2017-01-16 16:37:52 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:47

Vazelin Saça Nasıl Uygulanır, Sürülür, Saçı Uzatır mı?

Vazelin, ABD'li bir kimyager tarafından tesadüfen bulunan balmumu ve mineral yağ karışımı binbir derde deva bir maddedir.

Vazelin Saça Nasıl Uygulanır, Sürülür, Saçı Uzatır mı?

Vazelin, ABD'li bir kimyager tarafından tesadüfen bulunan balmumu ve mineral yağ karışımı binbir derde deva bir maddedir. Vazelinin özellikle kozmetik sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Vazelin saça iyi gelir mi? makalemizde vazelinin saça faydaları ve vazelin saça nasıl uygulanır? konusuna yer verdik.

Vazelin saça nasıl sürülür?

Vazelin, yoğun bir madde olduğundan, doğrudan saça, saç diplerine uygulamak, saç köklerindeki gözeneklerini tıkayabilir, saçın aşırı yağlanmasına neden olabilir. Bu nedenle vazelini saçınız için kullanmadan önce benmari usulü eritin. Yani saçınızın gürlüğüne göre 1-2 yemek kaşığı vazelini cam şişeye yahut kaseye koyun. Altına sıcak su koyup, sıcak suda bulunan cam şişenin içindeki vazelinin sıcağın etkisiyle erimesini bekleyin. Bunu yaparken vazelinin için su kaçmamasına dikkat edin. Eriyip sıvı kıvama gelen vazelini haftada 1-2 kez saçlarınıza, saç diplerinize sürün.

Saçları yumuşatır

Vazelin, özellikle kuru saçlar üzerinde çok etkilidir, saçları yumuşatır ve besler, saçların daha kolay taranmasına yardımcı olur.

Saç kırıklarını giderir

Vazelini saç uçlarına uygulamak, saçların uç kısımlarında meydana gelen saç kırıklarını onarmakta önemli rol oynar.

Saçların uzamasına yardımcı olur

Vazelin bir çeşit mineral yağdır ve saçları kökten uca besleyerek uzamasında önemli rol oynar. Yapmanız gereken yalnızca haftada 1-2 kez yukarıda tarif ettiğimiz gibi vazelini saçlarınıza, saç diplerinize sürmek olmalı.

Saç bakım ürünlerinde yer alır

Vazelin, içeriğindeki mineral yağlar sayesinde doğal saç bakımı sağlar. Pek çok şampuan ve saç kreminin formülünde vazelin de yer alır.

Saç bitlerini, sirkeleri öldürür

Vazelinin bir diğer özelliği de saç bitlerini boğup, bitlerden kurtulmaya yardımcı olmaktır. Vazelini bit ve sirkeleri öldürmek için kullanmak amacıyla, yatmadan önce saç derisine kalın bir tabaka şeklinde sürün. Bir duş bonesi ya da streç filmle saçınızı sıkıca kapatın. Bir gece bekletin. Sabah, vazelini temizlemek için saçlara ve saç diplerine bebek yağı sürün. Bit ve sirkelerden kurtulmak için saçınızı iyice tarayın. Ardından saçınızı şampuanlayıp suyla durulayın.

Elektriklenen saçları yatıştırır
Yeni yıkanmış saçlar da oluşabilecek en sık karşılaşılan sorunlardan biri de elektriklenmedir. Vazelin avuç içine yedirilerek saçlara sürülürse saçlarda yaşanan elektriklenmeyi kontrol altına alınabilir. Ayrıca banyo sonrası saçlarda kırık meydana gelmesinin önüne geçebilir.

Saç derisindeki pullanmayı giderir

Saçta zamanla ölü hücre birikip saç derisinde pullanmalar meydana gelebilir. Bunun için saç derinize ince bir tabaka halinde vazelin sürüp bir gece bekleyin. Vazelin saç derisini yumuşatır ve pulların dökülmesine yardımcı olur. Sabah pulların dökülmesi için hafifçe sürtün daha sonra da saç derisini şampuanla yıkayın.

Saça yapışan sakızı temizler
Saçınızda sakız yapışmış yere bolca vazelin sürün. 15-20 dk vazelin saçta kalsın. Ardından geniş dişli bir tarakla, vazelin sürdüğünüz saçlarınızı tarayarak sakızı çıkarın. Sakız saçınızdançıktığında saçınızı suyla yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın.

Vazelin saçların uzamasına yardımcı olabilir
Vazelin bir çeşit mineral yağ olduğundan, yukarıda tarif ettiğimiz gibi saça uygulanması ardından saç derisine masaj yapılması, başta kan akışını uyarıp saçların uzamasına yardımcı olabilir.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır Ve Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Parlak, Sağlıklı Ve Güzel Saçlar İçin Evde Saç Bakımı Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı, Uzatır mı? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hindistan Cevizi Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır, Saça Nasıl Uygulanır? Tıklayınız

Aspirinin Saça Faydaları Nelerdir Ve Aspirinle Saç Maskesi Tarifi Tıklayınız

Mavi Kadın