Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
19-11-2023 11:29 | Güncelleme : 19-11-2023 14:51

Varisin nedenleri nelerdir? Varisten korunmanın yolları nelerdir?

Google News

Varis çağımızın hastalığıdır. Varis ilk zamanlarda görüntüsel olarak rahatsızlık verse de zamanla ağrılara neden olabilir. Kendinize güveni olumsuz yönde etkileyen varislerin nedenleri nelerdir? Varisten korunmanın yolları nelerdir?

Varisin ana nedeni damarlardaki kan basıncının artmasıdır.
Varisin ana nedeni damarlardaki kan basıncının artmasıdır.

Ayak ve bacaklarda damarların şişmesine ve belirginleşmesine varis denir. Varis öncelikle koyu mor veya mavi renktedir ve bükülmüş, topaklı veya şişkin görünür. Varis genellikle ciddi sorunlara veya rahatsızlığa neden olmaz. Varisiniz varsa ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa neden olmuyorsa, doktorunuza danışmanıza gerek olmayabilir. Varis yaygın bir sorundur ve eğer kadınsanız, egzersiz yapmıyorsanız, obeziteniz varsa ya da ailede varis öyküsü varsa yaş ilerledikçe görülme olasılığı artar. Ayrıca hamilelikte daha sık görülür. 

Bazı durumlarda örümcek damarları olarak da adlandırılan varis çok belirgin hale gelirse kişilerde rahatsızlık ve utanç yaratabilir.

VARİSİN NEDENLERİ NELERDİR?

Varisin nedeni damarlardaki kan basıncının artmasıdır. 

 • Damarlardaki kapakçıklar zayıflar ve hasar görür 
 • Kan damarlarda toplanır ve damar duvarlarına baskı uygular 
 • Damarlar genişler ve şişer, bu da varise neden olur 

Damarlar aşağıdaki gibi birçok nedenden dolayı zayıflayabilir veya hasar görebilir: 

 • Yaşlanma 
 • Hormonlar 
 • Daha uzun süre ayakta durmak 
 • Aşırı kilo 
 • Kısıtlayıcı kıyafetler giymek. 

VARİSİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varisin birincil belirtisi, cilt yüzeyinin altında koyu mor veya mavi renkli damarların ortaya çıkmasıdır. Varisin diğer belirtileri:

 • Varisin çevresinde kaşıntı 
 • Bacaklarda ağrı
 • Bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme ve zonklama 
 • Ciltte kahverengi renk değişikliği veya ülserasyon 
 • Herhangi bir fiziksel aktiviteden sonra bacakların yorgun, halsiz ve ağır hissetmesi 
 • Şişkin ve bükülmüş damarlar

VARİSTEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

 1. Bacak bacak üstüne atmamak

Bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını engelleyeceğinden varis oluşumunu arttırabilir.

 1. Dar kıyafetler giymek

Dar kıyafetler giymek de kan dolaşımını engeller. Bacaktaki toplardamarı olumsuz etkileyerek kanın yukarı çıkışını zorlar. Daha bol kıyafetler tercih edilmelidir.

 1. Bacakların hasar görmesi

Telaş ve koşuşturmaca anında ev ya da ofis ortamlarında bacaklar etrafa çarpabilmektedir. Bacakların bir yerlere çarpması sonucu morarmalar oluşabilmektedir. Morarmalar arttıkça vücut bunları toplayabilmek için yeni damarlar oluşturmak zorundadır. Aynı zamanda vurmanın şiddetiyle orantılı olarak damarda çatlamalar olabilmektedir.

Varisin nedenleri nelerdir? Varisten korunmanın yolları nelerdir?

 1. Bacaklara soğuk su uygulamak

Soğuk su toplar damarların büzülmelerine sebep olur. Ilık su ile duş alınmalı, duş sonunda ise ayak bileklerinden kasıklara kadar soğuk su ile yıkanmak varisler için etkilidir.

 1. Yatarken ayakları yukarıda tutmak

Ayakların kalp seviyesinden yaklaşık 10 cm yukarıda tutulması varis oluşumunu azaltmak için etkilidir. Çünkü ayaklara verilen yükselti, kan akışını rahatlıkla kalbe yönlendirebilmektedir.

 1. Tempolu yürüyüş ve bisiklet kullanmak

Yürüyüş ve bisiklet gibi aktiviteler kan dönüşünü kolaylaştırarak bacaklarda varis oluşumunu engellemektedir.

 1. Fazla kilolardan kurtulmak

Fazla kilolar bacaklardan kalbe giden kan akışını engelleyerek varis oluşumuna neden olur. Fazla kiloya sahip olan kişilerde varis oluşumu kaçınılmazdır.

 1. Sigarayı bırakmak

Damar tıkanıklarına neden olan sigara kullanımı, kan akışının engellenmesine sebep olmaktadır. Varisi olan çoğu kişinin sigara tükettiği görülmektedir.

VARİS TIBBİ TEDAVİ GEREKTİRİR Mİ?

Varis size ağrı veya rahatsızlık vermiyorsa tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak bazı kişiler varisin ortaya çıkmasından dolayı kendilerini rahatsız hissedebilirler. Bu gibi durumlarda sağlık uzmanınıza başvurabilir ve uygun tedaviyi alabilirsiniz. Ayrıca varise kanama, şişlik, ağrı ve renk değişikliği eşlik ediyorsa derhal sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

 SARI KANTARON YAĞI VARİSE İYİ GELİR Mİ?

Sarı kantaron yağı, romatizmal ağrıyı hafifletir, şişme, morarma ve varisli damarların neden olduğu sorunları giderir. Sarı kantaron yağı ile yapılan masajlar ağrılı kaslar, romatizma, siyatik, lumbago, varis için de iyi gelir.

 VARİSE HANGİ YİYEYECEKLER İYİ GELMEZ?

 Varise iyi gelmeyen yiyecekler dondurma, kızartılmış gıdalar, şeker, cips, sigara, alkol, aşırı tuzlu yiyeceklerdir.

 

Kaynak : rizaaktas.com, memorial.com.tr, pharmeasy.in/blog
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.