26 Mayıs 2022, Perşembe 05:45

Vajinada yanma hissinin 9 farklı nedeni ve tedavi yöntemleri

Vajinada yanma hissinin 9 farklı nedeni ve tedavi yöntemleri

Vajinada yanma hissi, vajinit( vajinal enfeksiyon), cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Kadın Doğum Doktoruna gidip gerekli testleri yaptırmalı ve tedavi olmalıdır. Tedavi genellikle enfeksiyona bağlıdır ve antibiyotikler ile yapılır.

Vajinada yanma hissi genellikle vajinada kızarıklık, vajinal akıntı ve cinsel ilişki esnasında ağrı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkan, sık karşılaşılan bir durumdur.  Vajinada yanma hissi neden olur? Diye merak ediyorsanız, işte bu belirtiye yol açabilecek sağlık sorunları:

VAJİNADA YANMA HİSSİ NEDEN OLUR?

Vajinal yanma, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın belirtisi olarak meydana gelebildiği gibi kullandığınız bir şeye (sabun veya çamaşır deterjanı gibi) alerjik tepki veya vajina iltihabına, enfeksiyonuna(vajinit) bağlı olarak ortaya çıkabilir. Vajinada yanma hissinin en sık karşılaşılan nedenleri şöyledir:

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Bel soğukluğu, Klamidya gibi cinsel hastalıklar vajinada yanma hissi olarak belirti verebilir. Tedavi genellikle antibiyotikler yoluyla gerçekleşir.

BAKTERİYEL VAJİNOZ

Bakteriyel vajinoz. Bakteriyel vajinoz (BV), bakterilerin neden olduğu bir vajinal enfeksiyondur. Bakteriyel vajinoz vajinada yanma hissi, vajinadan balık gelmesi, vajinanın tahrişi gibi belirtilere neden olabilir. Bakteriyel vajinoz antibiyotikler ile tedavi edilir.

MANTAR HASTALIĞI

Mantar enfeksiyonu. Mantarların neden olduğu vajina enfeksiyonu, vajinada yanma hissine neden olabilir. Bunun tıbbi adı kandidiyazdır ve pamukçuk olarak da bilinir. Vajinada kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinadan akıntı gelmesi de bu sağlık sorununun diğer belirtilerindendir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolu enfeksiyonu. İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), böbrekler, üreterler, mesane ve üretra dahil idrar sisteminizin herhangi bir bölümünde enfeksiyon meydana gelmesidir. Vajina yanması yapar. Antibiyotikler ile tedavi edilir.

TRİKOMONAS HASTALIĞI

Trikomonas hastalığı. Trikomonas cinsel yolla bulaşan çok yaygın görülen bir hastalıktır. Trichomonas vaginalis adı verilen bir paraziti bu sağlık sorununa neden olur. Trikomonas kadınlarda vajinada yanma hissine, kötü kokulu vajinal akıntıya, genital kaşıntıya ve ağrılı idrara çıkmaya neden olabilir.

BEL SOĞUKLUĞU

Bel soğukluğu( Gonore) Bel soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Vajinada yanma, idrar yaparken ağrı, vajinadan kalın akıntı gelmesi, karın ve pelvik bölgede ağrı gibi belirtilere neden olabilir. Tedavi antibiyotik ve doktorların verdiği diğer ilaçlar ile yapılır.

KLAMİDYA

Klamidya. Klamidya, cinsel yolla bulaşan yaygın görülen bir hastalıktır. Chlamydia trachomatis adı verilen bakterilerden kaynaklanır. Hem erkekleri hem de kadınları enfekte edebilir. Vajinada yanma hissi, kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma hissi, ilişki sırasında ağrı Klamidya belirtilerindendir. Antibiyotikler enfeksiyonu tedavi edecektir.

MENOPOZ

Bir kadının menopoza girmeden önce vücudundaki değişen hormon seviyeleri vajinayı etkileyebilir. Menopoz dönemine girmeden ve menopoz döneminde hormonlarda değişime bağlı vajinada yanma hissi, vajinal kuruluk, ateş basması, cinsel istekte azalma gibi belirtiler yaşanabilir.

VAJİNADA YANMA HİSSİ NASIL GEÇER?

Vajinada yanma hissinin geçmesi için Kadın Doğum Doktoruna gitmelidir. Doktor sizden kan ve idrar testi isteyecektir. Nedene göre tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu sorun enfeksiyondan kaynaklı ise doktor antibiyotik reçete edecektir. Vajinada mantar varsa antifungal ilaç verilecektir.

VAJİNADAKİ YANMA HİSSİNE DOĞAL ÇÖZÜMLER

YOĞURT

Yoğurt vajina yanmasına doğal çözümdür. Yoğurtta bulunan probiyotikler ve aktif kültürler vajinadaki enfeksiyonla savaşır, kötü bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve iyi bakterilerin çoğalmasını destekler.

Bir parça pamuğu yoğurda batırın. Bunu vajinanıza sokup 2 saat bekletin. Rahatlayana kadar bunu günde iki kez yapın. Ayrıca her gün birkaç kase ev yapımı yoğurt yiyin.

SOĞUK KOMPRES

Vajinadaki yanma hissinden anında kurtulmak için vajina bölgesine soğuk kompres kullanın. Soğuk kompres, yanma hissi olan bu bölgeyi rahatlatmaya, kaşıntı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Buzluktan buz küplerini çıkarın. Temiz bir beze sarıp bunu vajina bölgesini tutun. Yanma hissi geçene kadar sık sık tekrarlayın. Vajinal bölgeyi günde birkaç kez soğuk suyla da durulayabilirsiniz.

SARIMSAK

Sarımsak, vajinadaki zararlı bakteri ve mantarları öldürmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antibiyotik özellikler içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur .

Birkaç damla sarımsak yağını 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı ile seyreltin, bunu vajinaya uygulayın. 10 dakika bekleyin, ardından ılık suyla durulayın. Bu doğal ilacı birkaç hafta boyunca günde iki kez kullanın.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi antibakteriyel içeriği ile vajinadaki pH seviyesini dengeler, kötü bakterileri yok edip vajina yanmasına iyi gelir. 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Bununla vajinayı günde 2 kez yıkayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı, özellikle kandida ile savaşmaya çalışıyorsanız, vajinal yanma için başka bir doğal çözümdür çünkü hindistancevizi yağının güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.) Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit ve kaprilik asit kombinasyonu, hem yenilerek hem de vajinada topikal uygulama yoluyla zararlı kandidayı öldürmeye yardımcı olabilir. Vajina yanmasına şifa bulmak için vajinaya saf Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT