27 Mayıs 2019, Pazartesi 02:21

Vajina Neden Ağrır Vajina Ağrısına Ne İyi Gelir Vajina Ağrısı Nasıl Geçer?

Vajina Neden Ağrır Vajina Ağrısına Ne İyi Gelir Vajina Ağrısı Nasıl Geçer?

Vajinada ağrı kadınlarda sık karşılaşılan problemlerdendir. İdrar yolları enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu ve cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar (STIs) gibi çeşitli enfeksiyonlar vajinada ağrıya neden olabilir. Bazın kadınlar bu durumu vajinada yanma ve sızı hissi olarak tanımlar. Yaşanan belirtiler hafiften şiddetliye değişiklik gösterir ve cinsel isteği de azaltabilir.

Vajinada Ağrı Neden Olur?

 1. Vajinit. Vajinit, vajinada mantardan veya bakteriden dolayı oluşan iltihaplanmadır. Vajinit vajinal kaşıntıya, akıntıya ve/veya yanmaya neden olabilir.
 2. Vajinada mantar enfeksiyonu. Tüm kadınların 75%’i hayatlarında en az 1 defa vajinada mantar enfeksiyonuna yakalanmışlardır. Mantar enfeksiyonları “Candida” isimli mantardan dolayı oluşur. Antifungal vajinal kremler veya haplar vajinada mantarı tedavi edebilir.
 3. İdrar yolu enfeksiyonları: Bakteriler idrar yoluna sıçrayabilir ve üretrada enfeksiyona neden olabilir. Bu da üretrada ve vajina gibi üretra etrafındaki bölgede ağrıya veya özellikle idrar yaparken yanma hissine neden olur.
 4. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar: Belsoğukluğu, Klamidya Trikomoniaz gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinada ağrı nedenlerindendir. Bu hastalıklar antibiyotikler ile tedavi edilebilir.
 5. Yumurtalık kisti veya tümörü
 6. Bakteriyel vajinoz: Bakteriyel vajinoz 15-44 yaş aralığındaki kadınlarda yaygın bir vajinal enfeksiyondur.
 7. Vajinal flora bozukluğu: (bakteri) dengesizliğinden dolayı oluşur
 8. Vajina, rahim, serviks ve diğer komşu organların kanseri
 9. Pelvik inflamatuar hastalığı (cinsel organın iç kısımlarında ciddi enfeksiyon)
 10. Deterjan, sabun ve kadınsı hijyen ürünlerinden kaynaklı cilt tahrişi
 11. Menopozdan sonra vajinal kuruluk
 12. Vajinizm (vajina duvarındaki istemsiz kas spazmları)
 13. Doğum kontrol haplarına karşı alerjik reaksiyonlar
 14. Rahim fibroidi veya iyi huylu tümörler
 15. Vulva kanseri: Vajinada ağrı vulva kanseri belirtilerindendir.. Vulva kanseri dişi cinsel organının dış kısmında oluşan bir kanserdir. Vulva kanserin başlıca semptomları: vajinal akıntı, vajinanın kaşınması veya yanması, vajina ağrısı, rahim ağrısı ve vajinanın şişmesidir.
 16. Vajinal kuruluk: Vajinal kuruluk, söylendiği gibi kuru vajina anlamına gelir. Bu sadece postmenopozal yani menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda görülmez.. Doğum kontrol hapı alan, bebek emziren, antidepresan ve antihistaminik kullanan, bazı astım ilaçlarını kullanan, endişeli, kadınsı hijyen ürünlerindeki kimyasallara alerjik olan kadınlar da vajinal kuruluk yaşayabilir. Ayrıca Bartholin bezlerindeki enfeksiyona bağlı olarak da vajinal kuruluk yaşayabilirsiniz.
 17. Postmenopozal vajinal atrofi. Postmenopozal Vajinal Atrofi menopozal kadınlarda oluşan östrojen eksikliğinden dolayı olan vajina duvarlarındaki iltihaplanmadır.
 18. Vulvodini. Vulvodini enfeksiyon, kanser veya cilt hastalığından kaynaklanmayan kronik bir vulva ağrısıdır. Ne yazık ki, bu hastalığın nedeni henüz bilinmemektedir. Kadınlar genelde vulvanın yanan ağrıdan yakınırlar. Dar pantolon giymek gibi davranışlar buna neden olabilir. Tedavi başlangıcı ilaçlar, lokal anesteziler ve antidepresanlardır.
 19. Travma: Vajinaya veya etrafına herhangi bir travma ağrıya neden olabilir. Bazı zamanlarda kadınlar cinsel ilişkiden sonra acı ve ağrı çekerler.
 20. Bartholin Kisti: Vajinal ağrı Bartholin kisti belirtilerindendir. Bartholin bezi vajinanın dış kısmında yer alır ve vajinanın nemli olmasını sağlayan sıvıyı üretir. Bartholin kisti bu bezde biriken sıvıdan dolayı oluşur.

Vajinada Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Vajinadaki ağrıya şu belirtiler eşlik edebilir;

 1. Kaşınma hissi
 2. Vajina akıntısı
 3. Vajinada kuruluk
 4. Lezyon ve kabarcık
 5. Pis koku
 6. Vajinadan sarı irin akıntısı
 7. Yanma hissi
 8. Cinsel ilişki sırasında ağrı

Vajina Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadın Doğum Uzmanı Doktora gidilir.

Vajina Ağrısı Nasıl Geçer?

Vajina ağrısının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Eğer yaşanan belirtiler idrar yolu enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz veya belsoğukluğu veya klamidya gibi bakteriyel enfeksiyonlara bağlıysa doktorunuz reçetenize antibiyotik yazabilir.

Sıcak su torbası: Vajina ağrısı olan yere sıcak su torbası tutmak ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Şayet sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip sıcak bezi vajinanıza serin.

Soğuk kompres: Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarıp vajinanıza tutarsanız bu da ağrıyı dindirecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT