Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yaban Mersini Alerji Ve İshal Yaparmı, Zararları Nelerdir?

Mavikadin>Sağlık>Yaban Mersini Alerji Ve İshal Yaparmı, Zararları Nelerdir?

Yaban mersini bu kadar faydalı bir meyve olmasına rağmen sağlığa bazı zararlara da neden olabilir. 

Yaban Mersini Alerji Ve İshal Yaparmı, Zararları Nelerdir?

Yaban mersini Lif, Potasyum, Karbonhidrat, Magnezyum, Kalsiyum, Demir mineralleri ve A, B12, B16, C, D vitaminlerinden oluşan harika bir meyvedir. Yaban mersini bu kadar faydalı bir meyve olmasına rağmen sağlığa bazı zararlara da neden olabilir.  Özellikle herhangi bir ilacı kullandıktan sonra yabanmersini tüketirseniz mide bağırsak sorunları, hipoglisemi, kanama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.  Sağlıklı biriyseniz ve yaban mersini tüketimini abartmadığınız sürece yaban mersininin size zararlı olması ihtimali çok düşüktür.

Yaban mersininde bağırsakları çalıştırma, kabızlığı tedavi etme, sindirim sitemini sağlıklı tutma, kilo kontrolü gibi pek çok yararı olan lif ismindeki madde bulunur.  Lif, sağlık için pek çok yararı olan bir enzim olmasına rağmen yüksek miktarda lif alımı gaz, şişkinlik, ishal vb gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Kadınların günlük lif ihtiyacı 25 gram erkeklerde ise bu rakam 38 gramdır. 1 su bardağı yaban mersini ise  3.7 gramdır. Meyve ve sebze gibi yüksek lifli bir beslenme programına yaban mersinini dahil etmeniz yukarıda bildirdiğimiz sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Yaban mersini, asprinin ana maddelerinden olan ve doğal olarak pek çok bitkide bulunan salisilat ismindeki maddeden çok yüksek miktarda içerir. Bu madde salisilatlara duyarlı olan kişilerde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Salisilat maddesini vücudunuz tolere edemiyorsa, yaban mersini yedikten sonra baş ağrısı, ciltte döküntü, mide bulantısı, kusma, reflü, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık gibi bir dizi gastrointestinal semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle yaban mersini suyu salisilat açısından oldukça yüksektir. Salisilat maddesi iki ucu keskin bıçak gibidir, az miktarda yaban mersini yemek az miktarda salisilat almanızı sağlayıp ağrı kesici vazifesi görebilir.

Genel olarak yaban mersini alerji yapan meyveler arasında yer almaz. Bu şu anlama gelir ki yaban mersini yemeyi abartmadığınız sürece yaban mersinine karşı alerji sorunu yaşamazsınız. Ancak şeftali, erik, kayısı, kiraz, nektarin vb sert çekirdekli meyvelere karşı alerjiniz varsa, her an yaban mersini alerjisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yaban mersini doğal kan inceltici olan salisilat maddesinde bol miktarda içerir.  Ameliyat olma durumunuz varsa ameliyattan önceki günler bu meyveyi yemeniz tavsiye edilmez. Operasyondan en az 2 hafta önce yaban mersini tüketimini durdurmalısınız. Ameliyattan önce yaban mersininden uzak durmamızın bir diğer nedeni de yaban mersininin kan şekeri düzeylerini etkileme özelliğidir, bu durum operasyonda olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Patatesin Sağlığa Zararları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Kiraz Gaz Yaparmı Ve Kirazın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

İshal Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi, İshal Oldum Zayıflarmıyım? Tıklayınız

Yaban Mersini Alerji Ve İshal Yaparmı, Zararları Nelerdir?


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...