23 Mart 2019, Cumartesi 16:05

Varikosel Nedir Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır Ne Kadar Sürer Fiyatı

Varikosel Nedir Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır Ne Kadar Sürer Fiyatı

Erkeklerde; testis içinde bulunan organa ‘’testis torbası’’denilmektedir. Bu torbanın içerisinde damarlar da bulunmaktadır. Bu damarların şiştiği duruma ‘’verikosel’’ denilmektedir.  Bu hastalık kısırlığa yol açabilen ciddi bir durum olsa da kişinin çocuk sahibi olmasını önlememektedir.

Varikosel Nedir?

Verikosel; testislerde bulunan testis torbası içerisindeki toplardamarın şişmesi durumuna verilen isimdir. Bu toplardamar kirli kan taşır. Verikosel hastalığı %90 ihtimalle sol testiste görülmektedir.

Varikosel Belirtileri

  1. Testis ağrısı (Bu ağrı ayakta uzun süre durma veya egzersiz sonrası yaşanır)
  2. Damar genişlemesi (Meydana gelen damar genişlemesi testislerde şişkinlik veya yumru gibi hissedilebilir)
  3. Kısırlık (Testise kan taşıyan damarların genişlemesi veya tıkanması erbezi torbasının sıcaklığını artırır. Bu da sperm üretimini yavaşlatır.)

Varikosel İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Varikosel hastalığı için Üroloji bölümüne gidilir?

Varikosel Nedenleri Nelerdir?

  1. Varikosel hastalığı; testislerdeki kirli kanı kalbe götüren toplardamarın fonksiyon olarak yavaşlaması sonucu şişmesi durumunda oluşur. Bu toplardamarın fonksiyonundaki yavaşlamanın sebebi bilinmemekte ancak genetik olduğu tahmin edilmektedir.
  2. Varikosel hastalığı riskini arttıran özel bir etken yoktur. Fakat varikosel hastalığı; boyu uzun erkeklerde aşırı kilolu erkeklere oranla daha çok görülmektedir.
  3. Varikosel genellikle testislerin daha fazla kana ihtiyaç duyduğu ergenlik döneminde meydana gelmektedir.
  4. Varikoselin sebebi bazen de karındaki toplardamardaki kan taşıma problemleri olabilir. Bu 40 yaş ve üzeri erkeklerde daha yaygındır.
  5. Varikoselin diğer bi sebebi böbreklerde oluşan tümörün damarları tıkaması olabilir. (çok nadir)

Varikosel Tedavisi

Varikosel vakaları için tedaviye  her zaman ihtiyaç duyulmamaktadır. Vücutta sperm oranını azalmasına sebep olan başka nedenler tespite edilip tedavi edilmelidir.

Varikosel hastalığı olan birçok erkek tedavi görmeksizin çocuk sahibi olmaktadır. Eğer varikosel hastalığı testislerde ağrı, şişlik yapıyorsa ve kişi çocuk sahibi olamıyorsa tedaviye ihtiyaç vardır. Varikosel tedavisinde kullanılan özel bir ilaç yoktur. Fakat genel itibariyle ibuprofen ve asetaminofen gibi ağrı kesiciler ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varikosel durumunda uygulanacak ameliyat mikrocerrahi ile yapılır. Bu işlemde hastaya lokal veya genel anestezi verilir. Ayrıca mikroskop kullanılarak damarların daha net görülmesi sağlanır.

Varikosel ameliyatında öncelikle kasık bölgesine 2 cm kesik açılır. Bu kesikten testis damarların ulaşılır. Genişlemiş toplardamarlar diğer damarlardan ayrılrır ve bağlanır. Bu ameliyat ortalama 1-2,5 saat kadar sürmektedir.

Bu ameliyat devlet hastanelerinde ücretsiz yapılmaktadır. Özel hastane ücreti ise hastaneden hastaneye göre değişmektedir.

Varikosel Kaç mm Olursa Ameliyat Gerekir?

Hastada varikosel genişliği 3 mm’yi açması durumunda ameliyat gereklidir. Bu ameliyatın kararı doktor tarafından değil hasta tarafından verilir. Hasta ağrı veyahut başka bir problem yaşamıyorsa ameliyat gerekli görülmez. Ancak kişide kısırlık kaygısı varsa ve çocuk sahini olmak istiyorsa ameliyat olunur.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan Varikosel Bitkisel Tedavi

Yarım litre su kaynatın. İçine 6-7 tane keçiboynuzunu küçük parçalara bölerek atın. Bu şekilde 3 dakika kaynatın. Sonrasında ateşten alıp 20 dakika bekletin. Bekletilen karışımda keçiboynuzları çıkarın ve suyu sabah aç karnına ve akşam uyumadan önce tüketin. Bu yöntemi 1 hafta tekrarlayın. Sonraki 3 ay sadece akşamları 1 su bardağı kadar tüketin. 

L-argenin proteini de varikosel tedavisinde etkilidir. 200’lü E vitaminlerinden kullanmak da yardımcı olacaktır. Ayrıca verikosel hastalarının L-argenin protenin yanında 2 ay süresince keçi boynuzu pekmezi içmesi de çok faydalı olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT