2017-01-17 20:27:59 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:47

Vazelin Sivilceye, Çatlaklara İyi Gelirmi, Kaş Çıkarırmı, Uzatırmı?

Vazelin, ham petrolden üretilen renksiz, yoğun kıvamda olan bir tür mineral yağdır. Günümüzde vazelinin en yaygın kullanım alanı kozmetik sektöründe cilt bakım

Vazelin Sivilceye, Çatlaklara İyi Gelirmi, Kaş Çıkarırmı, Uzatırmı?

Vazelin, ham petrolden üretilen renksiz, yoğun kıvamda olan bir tür mineral yağdır. Günümüzde vazelinin en yaygın kullanım alanı kozmetik sektöründe cilt bakım ürünleridir. Birçok losyonda, kremde, yüz bakım ürününde vazelin bulunur. Vazelin ciltteki kuruluğu giderir ve cildi yumuşatır. Ciltteki pul pul görünümden kurtulmanızı sağlar. İşte vazelinin yüz için kullanım alanına örnekler:

Yüzü nemlendirir

Vazelin, en güçlü nemlendiricilerdendir. Vazelin yoğun yapılı bir ürün olduğundan, vazelini doğrudan yüze sürmek gözenekleri tıkayabilmektedir. Bunu önlemek için vazelin benmari usulü eritildikten sonra cilde sürülür. Yani, 1 çay kaşığı vazelin küçük bir cam kaseye koyulur. Cam kase ise kaynar suyun yahut çaydanlıktan sıcak suyun üzerine oturtulur. Sıcağın etkisiyle bir süre sonra vazelin eriyecektir. Erimiş ılık haldeki vazelini ince bir tabaka halinde cildinize sürebilirsiniz. Haftada 1-2 kez bu nemlendiriciye devam edin. Yüzünüz çok kuruysa haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Vazelin kaş çıkarırmı, uzatırmı, gürleştirirmi?

Vazelin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunur. Bu özelliğinden dolayı kaşları dökülen kişilen vazelin kullanması kaşların yeniden çıkmasına, kaş şeklinin biçimlenmesine yardımcı olur. Vazelini benmari usulü eritip her gece yatmadan kaşlarınıza sürün.

Dudakları nemlendir

Özellikle kış aylarında dudaklarda sık sık kuruma ve çatlama meydana gelir. Vazelin kurumuş ve çatlamış dudakları nemlendirir, onarır, bakımını sağlar, pürüzsüz, yumuşak dudaklara kavuşmanıza yardımcı olur.

En iyi makyaj temizleyicilerdendir

Vazelin, yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için ideal bir üründür. Vazelin ile dudağınıza sürdüğünüz ruju, göz kaleminizi ve hatta kirpikte kurumuş rimeli dahi kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için parmağınıza bir miktar vazelin alın ve yüzünüze sürün. Daha sonra bir pamuk alarak makyajlı yerleri hafifçe ovalayın. Vazelin yağlı bir yapıya sahip olduğundan makyaj kolayca çıkacaktır.

Saç boyasının yüze bulaşmasını önler

Saçlarını evinde boyayan kadınların en çok sıkıntı yaşadıkları hususlardan biri de, saç boyasının yüze bulaşıp ciltte geçici leke bırakabilmesidir. Neyse ki bu durumda da vazelin imdadınıza yetişir. Saçları boyamadan önce vazelini yüzün bitiş çizgilerine, yüzün saça yakın alanlarına sürmek, yüzde bariyer oluşturup saç boyasının yüzü boyamasını engeller.

Yüz makyajında highlighter (Aydınlatıcı) olarak kullanılabilir

Pahalı highlighter ürünleri satın almak yerine vazelini highlighter olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için elmacık kemiklerinizin üzerine vazelini çok ince bir tabaka halinde uygulayın. Size güzel, doğal parlaklık ve ışıltı verecektir. Ayrıca ıslak bir görünüm oluşturmak için vazelini göz kapaklarınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Abartılı bir parlaklık, hatta yağlı bir görünüm olmaması için vazelini çok fazla kullanmayın.

Kaşları sabitler

Dağınık duran kaşlar hiç de hoş bir görüntü vermez. Vazelin, kaş jeline benzer yapısı sayesinde kaşlarınızın sabit olmasını sağlar ve dağınık durmasını önler. Pahalı kaş jelleri satın almak yerine makyajınızı tamamladıktan sonra kaşlarınıza vazelin sürebilirsiniz.

Vazelinden allık yapabilirsiniz

Parlak ve nemlendirici özelliği olan vazelin, ayrıca ciltte uzun süre kalan da bir üründür. Bu üç özelliğinden birden yararlanmak için toz allığınızı bir miktar vazelin ile karıştırdıktan sonra bu karışımı allık gibi kullanabilirsiniz. Böylece hem doğal görünümlü hem de dikkat çekici elmacık kemiklerine kavuşabilirsiniz. Üstelik vazelinle yapacağınız allık, normal allıklardan daha uzun süre ciltte kalacaktır.

Doğal dudak parlatıcısıdır

Vazelini dudak parlatıcısı olarak da kullanabilirsiniz. Hatta bir parça çikolatayı vazelinle karıştırıp mikrodalgada yahut benmari usulü eritirseniz, çikolatalı bir dudak parlatıcısı elde edebilirsiniz.

Vazelin sivilceye iyi gelir

Ciltte oluşan sivilceler için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de vazelindir. İki çay kaşığı kadar ardıç katranı ve 3 tatlı kaşığı vazelin bir kap içerisinde tahta kaşık ile karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan karışım,her gün sabah ve akşam olmak üzere vücutta bulunan sivilceli bölgelere masaj ile yedirilir. Sorunlu bölgede yer alan sivilceler tamamen geçene kadar bu uygulamaya devam edilmelidir. Ortalama 1 hafta sonra sivilceli alanlardaki azalma, gözle görülür dereceye gelecektir.

Vazelin çatlaklara iyi gelir

Vazelin, çatlaklardan kurtulmak için de en etkili maddelerdendir. Çatlak olan bölgeye her gün sabah akşam vazelin sürmeye devam edin. Bir süre sonra çatlaklardan eser kalmayacaktır.

Mavi Kadın