10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:29

Yalnızca 1 küp şeker ile hıçkırığı anında geçirebilirsiniz

Yalnızca 1 küp şeker ile hıçkırığı anında geçirebilirsiniz

Hıçkırık; karın boşluğu ve göğüs arasında bulunan diyaframın kasılması sebebiyle meydana gelen geçici bir reflekstir. Bu refleks çoğunlukla kısa bir süre devam eder ve vücuda herhangi bir zararı olmaz. Ancak hıçkırık tutması kişiyi çok rahatsız eder ve biran önce hıçkırığın kesilmesine uğraşır. İşte hıçkırıktan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak öneriler:

Zaman zaman yaşanılan hıçkırık tutması uzun sürdüğünde çok sinir bozucu olabiliyor. Hıçkırık tuttu, en hızlı nasıl geçer? Diyorsanız işte pratik öneriler.

HIÇKIRIK NASIL DURDURULUR?

Hıçkırık tutunca hıçkırığı kesmek için nefesini tutmak, ağza küp şeker atmak, limon suyu içmek gibi çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. Laf aramızda benim uyguladığım yöntem; baş ve işaret parmağımla burnumu sıkıp ağzımı kapama yöntemidir. Böylece bir süre nefes almayınca hıçkırık da kendiliğinden kesiliyor... Diğer önerilerimiz için buyurun:

AĞZINIZA KÜP ŞEKER ATIN

Ağzınıza 1-2 adet küp şeker atıp emmek en etkili hıçkırığı kesme yöntemidir. Küp şeker yoksa 1 tatlı kaşığı şeker emmek de aynı işi görecektir!

Bu pratik bilgiyi araştırmalarıyla 1970’li yıllarda doğrulayan bilim adamları, hıçkıran 20 hastadan 19’unun bir tatlı kaşığı toz şeker yediklerinde hıçkırığının durduğunu görmüşlerdir. Bu durumun tam olarak kesin nedeni bilinmese de şekerin beyin ve karnı birbirine bağlayan vagus sinirlerini etkilediği tahmin edilmektedir. Bu sayede şeker diyaframdaki kasılmaları yani spazmı durdurmaktadır.

NEFESİNİ TUT!

Hıçkırığı kestiği bilinen bir diğer yöntem ise nefes tutmadır. Bunun sebebi nefes alıp verirken vücutta karbondioksit çıkışının ve oksijen girişinin olmasıdır ve nefes tutulması sayesinde karbondioksit vücuttan dışarı çıkamayacağı için diyafram kası rahatlar, bu durumda da hıçkırık durur. Alternatif bir yöntem olarak, bir poşetin ağzını büzerek bu poşete nefes alıp vermeniz hıçkırığı kesecektir.

LİMON SUYU İÇİN

Limon sağlık için çok faydalı bir meyvedir. Hıçkırığı geçirmek için limondan yararlanabilirsiniz. Bunun için limonu dilimleyip çiğneyebilir veya 1 yemek kaşığı limon suyu içebilirsiniz. Her iki yöntem de hıçkırığı kısa sürede geçirecektir.

SOĞUK SU İLE GARGARA

Hıçkırıktan kurtulmak için soğuk su ile gargara yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için bir bardak soğuk su için. Bunun yerine soğuk su ile 1 dakika gargara da yapabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde hıçkırığınız kesilecektir.  

BUZLU SU İÇİN

Buzlu su içmek de hıçkırığı geçirmeye yardımcıdır.Bunun için bir bardak buzlu suyu 1 dakikada yudum yudum yavaş şekilde içebilirsiniz veya yine buzlu suyla birkaç defa gargara yapabilirsiniz.

NANE SUYU

Karın ve akciğerde fazla hava birikmesinden dolayı meydana gelen hıçkırığı nane suyu ile kesebileceğinizi biliyor muydunuz? Backyard Medicine kitabında; nanenin içeriğindeki ana madde olan mentolun hıçkırığı hızlı şekilde kestiği ifade edilmiştir. Bunun için naneyi kaynatıp suyunu içerseniz hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

SIK TEKRARLAYAN UZUN SÜRE GEÇMEYEN HIÇKIRIKLAR NASIL GEÇER?

Hıçkırığınız uzun sürüyor ve sürekli tekrarlıyorsa Dahiliye doktoruna gidip endoskopi yaptırmanız iyi olacaktır. Doktor detaylı muayene ardından hastada hıçkırığın sebebini bulup ona göre ilaç tedavisi, psikoterapi veya farklı cerrahi tedavi yöntemleri uygulayacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT