22 Ocak 2020, Çarşamba 13:48

Visine Göz Damlası Fiyatı Ve Yan Etkileri Zararları

Visine Göz Damlası Fiyatı Ve Yan Etkileri Zararları

Visine Göz Damlası Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Visine damla, gözlerdeki kızarıklık, batma hissi ve kaşıntıyı kısa sürede geçiren antibakteriyel bir göz damlasıdır.

Visine göz damlası toz, duman, rüzgâr ve mevsimsel alerjik konjonktivit  (Oküler alerji)  veya yüzme gibi durumlar nedeniyle meydana gelen göz tahrişleri ve bilgisayar,televizyon ve fazla okuma gibi göz yorgunluğuna bağlı gözde yaşanan ikinci derece Konjonktiva ödem, geçici kanlanma, kaşıntı, yaşarma, ağrı ve yanma hissi gibi belirtilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Visine göz damlasının etken maddesi Tetrahidrozolin hidroklorür’ dür. Bu damla göz içindeki kan damarlarını daraltmaktadır.

Visine Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Visine göz damlası kullanmadan önce gözlük ve kontakt lensler çıkarılmalıdır. Visine göz damlası içinde bulunan benzalküronyum hidroklorür kontakt lenslerde renk bozulmasına yol açmaktadır.

Visine göz damlası alt göz kapağı içine günde 2 kez 1 damla dozunda kullanılmaktadır. Bu damlayı günde en fazla 4 kez 2 damla dozunda kullanılmalıdır.

Visine göz damlası göze şöyle uygulanır;

Öncelikle başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırın. Sonrasında alt göz kapağını aşağıya doğru çekin ve yukarı bakar halde Visine göz damlayı göz kapağınıza damlatın. Sonrasında göz kapaklarınızı kapatın ve parmağınızla gözünüzün iç kenarlarını hafifçe bastırın. Bu şekilde 1 dakika bekleyin. Bu yöntem sayesinde damlanın gözyaşı kanalları ile buruna akmasını engellemiş olursunuz.

Visine göz damlayı iki gözünüze uygulayacaksanız ikisine de aynı şekilde uygulayın. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korumalısınız.

Visine göz damlasını doktorunuzun talimatlarını uygun şekilde kullanmalısınız. Tedavi döneminde mutlaka doktorun önerilerine uygulamalısınız. İlacın yanlış kullanımı ve doktorun tavsiyelerine uymamak hastalığın seyrini olumsuz etkileyecektir.

Uygulama yolu ve metodu:

  1. Visine göz damlası ilacı içindeki şişenin ucunu delmek için öncelikle kapağı çevirip iyice sıkıştırın. Bu sayede kapağın içindeki iğne ile şişenin ucunu delmiş olacaksınız.
  2. Visine göz damlası steril olduğundan kapak açıkken şişenin ucunu göz, parmak veya başka yüzeylere dokundurmamalısınız.
  3. Ürün uzun dönem ve aşırı kullanımda gözde kızarıklık veya yaşanan göz problemlerinin tekrarlanması görülebilir.

Çocuklarda kullanımı:

Visine göz damla 6 yaşından küçük çocuklarda kullanımında  mutlaka doktora danışılmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklar Visine göz damlayı yetişkin gözetiminde kullanmalıdır.

Hamilelikte Visine Damla Kullanımı

Hamilelik dönemindeki anne adayları herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Hamile olan kişiler veya hamilelik şüphesi olan kişiler Visine göz damlası kullanmamalıdır. Sadece doktor reçetelemişse kullanmalıdır.

Visine göz damlası tedavi döneminde hamile olduğunu fark eden kişiler mutlaka doktora danışmalıdır.

Emzirirken Visine Damla Kullanımı

Emziren anneler  Visine göz damla kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Bu damlanın içindeki ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu yüzden emziren anneler Visine göz damla kullanmadan önce mutlaka doktora bildirmelisiniz. Doktor uygunluk durumuna göre ilacın kullanılıp kullanılmayacağına karar verecektir.

Visine Göz Damlası Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Visine damlanın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir.

Çok seyrek görülen yan etkileri: Uygulama bölgesi reaksiyonları (oküler ve perioküler yanma, eritem, iritasyon, ödem, ağrı ve kaşıntı dahil), midriyazis. Çok seyrek  olan bu yan etkiler,10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz: Gözde oküler ve periküler yanma, eritem, iritasyon, ödem, ağrı, kaşıntı ve midriyazis Bunlar Visine damlanın hafif yan etkileridir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT