29 Şubat 2020, Cumartesi 16:51

Vajina Kaşıntısına Sirke Nasıl Kullanılır?

Vajina Kaşıntısına Sirke Nasıl Kullanılır?

Vajinada kaşıntı, vajinada mantar hastalığı, sedef hastalığı, menopoz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinada kaşıntı için en etkili çözümlerden biri de karbonat ve sirke kullanmaktır.

Vajinada Kaşıntı İçin Doğal Çözümler

Karbonat

Vajinada kaşıntının geçmesi için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat ile suyu karıştırıp bunu vajinanıza sürün. 5-10 dk bekletin su ile yıkayın.

Elma Sirkesi

Vajinal kaşıntıyı geçiren en iyi yöntemlerden birisi elma sirkesidir şüphesiz. Elma sirkesi içerisindeki bakteri ve mantar karşıtı özellikleriyle vajinanın doğal pH dengesini korumasını sağlarken aynı zamanda vajinal kaşıntıyı ortadan kaldırır.

  1. 1 bardak ılık su içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Bu su ile vajinanızı birkaç gün boyunca günde 2 kez yıkayın.
  2. Aynı zamanda günde 2 kez 1 bardak suya katmış olduğunuz 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı çiğ balı tüketebilirsiniz.

Soğuk Kompress

Vajinanızdaki kaşınma probleminden soğuk kompress uygulaması ile kurtulabilirsiniz. Soğuk kopress uygulandığı alanı uyuşturarak kaşıntı ve iltihabı azaltır.

  1. Bunun için temiz pamuklu bir bez içine bir avuç buzu koyup vajinanızda birkaç dakika tutun.
  2. Ardından 39 saniye aralar verip tutmaya devam edin.
  3. Bu işlemi kaşıntı dinene kadar tekrarlayın.
  4. Ek olarak vajinal bölgenizi günde birkaç kez soğuk su ile yıkamak da kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olacaktır.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan aktif kültürler vajina bölgesindeki kaşıntı ve yanma hissi gibi şikayetleri ortadan kaldırmak için çok faydalıdır. Aktif kültürler vücutta enfeksiyon yayılmasını kontrol altına alır ve  vajinada yer alan kötü bakterileri öldürerek iyi bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.

Sarımsak

Sağlığa binbir faydası olan sarımsağın içeriğindeki antibiyotik özellikler bakterileri öldürmeye yardımcıdır. Aynı zamanda sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruma altına alır.

  1. 1 tatlı kaşığı E vitamini ile birkaç damla sarımsak yağını karıştırıp vajinada kaşıntı olan bölgeye uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca günde 2 kez uygulayın.
  2. Ayrıca günlük olarak 3 diş sarımsak da tüketmeniz faydanıza olacaktır. Bunun yerine doktora danışıp sarımsak takviyesi de kullanmak mümkündür.

Bal

Vajinadaki kaşıntıyı geçirecek bir diğer etkili doğal yöntem ise baldır. Balda bulunan bakteri ve mantar karşıtı özellikler vajinada kaşıntıya sebep olan her türlü bakteri enfeksiyonundan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

  1. Doğal balı bir merhem gibi vajinanıza sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile duş alın. Bu yöntemi kaşıntınız geçene kadar günde en az 2 kez tekrarlayın.
  2. Aynı zamanda günde 2 kez bir bardak su içine 1-2 yemek kaşığı pastorize edilmemiş bal katıp tüketebilirsiniz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT