Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Vitamin haplarınızı çöpe attıracak! Her derde deva kerevizin bilinmeyen faydaları

Mavi Kadın>Keşfet>Vitamin haplarınızı çöpe attıracak! Her derde deva kerevizin bilinmeyen faydaları

Sapından yaprağına kadar her yeri şifa olan kereviz için Hipokrat "sinirlerinizi yatıştırmak için kerevizle beslenin" demiştir. Her derde deva olan kerevizin faydaları nelerdir, kimler yememelidir?

Erkek doğurganlığını ve sperm sayısını artırır.
Erkek doğurganlığını ve sperm sayısını artırır.

Sağlıklı bitkiler arasında yer alan kerevizin tadı fazla sevilmese de şifa deposudur. Kerevizin suyu, sapı ve yaprağı çeşitli yemeklerde kullanılırken aynı zamanda çiğ olarak salatalarda tüketerek kerevizin faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

 KEREVİZİN FAYDALARI

Kerevizin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kış aylarında tüketilen zengin vitamin ve mineral deposu olan kereviz mutlaka yenilmesi gereken besin kaynaklarından biridir.

 • Kereviz negatif kalorili bir besindir. Vücudunuz onu parçalamak için daha fazla kalori harcar. Bunun sonucunda kilo vermeye başlarsınız.
 • Kereviz, lif içeriği açısından zengindir. Kerevizin tüm parçaları bağırsaklardaki toksinleri düzenli olarak temizler.
 • Kereviz, daha güçlü bağışıklık, daha sağlıklı gözler ve cilt için gerekli olan A vitamini içerir.
 • Araştırmaya göre kereviz, 3-n-bütilftalid (BuPh) adı verilen ve lipit düşürücü etkilere sahip olan bir bileşik içeriyor. BuPh'ın merkezi sinir sisteminiz üzerinde daha iyi uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkisi vardır.
 • Kereviz ve kereviz tohumları, vücutta ağrıya ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilecek alevlenmelere karşı koruma sağlayan yaklaşık 25 antiinflamatuar bileşik içerir. Bu nedenle doktorlar genellikle artrit veya osteoporoz hastalarının beslenmesinde kereviz tüketimini önermektedir. Ayrıca kemik yoğunluğunu artıran ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini açısından da zengindir. 
 •  Kereviz atardamar duvarlarını gevşeterek kan akışını artıran ve böylece kan basıncını düşüren ftalid adı verilen bir madde içerir. Aynı zamanda kan  basıncını düzenlemeye yardımcı olan lif, magnezyum ve potasyum da içerir.
 • Kereviz kalorisi düşük, lif oranı yüksektir. Lif, yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmemize yardımcı olur. Sonuç olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Kerevizin su içeriği aynı zamanda aktif kalmak için gereken enerji seviyelerini tüketen dehidrasyonun önlenmesine de yardımcı olur.

Vitamin haplarınızı çöpe attıracak! Her derde deva kerevizin bilinmeyen faydaları

 • Kerevizin faydalarından biri de, bağırsak florasının dengelenmesine ve bağırsak hareketlerinin düzelmesine yardımcı olmasıdır. Kerevizin yaklaşık yüzde 95’i sudur. Kabızlık ve ishali önlemeye yardımcı olan bol miktarda çözünür ve çözünmez lif içerir. 
 • Kereviz, bazı bakterilerin büyümesini engelleyen flavonoidler içerir. Mide ülserlerinin tedavisinde faydalı bir rol oynar.
 • Araştırmalara göre kereviz, hindiba ve arpa kombinasyonu karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Kereviz stres hormonlarını azaltır.
 • Kereviz idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle doktorlar genellikle tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların beslenmesinde kereviz tüketimini önermektedir.
 • Kereviz, pankreas kanseri hücrelerinin yok edilmesiyle bağlantılı olan flavonoidler olan apigenin ve luteolin içerir.
 • Kereviz, fetüslerin gelişimi ve sağlığı için önemli olan folat bakımından zengindir. Beslenmede folat eksikliği, hafıza kaybı ve yorgunluk gibi sorunlara yol açabilir.
 • Kereviz kalsiyum, sodyum, bakır, magnezyum, demir, çinko ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca yağ asitleri ile A, K, C, D ve E vitaminlerini de içerir. Kerevizde ayrıca riboflavin, folik asit, B6 ve B12 vitamini içerir.
 • Düzenli olarak kereviz tüketmek astım semptomlarını azaltır. Kerevizde bulunan C vitamini, serbest radikallerin herhangi bir organa zarar vermesini önler ve astım gibi rahatsızlıkların şiddetini azaltır.
 • Kereviz adet rahatsızlıklarını hafifletir. Kereviz, yüksek su içeriği nedeniyle adet döneminde şişkinliği alır.
 • Erkek doğurganlığını ve sperm sayısını artırır.
 • Bir çorba kaşığı kereviz tohumu, önerilen günlük demir değerinin yüzde 17'sini içerir. Hemoglobin düzeylerini artırmak isteyenler için önemli bir destektir.

KEREVİZİ KİMLER TÜKETMEMELİDİR?

Alerjisi olan kişilerin kerevizi normal beslenmelerine dahil etmeden önce herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Kereviz tohumları uçucu yağlar, flavonoidler, linoleik asit ve kumarin içerir. Bunlar rahim kasılmalarına neden olur, bu nedenle hamile kadınların kereviz tohumlarından uzak durması gerekir.

Kaynak : medicinenet.com
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...