da cerrahi işlem öncesinde tüketilmemesi gerektiğidir. Çünkü kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı etkileriyle aşırı kanamalara sebebiyet verebilir. Ayrıca 15 yaşından küçüklerin kullanması sakıncalı etkiler göstereceğinden önerilmiyor.

KEKİK SUYU NASIL YAPILIR?

Sağlıklı bir içecek tüketmek istiyorsanız kekik suyu iyi bir seçenek. Bunun için kekik suyu hazırlama yöntemini bilmeniz gerekiyor.

Kekik suyu için öncelikle iki su bardağı suyu kaynatmanız gerekiyor. Kaynayan suya iki tatlı kaşığı kadar kekik ekleyerek sıcak suyun içerisinde demlenmesini sağlayın.

Kekik suyunuz 10 dakikada demlenecek. Ardından süzerek içebilirsiniz. Sıcak suda demlediğiniz kuru kekik, suya geçirdiği faydalarıyla vücudunuzu besler. Çok kolay bir şekilde elde edebileceğiniz bu suyla inanılmaz etkileri çok kısa sürede görmeye başlayacaksınız. Eğer zayıflamak istiyorsanız metabolizmanızı hızlandırması için kekik suyunu aç karna tüketmenizi öneririz.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.