02 Haziran 2020, Salı 12:44

Vectavir Uçuk Kremi Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Vectavir Uçuk Kremi Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Vectavir Krem Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Uçuğun tedavi edilmesinde kullanılan kremlerden biri olan Vectavir krem uçuğun çabucak iyileşerek ağrısının hafiflemesini sağlar. Vectavir krem uçuk virüslerinin ağzın diğer bölgelerine yayılmasının önüne geçse de uçuğun kişiden kişiye bulaşıcılığını engellemesi söz konusu değildir. Bu kremin fiyatı 33,27 TL'dir.

Topikal antiviral ajanlar olarak adlandırılan virüslerin çoğalmasını engelleyen ilaçlar grubuna dahil olan Vectavir krem uçuk tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Vectavir Krem Ne İşe Yarar?

Vectavir krem tıp dilinde Herpes Labialis olarak adlandırılan uçuk hastalığının teadavisinde kullanılmaktadır. Bu virüs vücuda girdiğinde gösterdiği etkileri uzun süre devam etmese de çeşitli etkenler bu virüsleri tetikler ve virüsler çoğalarak uçuğun oluşmasına sebep olur. Soğuk algınlığı, grip ya da güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalma uçuk oluşumunu tetikleyen etkenlerdendir. Bu virüsler dudaklarda sulu ve ağrılı şişkinliklerin oluşmasına yol açarak can sıkıcı bir hal alabilmektedirler.

Vectavir Krem Nasıl Kullanılır?

 1. Krem sadece dudak üzerinde ve çevresinde oluşan uçukların üzerine uygulanmalıdır. Vectavir krem dudakların içine, buruna, gözlere ve göz çevresine ve genital bölgeye kesinlikle sürülmemelidir.
 2. Doktorun belirttiği dozda ve miktarda kullanılmalı, krem kullanımı hakkında şüphe duyulan durumlarda bir doktora ya da eczacıya danışılmalıdır.
 3. Vectavir krem yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılabilmektedir. Gün içinde yaklaşık 2 saat aralıklarla toplamda 8 kere uygulanabilir. Kremin kullanım süresi 4 gündür. 4 gün sonunda belirtilerde hafifleme ya da uçukta iyileşme görülmezse alternatif tedavi için bir doktora danışılmalıdır.
 4. Uçuğun baş göstermeye başladığı hissedildiği andan itibaren Vectavir krem kullanılması tedavinin daha hızlı ve kolay geçmesini sağlayacaktır ancak uçuklar kabarcık haline geldikten sonra da kullanıldığında etkili sonuçlar alınabilir.

Kremin uygulanma yöntemi:

 1. Vectavir krem cildin üzerine uygulanır.
 2. Krem sürülmeden önce ve sürüldükten sonra ellerin mutlaka yıkanması gerekir.
 3. Kremden küçük bir miktar sıkılarak uçuklu bölgenin üzerine sürülerek uygulanır.

Hamilelikte Vectavir Krem Kullanımı

Hamilelerin bu kremi kullanmadan önce bir doktora ya da eczacıya danışmaları tavsiye edilmektedir.

Doktorun kremin kullanımının kesinlikle gerekli olduğuna karar verdiği durumlarda kullanılmalıdır.

Krem tedavisi uygulanırken hamilelik durumu ortaya çıkarsa bir doktora veya eczacıya danışılmasında fayda vardır.

Emzirirken Vectavir Krem Kullanımı

Emziren annelerin bu kremi kullanmadan önce bir doktora ya da eczacıya danışmaları önerilmektedir.

Emziren annelerin doktor gerekli görmedikçe bu kremi kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Vectavir’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Vectavir’in bileşiminde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Vectavir’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Ciltte iltihaplanmalar
 2. Ciltte kızarıklık, döküntü
 3. Kaşıntı
 4. Ödem

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Vectavir’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

 1. Geçici yanma
 2. Batma
 3. Uyuşma

Bunlar Vectavir’in hafif yan etkileridir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. İdris ŞAHİN

  Cok güzel bir ilaç.
  Lakin fiyatı çok fazla zam yapılmış.

 
 
KAPAT