01 Haziran 2020, Pazartesi 04:41

Vajinada Ağrı Hamilelik Belirtisimi 8 Aylık Hamilelikte Vajina Ağrısı

Vajinada Ağrı Hamilelik Belirtisimi 8 Aylık Hamilelikte Vajina Ağrısı

Vajinada ağrı gebelik döneminde sıklıkla görülen şikayetler arasındadır. Bu tür ağrılar çoğunlukla 12-20. haftalarda görülmekte ve 20. hafta sonrasında ortadan kalkmaktadır.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hormonal Değişimler

Anne adayları gebelik dönemi süresince vücutlarında birçok değişim yaşarlar. Bu değişimler arasında salgılanan hormonlardaki artış başta gelmektedir. Bu hormonlar arasında olan progesteron ve relaksin hormonları sayesinde doğum kolaylaşmaktadır. Vücutta yaşanan bu tür hormonal değişimler vajina ve kasıklarda ağrı yaşanmasına yol açabilmektedir.

Yerleşme Ağrısı

Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin rahme yerleşmeye başlamasından kaynaklı kasık ve vajinada ağrılar yaşanabilir. Bu tür ağrılar kanama olmadığı sürece tehlike arz etmemektedir. Ilk gebeliklerini yaşayan anne adaylarında yerleşme ağrısı genellikle çok olmamaktadır.

Düşük Yapmak

Kasıklarda ve vajinada şiddetli ağrıları gebeliğin ilk 3 ayında yaşamak düşük yapma ihtimalini söz konusu haline getirmektedir. Gebeliklerin yaklaşık olarak %15-20’sinde düşük meydana gelmektedir. Düşük belirtileri şunlardır: vajinal kanamalar, kasık ağrıları ve adet ağrıları gibi kramplar.

Yuvarlak Ligament Ağrısı

Gebelik döneminin ilk 3 ayı biterken rahim, kasık ve vajinada bulunan bağların gerilmesi ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar özellikle anne bir yerden kalkarken veya yürürken yaşar çünkü bu hareketlerde rahimdeki bağlar gerilir. Anne yuvarlak ligament ağrısı yaşadığı anda yan şekilde uzanmalıdır. Yuvarlak ligament ağrısı gebeliğin ilerleyen zamanlarında yani 24. haftadan itibaren yaşanmamaktadır.

Kabızlık

Hamilelik döneminde anne adayının kabız olması da vajina ve kasıkta ağrıya neden olan durumlar arasındadır. Gebelik döneminde yaşanan kansızlık için kullanılan demir hapları sindirim sisteminin çalışmasını yavaşlatır. Bu da kabızlık yaşanmasına sebep olur. Bu sebeple de anne adayı bol su içmeyi ihmal etmemeli ve lif içerikli sebze ve meyveleri tüketmelidir. Bu tür yöntemlerin kabızlığı geçirmediği durumlarda doktor ilaç reçete edebilir.

Bebeğin Uyguladığı Baskı

Hamilelik döneminde bebek özellikle son 3 ay geliştiğinden bu dönemde vajinaya uygulanan baskı artar. Bu baskı da vajina ve kasık bölgesinde ağrıya neden olur. Yüzme ve araba sürme gibi aktiviteler yapan anne zıpladığında bebeğin ağırlığını daha çok hissedeceğinden annenin özellikle gebeliğin son 3 ayında bol bol istirahat etmesi büyük önem taşımaktadır.

Dış Gebelik

Gebelikte bebeğin rahim dışına yerleşmesi dış gebelik olarak adlandırılmaktadır. Dış gebelik genellikle tüp bebek tedavisi uygulandığında meydana gelir ve 50 gebelikten 1’inde görülmektedir. Dış gebelikte her zaman olmasa da gebeliğin 6-10. haftalarında yoğun vajina ve kasık ağrısı ve kanama görülmektedir.

Erken Doğum

Hamilelikte anne adayı eğer yoğun bir vajinal ve kasık ağrısı çekiyorsa ve bu ağrı geçmek bilmiyorsa erken doğumun başladığına işaret edebilir. Böyle uzun ve şiddetli yaşanan vajina ağrılarında 4’ten fazla yoğun sancı gelmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Erken doğum gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelmektedir.

Yalancı Doğum Kasılmaları

Tıpta Braxton hicks kasılmaları olarak adlandırılan yalancı doğum kasılmaları hamilelikte anneyi doğum anına hazırlamak için meydana gelen kasılmalardır. Bu tür yalancı doğum sancıları annenin vajina, kasık, karın ve bel bölgelerinde yoğun ağrılara yol açmaktadır. Bu tür kasılmaların daha az ağrı vermesi için anne adaylarının magnezyum açısından zengin olan besinleri tüketmeleri ve istirahatlarına dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

Böbrek Taşları

Vajina ve kasıklarda yaşayan ağrıların bir sebebi böbrekte taş olması olabilir. Gebelik döneminde yaşanan böbrek taşların düşmesi için anne rahat bir pozisyona getirilir ve bu sayede taşın düşmesi sağlanır. Safrada taş olduğu şüphesi olması durumunda doktora gidilmekte geç kalınmamalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde sıklıkla yaşanan idrar yolu enfeksiyonu vajinaya ağrıya sebep olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu mide bulantısı, çok sık idrara çıkma ve idrara çıkarken yanma hissi yaşama gibi belirtilere de yol açabilir.  Gebelik döneminde görülen idrar yolu enfeksiyonu sebepli yaşanan vajina ağrısını geçirmek için doktorlar genellikle gebeliğe uygun antibiyotik vermektedir.

Hamilelikteki Kasık, Vajinada Ağrısı Nasıl Geçer?

  1. Hamilelikte yaşanan kasık ağrısını azaltmak için doktorun da onayı ile sıcak su su torbası koymak yardımcı olabailir.
  2. Hamilelik döneminde anne adayı günlük olarak 8-10 bardak su içmeye özen göstermelidir.
  3. Hamilelik döneminde kadınların bol bol dinlenmesi çok önemlidir.
  4. Hamilelik döneminde anne adayları uzun süre hareketsiz(oturarak veya ayakta) kalınmamalıdır.
  5. Hamilelik döneminde kasık ve vajinada ağrıyı azaltmak için vajina bölgesini destekleyen yastık kullanımı rahatlık sağlayacaktır. Bu tür hamilelik yastıklarını internetten satın alınabilmektedir.
  6. Anne adayları hamilelik döneminde kesinlikle ağır eşyalar taşımamalıdır.
  7. Hamilelik döneminde vajina ağrısını azaltmak için bacak altına yastık koymak faydalı olacaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Aynur

    Cok faydasi oldu .tesekkur edirem

 
 
KAPAT