Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2020-08-13 23:01:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:34

Vücudumuza En Çok Enerji Veren Spor Öncesi Tüketilebileceğiniz Besinler

Google News

Günümüz modern dünyasında en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de halsizlik, enerji düşüklüğüdür. Bu durumun stres, kansızlık, depresyon gibi çeşitli nedenleri olabilir. İşte tüm bu sorunlarınıza çözüm olacak, enerji seviyenizi artırıp, enerjik,

Vücudumuza En Çok Enerji Veren Spor Öncesi Tüketilebileceğiniz Besinler

Enerji Veren Besinler Sizi Enerjik Yapacak Bitkiler Meyveler Yiyecekler

Günümüz modern dünyasında en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de halsizlik, enerji düşüklüğüdür. Bu durumun stres, kansızlık, depresyon gibi çeşitli nedenleri olabilir. İşte tüm bu sorunlarınıza çözüm olacak, enerji seviyenizi artırıp, enerjik, atak, capcanlı olmanızı sağlayacak bitki, meyve ve yiyecek önerileri

Enerji Veren Besinler

Muz

Muz, potasyum bakımından son derece zengin bir meyvedir. Bundan dolayı vücuda enerji verir. Acil enerji ihtiyacınızı muz yiyerek giderebilirsiniz. Öte yandan potasyum kasları güçlendiren bir mineraldir. Bilhassa ağırlık çalışanların, spor yapanların daha güçlü olmaları için muz tüketmeleri önerilir. Muz karbonhidrat gereksinimini karşılar ve enerji depolamayı sağlar. Böylelikle antrenmanda iyi bir performans sergilemek mümkün olur. Nitekim enerji veren birçok smoothie tarifi de muz içermektedir. Kısaca muz, harika bir enerji kaynağıdır.

Yumurta

Yumurta, tam anlamıyla bir sağlık hazinesidir. Enerji düzeyini artırır ve zihni açar. Sabah kahvaltısında yumurta tüketmek günü verimli geçirmenize, yaptığınız işe odaklanmanıza yardımcı olur. Siz de güne tam formunuzda başlamak ve yoğun tempoda enerji düşüklüğü yaşamamak istiyorsanız yumurta tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kuruyemişler

Kuruyemişler yüksek kalori içeriği ile en hızlı enerji veren besinlerdendir. Yüksek oranda omega 3 yağ asidi  ve B12 vitamini içerirler. Bu nedenle kuruyemişlerin enerji veren gıdalar arasında önemli bir yeri vardır. Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler bol miktarda demir ve magnezyum ihtiva eder. Her gün taze olarak 1 avuç tüketilmeleri oldukça faydalıdır. Bademde magnezyuma ilaveten kalsiyum da yer alır. Ceviz demir, çinko ve potasyum kaynağıdır. Fındık ise yoğun miktarda vitamin, protein, yağ ve mineral bulundurur.

Su

Suyun enerji verdiğini daha önce duymuş muydunuz? Evet, ihtiyacımız olan enerjinin bir bölümünü sudan alabiliriz. Fiziksel aktivitede bulunduğumuzda veya strese girdiğimizde enerji ve su kaybederiz. Bunu telafi etmek için bol bol su içebilir ve kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanabiliriz.

Kendimizi halsiz ve yorgun hissettiğimizde 2 bardak su içerek biraz enerji toplayabiliriz. Ayrıca her gün en az 2 litre su tüketmeye de özen göstermeliyiz.

Balık

Balıklar ve özellikle de somon, sardalya, alabalık ve ton balığı; omega-3 yağ asitlerinin en fazla bulunduğu balıklardır. Yağ asitleri vücudun enerji seviyesini hızlı bir şekilde yükseltir ve bu nedenle balık tüketmek, enerji ihtiyacını gidermenin en iyi yollarından biridir.

Spirulina

Spirulina enerji veren en etkili bitkilerdendir. Su yosunlarından biri olan Spirulina, yüksek miktarda protein içerir ve sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Gıda takviyesi olarak kullanılır. İçeriğinde polisakkaritler ve gama linoleik asidi vardır. Az kalorilidir ve enerji üretiminde büyük rol oynar.

Spirulina içeren vitamin takviyesini düzenli kullanmak kansızlığı giderir, enerji seviyenizi artırır,kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar.

Ginseng

Ginseng enerji sevilerini artırmak için,  tüm dünyada en güçlü etkiye sahip olduğu kabul edilen bir bitkidir. Stresi azaltır, enerji verir, cinsel gücü artırır. Özetle sağlıklı yaşamı destekler. Fiziksel dayanıklılığı ve performansı artıran, halsizliğe, yorgunluğa iyi gelen ve stresle mücadele etmeyi kolaylaştıran bir bitki olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Vücuda güç-kuvvet verir, konsantrasyonu artırarak performansı iyileştirir, fiziksel ve zihinsel kapasiteyi geliştirir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba büyük bir ağaç türüdür. Dünyada bu ağacın yakın türü mevcut değildir. Yani tamamen benzersiz bir ağaç olduğu söylenebilir. Gingko biloba bitkisinde bulunan bazı etken maddeler ve vitaminler enerji seviyelerini artırmakta etkili rol oynar. Gingko biloba vitamin takviyesi olarak eczaneden alınabilir. Yahut aktardan çay olarak alınıp içilebilir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.