19 Temmuz 2019, Cuma 07:06

Yağmur Yağacağı Zaman Bacak Baş Ağrısı Bacaklarım Ağrıyor

Yağmur Yağacağı Zaman Bacak Baş Ağrısı Bacaklarım Ağrıyor

Yağmur yağdığında romatizma ağrılarının yaşandığını duymuşsunuzdur. Özellikle yaşlı babanelerimiz, anneannelerimiz dizlerim ağrıyor, bacaklarım ağrıyor yağmur yağacak cümlesini kurarlar. Yağmurdan önce görülen diz ağrıları genellikle kireçlenme, çapraz bağ aprıları, kıkırdak aşınması,menüsküs yırtığı gibi romatizmalar sebeplerle meydana gelir.  Yağmur yağmadan önce bazı kişilerde baş ağrısı da görülebilir.

Yağmur Öncesi Diz, Bacak, Baş Veya Vücuttaki Ağrılar Neden Olur?

Yağmur öncesi yaşanan diz ağrıları ile ilgili yeterli araştırma yoktur fakat ortaya atılan bazı teoriler bulunmaktadır; Bu teorilerden en çok kabul göreni şudur; Eklem çevresinde bulunan yağ, kas ve kemik dokularına ek olarak bir de jel kıvamında conta veya amortisör görevi gören elastik yapılar bulunmaktadır. Bu saydığımız kas, yağ, eklem ve kemik yani sağlam dokular; havadaki atmosfer basıncı ile esneyip genişlemektedir. Eğer bu dokular zarar görmüşse esneme ve gevşeme özellikleri kaybeder. Bu da dokulardaki sinirlerin uyarılmasına ve ağrı oluşmasına yol açar. Yani yağmurlu havalarda atmosfer basıncındaki değişime bağlı olarak dokulardaki sinirler uyarılıp vücutta ağrılar meydana gelir. Havadaki atmosfer basıncı normale döndüğünde ise ağrılar kaybolur.

Yağmurda yaşanan eklem ağrıları hakkında araştırmalar yürüten Joseph Hollander bu konudaki testlerini sürdürmek için deneysel bir iklim odası kurmuştur. Bu iklim odasında öncelikle yağmur yağmadan önce atmosferdeki gibi barometrik basıncı düşük ama nemi yüksek bir ortam oluşturur. Bu araştırma sonucunda yağmur yağmaya başlamadan hemen önce; eklem bölgesinde zarar gören dokuların şişip çevresindeki sinirlerde ağrıya yol açtığını görür.

Bu konuda yapılan bir araştırma ise Japon doktorlar tarafından gerçekleştirilmiş. Yağmur öncesinde sırt ve omur arasındaki disklerin bozulmaya başladığı ve gazlı baloncukların omur arasında biriktiği görülmüştür. Bu durumda sinirlerde baskı oluşturduğundan ağrıya neden olmaktadır. Bu olay ‘vakum fenomeni’ olarak adlandırılır.

Halk arasında yağmur öncesi eklemlerde ağrı yaşandığı inancı yaygındır. Bilhassa eklem iltihabı (atrit hastalığı) olan kişilerde hava olaylarından çok etkilendiği görülmektedir. 560 kişide yapılan araştırma sonucunda %68’inde bu etkinin olduğu görülmüştür.

The American Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; artan hava basıncının eklem iltihabı hastalıklarında ağrıları arttırdığı ifade edilmiştir. Bu araştırmada aynı zamanda sıcaklığın azalmasının da bu tür ağrılarda artışa yol açtığı ifade edilmiştir. Bu konuda ise hava sıcaklığındaki artışın; eklem sıvısındaki yoğunluğunun değişmesi sebepli olduğu düşünülmektedir. Yapılan farklı bir araştırmada ise havadaki nem seviyesinin yükselmesinin özellikle soğuk havalarda eklemlerde sertlik ve ağrıya yol açtığı görülmüştür.

Yağmurlu Havada Kimler Ağrı Yaşar?

Yağmurlu havalarda; astım, tüberküloz gibi kronik hastalıklar, enfeksiyon riski taşınması, romatizmal hastalıklar, beden ve zihin yorgunluğu yaşayanlar, eklem ve kıkırdaklarda kireçlenme olması ve önceden eklemlerde kırık meydana gelmesi durumlarındaki kişilerde ağrı meydana gelmektedir.

Yağmurlu Havada Eklem Ağrılarından Nasıl Korunuruz?

Bulunduğunuz Ortamdaki Havayı Isıtın

Ilık-sıcak arası ısıdaki suyla duş almanız, ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmanız eklemlerdeki kan dolaşımını arttıracağndan eklemlerde sertliği azaltacak ve aynı zamanda kasların gevşemesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde yaşanan ağrılar da azalacaktır.

Egzersiz

Günlük olarak yapılacak 1 saatlik egzersizler eklem ve kaslardaki kan dolaşımını ve eklem sıvısındaki kayganlığı arttıracağından ağrıları azaltacak ve eklem hareketlerini rahatlacaktır. Günlük olarak yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşler sonrasında halı üzerine oturarak veya uzanarak eklem hareketleri yapmanız faydalı olacaktır.

Tek Parça Yerine Kat Kat Giyinin

Eklem ağrılarını azaltmanın en etkili yollarında biri vücudu sıcak tutmaktır. Aksi taktirde vücut üşüdüğünde iç organ ve kan dolaşımı etkilendiğinden eklem ve kaslar çok zor ısınır ki bu da kas ve eklemlerin sertleşip ağrımasına sebep olur. Vücudu sıcak tutmak için tek kat yerine kat kat giyeceğiniz kıyafetler etkili olacaktır.

Doğal Ağrı Kesiciler Tüketin

Yapılan araştırmalar sonucunda tüketilecek bazı besinlerin iltihapların azalmasına ve bu sebeple de eklemlerde meydana gelen ağrıların azalmasına yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

Eklem ağrıları için tüketilebilecek bazı besinler şunlardır:

Somon: Somon balığı zengin bir Omega-3 kaynağı olduğundan eklem ağrılarını azaltır. Omega 3 açısından zengin diğer balıklar arasında ringa, uskumru ve ton balığı bulunmaktadır.

Zeytinyağı: Zeytinyağında bulunan besin maddeleri iltihaba yol açan enzimleri bloke etmektedir. Zeytinyağını tüketmek eklemlerde oluşan sertlik sonucu meydana gelen iltihabi romatizma ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Zerdeçal: Yapılan araştırmalar neticesinde zerdeçalın; eklemlerde iltihap oluşumunun önüne geçtiği görülmüştür.

Yeşil Çay: Yeşil çay yalnızca eklemlere değil vücut için birçok faydası olan besin maddeleri içerdiğinden eklemleri korumada çok etkilidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT