23 Eylül 2019, Pazartesi 04:15

Vulva Ve Vajina Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vulva Ve Vajina Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vulva Ve Vajina Ne Demektir?

Vulva, kadın üreme organlarının dış kısmına denir. Kadın genital organının bütününe verilen isimdir. Bu bölge dışarıdan bakıldığında gözle görülmektedir: küçük dudaklar, büyük dudaklar ve klitoris civarı vulvayı meydana getirir. Makat, vulva kapsamında yer almaz, makat başka bir bölgedir.

Vulvanın tam aksine vajina ise dışardan bakıldığında görülmez. Doktor hastanınn bacakları açıkken baktığında görmez, bunun sebebi ise vajinanın iç dudakların iç kısmından başlayıp yukarıya rahim ağzına kadar uzanan bir organ olmasıdır. Çıplak gözle görülemeyen vajinayı görmek için vajinaya spekulum isimli aletin yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu alet sayesinde plastik veya metal aletler vahina içine yerleştirilerek vajinanın duvarları ve rahim ağzı görülür.

Vulvada Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Vulvada görülen hastalıklar şunlardır:

  1. Vulvada kaşıntı
  2. Vulvit ve vulvovajinit (iltihaplanma)
  3. Deri iltihabı ve liken sklorozis atrofikans gibi deri hastalıkları
  4. Genital siğiller
  5. Genital uçuklar
  6. Vulvodini (kronik vulvar ağrı)
  7. Vulvar liken sklorozis
  8. Vulvar distrofiler
  9. Vulvar vestibulit
  10. Bartolinit ve vulva kanseri

Vücudun en hassas yeri olan vulva bölgesinde problemler yaşanması ihtimali yüksektir. Birçok kadın farklı yaşlarda bu bölgede hastalıklar veya problemler yaşamaktadır.

Vulva ve Vajina Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cinsel ilişki esnasında penis vulvaya değil vajinaya girmektedir. Dışta kalan vulvaya testis ve penis yalnızca temas etmektedir.

Vajinada içerisinde görülen iltihap, mantar ve enfeksiyon gibi problemler akıntı ve kokuya sebep olmaktadır. Bu tür problemler vulvada görülmesi çok az ihtimallidir. Bu yüzden de saydığımız bu problemlerin tedavisi için vajina içerisine fitil (övül) yerleştirilmektedir. Vulva kaşıntı problemi için yalnızca krem tedavisi uygulanmaktadır.

Vulva ve vajina arasındaki sınıra ise kızlık zarı denilmektedir. Bu zarın dış kenarında küçük dudaklar ve vulva başlamaktadır.Kızlık zarının iç kısmındaki dışardan görülmeyen yer ise vajinanın başlangıcıdır.

Cinsel ilişki ise gebeliğin meydana gelmesi için penisten çıkan spermler vulvaya değil vajinaya dökülür ve bu yoldan rahim içine ilerler. Eğer spermler vulvaya dökülürse gebelik ihtimali çok düşük olmaktadır.

Klitoris bölgesi ise vajinada değil vulvada yer almaktadır.

İç çamaşırın değdiği bölge ise vulvadır. Vajina iç çamaşırına değmemektedir.

Aynı şekilde ped de vulvaya temas etmektedir. Tamponlar ise vajina içerisine konmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT