2016-08-16 04:16:55 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:40

Yaban Mersini Kurusu ve Yaban Mersini Çayı Zayıflatır mı?

Taze yaban mersini, yaban mersini kurusu ve yaban mersini çayı ayrıca kilo vermeye yardımcı besinler arasında yer alır.

Yaban Mersini Kurusu ve Yaban Mersini Çayı Zayıflatır mı?

Yaban mersini, karbonhidrat, potasyum, sodyum, protein, lif, demir mineralleri ve A vitamini, C vitamini, E vitamini gibi vitaminlerden oluşan harika bir yemiştir. Taze yaban mersini, yaban mersini kurusu ve yaban mersini çayı ayrıca kilo vermeye yardımcı besinler arasında yer alır.

Yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyvelere dutgiller denir. Bu meyveler yüksek su içeriğine sahiptirler. Su oranı yüksek olan yiyecekler tokluk hissi verip kilo vermeyi kolaylaştırırlar. The U.S. Centers for Disease Control and Prevention (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından yapılan bilimsel araştırmada, su açısından zengin olan yiyeceklerin, daha fazla su eklenerek hazırlanmış yemeklerin doyma hissini tatmin edip, alınan kalori oranını azalttığı tespit edilmiştir.

Yaban mersini kalori cetveli

  1. 100 gr. yaban mersini 57 kalori
  2. 100 gr. yaban mersini kurusu 418 kalori
  3. 1 su bardağı yaban mersini 83 kalori
  4. 1 su bardağı dondurulmuş yaban mersini 70 kalori
  5. 1 su bardağı kurutulmuş yaban mersini 500 kalori
  6. 1 su bardağı yaban mersini suyu 100 kalori

Yaban mersini kurusunun kalorisi çok yüksektir, bu nedenle kilo kontrolü için ara öğünlerde 10-20 gr. gibi az miktarda yenilebilir.

1 su bardağı yaban mersini 18,8 mg C vitamini içeriğiyle önemli C vitamini kaynakları arasında yer alır. "The Institute of Medicine" (Tıp Enstitüsü) erkekler için önerilen günlük C vitamini miktarını 90 mg, kadınlar içinse 75 mg olduğunu bildiriyor. “Journal of the American College of Nutrition.” tıp dergisi 2005 yılında yayımlanan bilimsel araştırmaya göre C vitamini eksikliği olan kişilerin zayıflaması da güçleşiyor. Yine aynı araştırmaya göre vücudunda C vitamini yeterli miktarda olan kişiler egzersiz sırasında C vitamini eksikliği çekenlere nazaran %30 daha fazla yağ yakıyor.

Enerji yoğunluğu, gıdaların gram başına kaç kalori içerdiğini gösteren bir terimdir. Gram başına kalorisi düşük gıdaların, enerji yoğunluğu da düşüktür. Düşük enerji yoğunluğu olan gıdalar, düşük kalorileriyle hem kilo aldırmazlar hem de tok tutarlar. 1 su bardağı yani 150 gr. yaban mersini 84 kalori içeriğiyle, gram başına 6 kaloridir ve düşük enerji yoğunluğu olan yiyeceklerdendir.

Kuru Kayısı Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Yoksa Kilo Verdirirmi? Tıklayınız

1 su bardağı yaban mersininde 3,6 gram lif, 84 kalori, 21,5 gram karbonhidrat, 1 su bardağı yaban mersini suyunda ise 5 gr. lif, 19 gr. karbonhidrat, 80 gram kalori bulunur. Uzmanlar kadınlarda günlük lif ihtiyacının 25 gr., erkeklerde ise 38 gr. olduğunu bildiriyor. 2005 yılının Mart ayında "Nutrution" (Beslenme) isimli tıp dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, lif alımını artırmanın tokluk hissi verdiği, daha az yemeye neden olup kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

.Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Nadide Gizem Tarakçı, yaban mersininin ideal ara öğün yiyeceklerinden olduğunu bildirip, ara öğünlerde, 1 kutu probiyotik yoğurt ile 10 – 15 adet yaban mersini tüketmeyi tavsiye ediyor. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Bahar Demirkıran da ara öğün olarak 120 gr yağsız yoğurda 20 gr etilifalif yulaf ezmesi, 10 adet yaban mersini kurusu, biraz tarçın ve 10 adet çiğ badem ekleyip yenilmesini öneriyor.

Yaban mersini çayı nasıl yapılır?

1 su bardağı suyu cezvede kaynatın, ve ocaktan alın. İçine 2 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini atıp 10 dk demleyip için.

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

Patates Kilo Yaparmı Ve Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Patlamış Mısır Kilo Yaparmı, Kaç Kalori? Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız

Muz Kilo Aldırır mı, Muz Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

 

Mavi Kadın