03 Temmuz 2020, Cuma 19:15

Vişne Çekirdeği Nasıl Kolay Çıkarılır? Pipetle Pratik Yöntem

Vişne Çekirdeği Nasıl Kolay Çıkarılır? Pipetle Pratik Yöntem

Vişne Çekirdeği Nasıl Kolay Çıkarılır? Pipetle Pratik Yöntem

En sevilen meyvelerden olan vişne, sapı, çekirdeği ve meyve kısmıyla vitamin deposu kırmızı bir meyvedir. Meyvesinin dışında çekirdeği, sapları ve hatta yaprağının bile çok yararlı olduğu bilinmektedir. Vİşnenin sağlığa olan faydası saymakla bitmez; bağışıklığı güçlendirir, hafızayı güçlendirir, öksürüğü geçirir... Vişne faydasının yanında tadıyla da oldukça beğenilmektedir. Ekşimsi tadıyla vişnenin reçeli, tatlısı ve hoşafı yapılmaktadır. Vişne, Osmanlı zamanında da birçok yemeğe katılan bir meyve olmuştur

Pipetle Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?

Vişne çekirdeklerini herhangi özel bir aparat olmadan evde kolayca çıkrabilirsiniz. Bunun için sahip olmanız gereken tek şey bir pipet! Pipet sayesinde vişne çekirdeklerini vişneleri dağıtmadan ve fazla su sıçratmadan çıkarabilirsiniz.

Öncelikle vişneleri su ile yıkayıp saplarını koparın. Sonrasında sapların koptuğu vişnedeki çukur yerden pipeti bastırın. Çekirdek vişnenin arka kısmından kolayca çıkacaktır.

Vişne çekirdeklerinin pipet kullanarak çıkarmak oldukça pratik. Piyasada satılan vişne çekirdek aparatlarına ihtiyaç duymanıza gerek kalmadan pipetle işinizi halledebilirsiniz. Bu işlem için birkaç tane pipet edinmenizde fayda vardır. Çünkü işlem esnasında pipetin ucunun yuvarlaklığı bozulabilir. Bozulduğunda yenisini kullanmaya başlamalısınız.

Pipeti vişne çıkarmak için kullanırken, soda şişesi gibi bir şişeyi de bu amaçla kullansanız iyi olur.

Vişnenin çekirdeklerini pipet ile çıkarırken altına şişe koyarak çekirdeklerin şişeye dolmasını sağlayabilirsiniz.

Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?

Vişne hoşaf, tatlı ve reçelde çekirdeksiz olarak kullanılmaktadır. Bu hem yenmesini kolaylaştırmakta hem de tadının daha iyi alınmasına yardımcı olmaktadır. Vişne çekirdeklerini kolayca çıkarabilirsiniz. Vişne sapının olduğu yerden eliniz ile baskı uygulayın. Baskı sayesinde çekirdek vişnenin altından çıkacaktır. Isterseniz vişneyi bıçak ile ikiye bölerek de çekirdeğini temizleyebilirsiniz. Ancak vişnenin bütün kalmasını istiyorsanız bıçak kullanmamalısınız.

Vişne çekirdeklerini çıkarmak için bazı aparatlar da kullanılmaktadır. Bu makinelerin çalışma mantıkları sap kısmından kuvvet uygulanmasıdır. Yani makine olmadan elinizle de çıkarabilirsiniz. Özellikle de çok fazla vişne temizlemeniz gerekirse para harcamanıza gerek yoktur. Fakat bu tür aparatların fiyatları da çok uygundur.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

  1. Vişnenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:
  2. Sinir sistemini iyileştirir, stresi azaltır.
  3. Kalp ve damar hastalıklarını önler.
  4. Vücutta kanser hücresinin gelişmesini yavaşlatır.
  5. Vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardım eder.
  6. İçeriğindeki lif sayesinde bağırsak sağlığına iyi gelir.
  7. Alzhemir gibi beyin hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT