05 Temmuz 2020, Pazar 13:38

Xanax Kullanıcı Yorumları Nasıldır?

Xanax Kullanıcı Yorumları Nasıldır?

Xanax Ne İşe Yarar, Kullanıcı Yorumları Nasıldır?

Xanax psikiyatri doktorlarının en sık reçete ettiği ilaçlardandır. Xanax depresyon, anksiyete ve panik atak gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Uçak fobisi olanlara da doktor gerek görürse bu ilacı yazabilir.

Xanax Kullanan Kişilerin Yorumları Nasıldır?

Ben depresyon hastasıyım ve 4 senedir tedavim devam ediyor. Bu zamana kadar, çok sayıda, envai çeşit kaygı bozuklukları ilacı kullandım. İçlerinden en çok fayda gördüğüm ve kaygılarımı önemli ölçüde azaltan tek ilacın Xanax olduğunu söyleyebilirim. Şu an depresyonum %30'a kadar geriledi. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, doktorlar bu ilacın bağımlılık yaptığını söylüyor ve uzun müddet kullanılmasını istemedikleri için, ilacı reçete etmiyorlar.

Xanax benim vazgeçilmezim... Kaygı, endişe, yoğun stres ve huzursuzluk gibi şikâyetlerimden dolayı hekimim bu ilacı tekrar reçete etti. Şu an kullanıyorum, ilaca ilk başladığım süreçte hemen etkisini göstermişti, kendimi çok iyi hissetmiştim. Yine iyi geleceğine inanıyorum. Çünkü buna gerçekten çok ihtiyacım var. Zira, sınav öncesi kendimi toparlamam ve kafamı düşüncelerden arındırıp sadece derslerime odaklanmam gerekiyor.

Amcam çok içine kapanık birisi, 56 yaşında ve ben kendimi bildim bileli insan içine fazla çıkmayan, neredeyse kimseyle şakalaştığına bile şahit olmadığım bir insan, aynı zamanda uçak fobisi de var. Tüm bunlara rağmen Xanax, uçak yolculuğumuz boyunca ona; sürekli gülümsetmeyi, herkese şakalar yaptırmayı, inene kadar camdan aşağı bakarak çevreyi seyrettirmeyi başarmış bir ilaç ve inanılmaz etkili.

Psikolojik açıdan hakîkaten çökmüş vaziyetteyseniz, bu ilaç size mutlaka destek olur. Destek olur derken, uyuşturarak biraz olsun sakinleşmenizi sağlar, sadece o kadar. 6 gündür 30 dakika bile uykuya dalamayan birini, yarım gün boyunca kesintisiz uyutmayı başarmıştır.

Benim durumumda olan yani anksiyete sorunuyla mücadele eden herkese öneririm. Ben bu ilacı sürekli olarak içmiyorum, bağımlılık yapma gibi bir durum olmadı. Ancak ara sıra kullanmadan da edemiyorum çünkü bazen ne yaparsam yapayım aklımdaki düşüncelerden kurtulamıyor ve kafamı bir türlü boşaltamıyorum, tam bu dönemlerde Xanax bana gerçekten iyi geliyor. Bu yüzden çantamdan hiç ayırmam.

Annem 25 yıldır Xanax kullanıyor. Bu ilacı almadığı zamanlarda annemin vücudunda "geri çekilme belirtileri" başlıyor, yataktan kalkmaya bile mecali kalmıyor. İçtikçe hislerinizi köreltiyor, âdeta beyniniz uyuşuyor ve hantallaşıyorsunuz. Doktorlar bu ilacın bünyeyi kuvvetlendirdiğini iddia ediyor ama bağımlılık yaptığı da bir gerçek, zaten yeşil reçeteyle satılıyor olması da bunu kanıtlıyor.

Bir gün arkadaşım yanımda panik atak krizi geçirdi. Hemen acil servise götürdüm ve bu ilaçla ilk defa orada karşılaştım. Arkadaşıma bu ilacı enjekte ettiler ve dakikalar içerisinde âdeta pamuk gibi bir insan oluverdiğine şahit oldum. Buna gerçekten çok şaşırdım çünkü arkadaşım günlük hayatında her şeye çabuk kızan ve sinir katsayısı yüksek olan bir insandı, bu ilacın onu nasıl yumuşattığını bizzat gördüm.

Xanax, başlangıçta hastanın devamlı uyumasına yol açar, kafanızı yastıktan kaldıramaz olursunuz. Üzerinden biraz süre geçtiğinde kendinizde bir gevşeme hissedersiniz. İlerleyen zamanlarda artık iyice duyarsızlaşmaya ve etrafınızda olup bitenlerle ilgilenmemeye başlarsınız. Refleksleriniz yavaşlar ve robot gibi dolaşmaya, günlerinizi amaçsızca geçirmeye başlarsınız, hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Aradan bir müddet daha geçtiğinde, kullandığınız doz size yeterli gelmemeye başlar. Doz aşımı yapmaya mecbur olursunuz. Çünkü vücudunuz bu ilaca karşı bağışıklık kazanmıştır yani bu doza alışmışsınızdır, bu yüzden ilaç artık size etki etmemektedir ve daha yüksek doz kullanmaktan başka çareniz kalmamıştır.

MR çektirmeniz gerekiyorsa ve kapalı alana girmekten korkuyorsanız, sakinleşmeniz için size bu ilacı veriyorlar. Evet rahatlıyorsunuz ancak sonrasında aşırı uyumanıza sebep oluyor.

Bu ilacı, panik bozukluk hastalığımın iyice depreştiği ve son seviyeye geldiği dönemlerde kullanmıştım. Nöbetlerin seyrek olduğu zamanlarda iyi geliyordu fakat krizlerim arttığında etkisini kaybetti ve hiç bir yararını göremedim. Bu anksiyolitik ilaç, beni en çok ihtiyacım olduğu sırada yarı yolda bıraktı.

Aklımda dönüp duran düşünceler yüzünden uykuya dalamadığım zamanlarda, bu ilacı ikiye kırarak sadece yarısını alıyorum ve sabaha kadar deliksiz uyuyorum, Xanax âdeta benim can simidim.

Benim panik atak sorunum vardı ve bu yüzden 2 buçuk yıl Xanax kullandım. Mor renkli olan bu hapın kendisi minik, ama yaptığı iş büyük; bütün gün ölü gibi yatmama ve neredeyse hayatımı uyuyarak geçirmeme sebep oldu. Şu an kullanmıyorum ama hâlâ dolabımda duruyor. Bu ilaç yanımda olmayınca panik oluyorum, elim ayağım birbirine dolaşıyor. Neyse ki, yalnızca dolabımda tutmakla kalıyorum, daha ilerisine geçmiyorum. Bırakalı yaklaşık 3-4 yıl oluyor, bu süre içerisinde ağzıma tek bir Xanax atmadım fakat son kullanma tarihlerini hep kontrol ederim, 1-2 yıl önce bir kutunun tarihi geçince hemen yenisini aldım, ne olur ne olmaz diye saklıyorum.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT