21 Nisan 2021, Çarşamba 17:45

Yağlı Yağsız Pişmiş Çiğ Dana Kıyma, Koyun Kıyma Kalori Yapar

Yağlı Yağsız Pişmiş Çiğ Dana Kıyma, Koyun Kıyma Kalori Yapar

Kıyma Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı Diyetisyenler Anlatıyor

Kıyma ülkemizde en çok tüketilen kırmızı et türlerindendir.Türkiye genelinde dana, koyun, kuzu gibi hayvanların etleri kıyma haline getirilip satılmaktadır. Kıyma, doğru pişme yöntemi ve içerisine katılan uygun malzemelerle hem daha lezzetli hemde de daha sağlıklı bir yemek haline gelmektedir.

Kıyma Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ecem Mullaoğlu 100 gram dana kıymanın 182 kalori olduğunu, 100 gram yağsız koyun kıymanın 206, yağlı koyun kıymanın ise 381 kalori olduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Ecem Mullaoğlunun verdiği diğer bilgiler şöyledir;

 1. “Kıymalı Bezelye 1 porsiyon - 298 Kalori
 2. Kıymalı Biber Dolma 1 porsiyon - 226 Kalori
 3. Kıymalı Ispanak 1 porsiyon - 276 Kalori
 4. Kıymalı Karnabahar 1 porsiyon - 187 Kalori
 5. Kıymalı Kapuska 1 porsiyon - 190 Kalori
 6. Kıymalı Patates 1 porsiyon - 250 Kalori
 7. Kıymalı Taze Fasulye 1 porsiyon - 222 Kalori”
 8. 1 köfte kadar kıyma 30 gramdır ve 61 kaloridir.
 9. 1 kilo kıyma 2020 kaloridir.
 10. 1 porsiyon kıyma 202 kaloridir.

Pişmiş Kıyma Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon yani 100 gram pişmiş kıyma 199 kaloridir.
 2. 1 köfte kadar pişmiş kıyma 30 gramdır ve 60 kaloridir.
 3. 1 kilo pişmiş kıyma 1990 kaloridir.

Yağlı Kıyma Kaç Kaloridir?

 1. 100 gram yağlı kıyma 332 kaloridir
 2. 1 porsiyon yağlı kıyma: 375 kaloridir.

Kıyma Kilo Aldırır mı?

Yağsız kıyma yüksek kalorili değildir. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacını aşmadan tükettiğiniz sürece kilo aldırmaz. Hatta yüksek protein içeriği sayesinde kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamaya bile yardımcı olur. Ana öğünler için doyurucu harika bir besindir.

Kıymanın Faydaları Nelerdir?

 1. Kıyma hem yemeklerin tadını güzelleştirir hem de son derece besleyicidir. A, C, D, E vitaminlerinden zengin olan kıyma B6 ve B12 vitaminlerine de sahiptir. Öte yandan kıyma potasyum, fosfat, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengindir.
 2. Kırmızı ette ve kıymada bulunan amino asit miktarı fazladır. Bu amino asitlerin faydası ise vücuttaki protein oranını dengelemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.
 3. Gerek kırmızı etin gerekse kıymanın mineral seviyesi yüksek olduğundan bu ürünler sinir sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Sinir hasarının giderilmesinde de kırmızı etten ve kıymadan alınan mineraller büyük rol oynar. Kırmızı et ve kıyma tüketimi zihinsel gelişimi destekler.
 4. Kırmızı ette ve kıymada bol protein yer alır. Onun için kasların güçlenmesine de yardımcı olur ve kas-iskelet sisteminin sağlığını korur.
 5. Kıymanın içerdiği proteinler hem midede rahatça sindirilebilir hem de vücudun protein ihtiyacını büyük ölçüde giderir.
 6. Kıyma ve kırmızı et barındırdığı mineraller sayesinde kansızlığa da çok iyi gelir. Kırmızı et mükemmel bir demir kaynağıdır.
 7. B6 ve B12 vitaminleri kırmızı etin ve kıymanın en önemli bileşenlerindendir. Bu vitaminler hafızayı kuvvetlendirir. Düzenli tüketilen kıyma ve kırmızı et hafıza gücünü artırır.
 8. Mineral, vitamin ve protein hazinesi olan kıyma sağlıklı beslenmek isteyenlerin belirli aralıklarla tüketmesi gereken çok değerli bir besindir. Vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu maddeleri barındıran kıyma cilt, saç ve tırnak sağlığına da oldukça faydalıdır. Kıymanın ihtiva ettiği demir minerali saçların uzamasına yardım eder ve saçları güçlendirir. Vücudun ihtiyacı kadar kıyma ve kırmızı et tüketilirse saçlar ve tırnaklar sağlığını, dayanıklılığını kaybetmez. Ciltte incelme gibi sorunlar yaşanmaz. Bilakis cilt daha bakımlı ve parlak görünmeye başlar.
 9. Kıyma onlarca besin maddesini içeren besleyici ve yararlı bir gıdadır. Bu yüzden gelişim çağında olan çocukların kıyma tüketmesi daha da önemlidir. Kıyma yemeklerin lezzetini artırmakta, kıymalı yemeklerin tadı bir başka güzel olmaktadır. Ayrıca kıyma yemeklerin yanına gerçekten çok yakışmakta, görüntüsüyle bile iştahı kabartmaktadır. Mesela bezelyeli köfte, patlıcanlı oturtma, tavuk köfte, alinazik, lahmacun, İsveç köftesi, içli köfte, karnı yarık, kıymalı çorbalar, patlıcan tavası bunlardandır. Sofralarımızı taçlandıran kıymalı yemekler lezzetiyle damak zevkimize hitap ederken vücudumuzu beslemekte ve çeşit çeşit faydalar sağlamaktadır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT