Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
18-11-2023 17:39 | Güncelleme : 18-11-2023 18:04

Vücudun savunma mekanizması! Canan Karatay'dan ishali anında kesen gıda önerisi!

Google News

İshal her yaşta ortaya çıkabilen ve vitamin kaybına neden olan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Paketli gıdaların ishale neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Canan Karatay ishali tedavi ederken yoğurt yenmesini öneriyor.

“Bağırsak floramız öldüğü zaman ishal oluruz. Bunu önlemenin ise en önemli yolu probiyotik yani yüksek doz yoğurtla beslenmektir''
“Bağırsak floramız öldüğü zaman ishal oluruz. Bunu önlemenin ise en önemli yolu probiyotik yani yüksek doz yoğurtla beslenmektir''

Yaptığı her açıklaması olay olan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “İshal yapan şeyler neler?”, “Neden ishal oluruz?” , “İshali en çabuk ne geçirir?” gibi sorulara videosu ile cevap verdi. 


PAKETLİ GIDALARDAN UZAK DURUN 

Paketli gıdaların ishale neden olarak bağırsak florasını bozduğunu söyleyen  Prof. Dr. Canan Karatay, şu uyarıyı yaptı:
“Yediğimiz yiyeceklerin içinde bulunan toksinler, bilhassa ileri derecede işlem görmüş ve pakete girmiş olan yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri ishal yapabilir. Tüm bunlar bağırsak florasını bozup dost bakterileri öldürerek kabız ya da ishale neden olabilir. Böylelikle bir kısır döngüye bizi sokabilir. Bu nedenle pakete girmiş hiçbir gıdayı yemememiz lazım.”


Vücudun savunma mekanizması olan şeylerden biri olarak ishali vurgulayan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kabızlık ve ishal döngüsü, kronik bağırsak hastalıklarının belirtisidir. İshal, vücudun koruma mekanizmasıdır. Yani vücuda giren virüs ve bakterilerin dışarı atılmasıdır. Çok rahatsız edici olan bu durum mide bulantısı ve ateş eşliğinde seyredebilir. İshal olduğumuzda vücutta su ve elektrolit, yani vücuttaki mineraller ve tuzlar azalır. Çok halsiz oluruz, kolumuzu dahi kaldıramayız.”

Vücudun savunma mekanizması! Canan Karatay'dan ishali anında kesen gıda önerisi!
 
KURTLU ELMA YENMELİ

Meyve ve sebzelerde tarım zehrine dikkat çeken Canan Karatay kurtlu elma yenmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti: 

“Vücuda zehir girdiği zaman bulantı ve ishal yapar. Bu zehirlerin başında yediğimiz meyve ve sebzelerde bulunan tarım zehirleri gelir. Ben senelerden beri bu nedenle ‘meyve yemeyin’ diyorum. Bu nedenle ‘kurtlu elma yiyin’ diyorum. Çünkü kurtlu elmada biliyoruz ki tarım zehri yok. Tarım zehirleri bu hayvanları öldürmek için kullanılıyor. Fakat canlıyı da öldürüyor. E biz de canlıyız, bağırsaklarımızdaki mikrobiyomlar da canlı. Onları da öldürünce ishal başlıyor.” 

TEDAVİ İÇİN BOL YOĞURT!

İshali tedavi etmek için sıklıkla yoğurt tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Canan Karatay, “Bağırsak floramız öldüğü zaman ishal oluruz. Bunu önlemenin ise en önemli yolu probiyotik yani yüksek doz yoğurtla beslenmektir. Eskiden hastalara antibiyotik yazarken yanında da mutlaka yoğurt verirdik. Şimdi maalesef önerilmiyor. Bunun yerine mide koruyucular veriyor, onlar da mideyi korumuyor, mikrobiyomları öldürüyor, daha beter ediyor” sözleriyle açıklamasını noktaladı. 

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.