21 Nisan 2021, Çarşamba 17:02

Vajinada İğne Batması Gibi Ağrı Nedenleri ve Tedavisi

Vajinada İğne Batması Gibi Ağrı Nedenleri ve Tedavisi

Vajinada Yanma ve Acı Neden Olur Nasıl Geçer

Vajinada ağrı ve yanma, iğne batması gibi ağrı idrar yolu enfeksiyonundan cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Böyle bir sağlık sorunu yaşadığınızda kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Vajinada Yanma ve Ağrı, Vajinada İğne Batması Gibi Ağrı Nedenleri Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu vajinada yanma ve ağrının en sık karşılaşılan nedenidir. İdrar yolu iltihabının diğer belirtileri idrar yaparken yanma hissi, idrara sıkışma, idrar yokken idrar gelmesi hissi vb. İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotikler ile tedavi edilir.

Vajinit

Vajinit, vajinada enfeksiyon veya iltihaplanmaya denir. Vajinit vajinada yanma ve acıya neden olabilir. Vajinit, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygındır. Genellikle vajinanızda normalde az miktarda bulunan bakteri veya maya dengesinde bir değişiklik olduğunda mantar ve bakteriler arttığında ortaya çıkar. Vajinitin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Tedavide antibiyotik ve mantar ilacı kullanılabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara tutulmuş olmak da vajinada yanma ve acıya sebep olabilir.20 den fazla cinsel yolla bulaşan hastalık türü vardır. Cinsel ilişki yoluyla bulaşırlar.Tedavisi antibiyotikler ile yapılır.

Kandida Mantar Enfeksiyonu

Kandida mantar enfeksiyonu da vajinada yanma ve ağrı yapabilir. Candida olarak da bilinen bir mantar enfeksiyonuna temel olarak Candida albicans adı verilen bir grup mikroskobik mantar veya maya neden olur. Genellikle vajinal bölgede meydana gelir.Kandida enfeksiyonuna yakalanma riskini artırabilecek faktörler hamilelik, stres, kronik sağlık koşulları, diyabet, doğum kontrol ilacı kullanımı, kortizon kullanımı ve antibiyotiklerdir. Antifungal ilaçlarla bu hastalık tedavi edilebilir.

Vulvodini

Vulvodini, kadınların seks yapmasını, tampon kullanmasını ve hatta uzun süre oturmasını engelleyebilen kronik bir ağrı durumudur. Vajina çevresinde ağrılı bir yanma ve batma hissi olarak tanımlanmıştır ve vajinada iğne batması gibi bir ağrıya. Ve kadınların yaklaşık yüzde 16'sının bundan muzdarip olduğu düşünülüyor. Ağrı kesici ilaç ve vajinaya süren kremlerle tedavi edilebilir.

Menopoz

Menopoza yaklaşırken östrojendeki azalma birçok belirtiye neden olabilir. Bu belirtilerden biri de vajinada ağrı ve yanma hissidir. Diğer belirtiler yorgunluk, sıcak basması, sinirlilik, uykusuzluk hastalığı, gece terlemeleri ve cinsel istekte azalma. Menopoz belirtilerini hafif atlamak için doktorun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Vajinada Yanma ve Acının Diğer Nedenleri

 1. Bakteriyel vajinoz ( normalde vajinada yaşayan Gardnerella vaginalis bakterisinin aşırı çoğalması )
 2. Klamidya ( Klamidya trachomatis bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalık )
 3. Genital herpes ( herpes virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalık )
 4. Bel soğukluğu ( Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalık )
 5. Kasık biti (vajinayı enfekte etmeyen ancak genel genital bölgede kaşıntıya neden olan hastalık olarak da bilinir)
 6. Trikomonas Enfeksiyonu ( Trichomonas vaginalis parazitinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalık )
 7. İdrar yolu enfeksiyonu (idrar yolunun bakteriyel enfeksiyonu)
 8. Rektumdan yayılan vajinal kıl kurdu enfeksiyonu
 9. Candida albicans'ın neden olduğu vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal pamukçuk)
 10. Vajinit ( vulvovajinit olarak da adlandırılır, genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu vajina ve vulva iltihabı)
 11. Atrofik vajinit (enfeksiyondan kaynaklanmayan vajinit)
 12. Liken skleroz (cinsel organlarda değişikliklere neden olan kronik bozukluk)
 13. Vulva kanseri
 14. Kaba seks veya cinsel saldırı
 15. Parfümlü sabunlar, köpük banyoları, duş jelleri, kadın vajina spreyleri gibi kimyasalların vajinada alerjik reaksiyon veya tahrişe neden olması
 16. Tampon vajinada birkaç saatten fazla kalmışsa
 17. Hassas genital dokularda kızarıklığa veya tahrişe neden olan dar iç çamaşırı veya pantolon giymek

Vajinada Yanma ve Ağrı Nasıl Geçer?

Vajinada yanma ve acı sorununuz varsa kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden idrar yolu testi ve ultrason isteyecektir. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin neden enfeksiyon ise doktor antibiyotik reçete edecektir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı vajinadaki yanma ve ağrıyo tedavi etmek için iyi bir çaredir. Ayrıca vajinanızın doğal pH dengesini korumaya yardımcı olur.Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Birkaç gün boyunca vajinanızı günde iki kez yıkamak için bu solüsyonu kullanın.

Yoğurt

Yoğurt vajinadaki maya ve kötü bakterileri öldürmeye ve iyi bakterilerin çoğalmasını teşvik etmeye yardımcı olur.Pamuğu yoğurda koyun ve iki saat boyunca vajinada bekletin. Rahatlayana kadar bunu günde iki kez yapın.

Sarımsak

Sarımsak, bakteri ve mayayı öldürmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antibiyotik özellikler içerir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini geliştirir ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Birkaç damla sarımsak yağını 1 tatlı kaşığı E vitamini yağıyla karıştırın ve vajinadaki bölgeye uygulayın. 10 dakika bekleyin, ardından ılık suyla durulayın. Bu ilacı birkaç hafta boyunca günde iki kez kullanın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT