01 Haziran 2020, Pazartesi 04:33

Vajinada Çıkan Sivilce Vajina İçinde Sivilce Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

Vajinada Çıkan Sivilce Vajina İçinde Sivilce Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

Vajinada sivilce hormon bozukluğundan, strese kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinada sivilce için Cildiye doktoruna gidilebilir. Doktor size vajinada sivilce için krem reçete edecektir. Yahut aşağıda bildirdiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Vajinada Sivilce Neden Olur?

Hormonsal dengesizlik

Hormonsal dengesizlik sebum üretimine neden olur ve bu durum vajinal sivilceye yol açar

Terleme

Hepimiz kilot giyeriz, bu nedenden dolayı çoğu zaman vajinanın üstü kapalıdır, bu da vajinada sivilce oluşturan ve gözenekleri tıkayan salgılara yol açan aşırı terlemeye neden olur. Bunun sonucunda vajinada sivilce meydana gelir.

Sıkı iç çamaşırı

Sıkı iç çamaşırı giymek cildi terletir, nemlendirir bu da sivilceye neden olur.

Adet Dönemi Sivilceleri:

Kadınlar adet dönemleri sırasında vajinal bölge etrafında sivilcelerle karşılaşırlar. Bu durum ped kullanımından kaynaklanan ısı sonucu meydana gelir. Bu sivilceler uzun sürmez, yalnızca regl döneminde görülür, ancak bu durum sık tekrar ederse altında yatan bir sorunun işareti olabilir.

Kontakt dermatit

Genital sivilceler kontakt dermatitten de kaynaklanabilir.. Kontakt dermatit cilde değen bir şeye karşı aşırı reaksiyondur. Kontakt dermatit şunlara hassasiyetten kaynaklanabilir: 

 1. Köpük banyosu ve sabunlar, özellikle koku içeriyorlarsa
 2. Deodorantlar, losyonlar, pudralar veya parfümler
 3. Tamponlar veya hijyenik pedler
 4. Vajina yıkamakta kullanılan antiseptik sular
 5. Kondomlar, kayganlaştırıcılar veya cinsel uyarı canlandırıcıları
 6. Reçetesiz lokal ilaçlar

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı)

Kıl kökü iltihabı da genital bölgede sivilceye neden olabilir. Sık tıraşlama, sıkı iç çamaşırı kullanma, nemi emmeyen ve havalanma sağlamayan kumaşlardan yapılan iç çamaşırları giymek, içerde büyüyen kıllar, temiz olmayan bir küvette yıkanmak, tedavi olmadan kötüleşen enfeksiyon veya yara ve tahrişe neden olan aşırı terleme kıl kökü iltihabına neden olabilir.

Vajinada Sivilce İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı cilt enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, sivilce, saçkıran vb. tedavisinde kullanılan yağdır. Antibakteriyal ve antiseptik özellikleriyle cilt üzerindeki enfeksiyon için kullanmak iyidir. Vajinal sivilceyi ve diğer birçok cilt problemini tedavi eder.

 1. 1 damla çay ağacı yağını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı vajinal sivilce üzerine uygulayın ve bekletin. İyileşmek için bu yöntemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı antiseptik özellikleriyle cilt tahrişlerini iyileştirmede, yatıştırmada ve vajinal sivilce gibi problemlerin tedavisine de yardımcıdır. Sivilceyi tedavi etmek için önce vajinanızı yıkayıp kurulayın ve bir damla lavanta yağını vajinadaki sivilce olan bölgeye uygulayıp bekletin. Sivilceler yok olana kadar aynı işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Sıcak Kompres

Vajinada sivilce için en kolay, en basit ve en iyi kürlerden biri sıcak komprestir. Sıcak kompres herhangi bir tür sivilce veya akne tedavisi için çok iyidir. Sıcak kompres için, ılık su ve temiz bir bez gerekir. Bezi sıcak suya daldırın ve sıkın. 

 1. Şimdi bu bezi birkaç dakika için sivilce üzerine yerleştirin. Sıcak kompres cildi yumuşatır ve ağrıyı rahatlatır. Sivilcenin iyileşmesi için aynı işlemi günde 2 kez tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin birçok sağlık faydası bulunur. Antibakteriyal ve antifungal özellikleriyle vajinal sivilceyi iyileştirmede yardımcıdır. pH seviyesini dengeler ve birçok sağlık problemini iyileştirir. Bir bardak elma sirkesine bir bardak su ekleyin. İki sıvıyı karıştırın ve nazikçe vajinanızı yıkayın. Vajinal sivilcelerden kurtulmak için aynı işlemi günde 3-4 kez tekrarlayın.

Neem Yağı

Neem yağı viral ve bakteriyal enfeksiyonları tedavi eder ve sivilceleri iyileştirir. Bir miktar neem yağı alın ve pamuğu bu yağ içine batırın. Her gece sivilcenize uygulayın. . 

İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu)

İngiliz tuzu doğal arındırıcıdır ve iltihap karşıtı bir kürdür. Yaraları iyileştirmek, hastalığı ve kuru cildi tedavi etmek için kullanılır. Banyo suyunuza da ekleyebilirsiniz, evde spa görevi görecektir. Vajinal sivilceler için yıkanma suyunuza İngiliz tuzu ekleyin. Ağrıyı iyileştirecek ve vajinanızı temiz ve kuru tutacaktır.

 1. Bir küvetin  içini su ile doldurun içerisine bir bardak İngiliz tuzu atın.
 2. Bu küvette vajinanız suyla temas edecek şekilde oturun, daha sonra bu alanı kuru bir havluyla temizleyin.
 3. Bu işlemi vajinal problemden kurtulmak için günde 2 kez tekrarlayın.
 4. Vajinal sivilceler için en iyi ev kürlerinden biridir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Sevilay

  Hamileyim genital bolgemde sivilce çıktı bi suru neden acaba

 
 
KAPAT