29 Kasım 2021, Pazartesi 11:39

Yanağım Şişti, Sağ Veya Sol Yanak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yanağım Şişti, Sağ Veya Sol Yanak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yanakta çeşitli nedenlerden şişme meydana gelebilir. Şişliğe genelde yanak bölgesinde hassasiyet ve ağrı da eşlik eder. Yanak şişliği, bebekten yetişkin insana kadar her yaş grubunda görülebilir. Çeşitli viral enfeksiyonlar, dişle ilgili sorunlar, travma, tükürük bezi iltihapları ve kabakulak, yanak şişliğinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Yanak şişliğine yol açan diğer faktörler şöyledir:

Ödem

Bu durum, tek yanakta veya iki yanakta yumuşak dokularda aşırı sıvı birikmesiyle gerçekleşir. Ödem, genellikle vücuttaki bazı organların çalışmasındaki sorunlar nedeniyle ortaya çıkar.

Travma

Yanak darbe aldığında yalnızca kanamakla kalmaz ayrıca yanakta şişme de meydana gelir. Künt travma veya delici travma, iki yanakta şişmeye yol açabilir. Yanaklara uygulanan dolgu işlemleri de yan etki olarak şişlik yapabilir.

Enfeksiyon

Yanak bölgesinde veya tüm yüzde şişmeye yol açabilen viral ve bakteriyel enfeksiyonlar vardır.

Alerjik reaksiyonlar

Makyaj, gıda, ilaç ve diğer maddelere alerjik reaksiyonlar yanakta döküntü ve kızarıklık ile birlikte şişmeye de neden olabilir.

Sebasöz Kist

Sebasöz kist, yağ foliküllerinin aşırı sebum salgılanmasıyla meydana gelip, yanakta şişmeye yol açabilir.

Mukoza iltihabı

Yanağı içeriden ısırma, protezin ağza göre olmaması, dişle ilgili sorunlar da stomatite (ağız yumuşak doku yapılarının iltihabı) neden olup, yanakta şişlik şeklinde belirti verebilir.

Yanak kanseri

Yanak kanseri de hafiften şiddetliye kadar çeşitli derecede şişme yapabilir.

Yanak şişmesinin diğer nedenleri

 1. İlaçların yan etkileri
 2. Lenf bezlerindeki şişme veya lenfadenopati
 3. Dişle ilgili yaşanan problemler 
 4. Tükrük bezi iltihabı
 5. Kulakta veya dişte iltihap
 6. Ağız içi enfeksiyon
 7. Tükürük kanalığı tıkanıklığı
 8. Kistik lezyon
 9. Tümöral lezyon
 10. Sinüzit 

Yanak şişmesi nasıl geçer?

 1. Yanak şişmesinden muzdaripseniz ilk yapmanız gereken, bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak olmalıdır. Doktor teşhise göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.
 2. Bakteriyel enfeksiyon kaynaklı yanak şişmeleri antibiyotikle tedavi edilebilir.
 3. Travma nedeniyle yanakta meydana gelen hafif şişlikler ve ağrı, sıcak kompres, soğuk kompres veya ince patates diliminin yanağa uygulanmasıyla geçebilir.
 4. Limon suyu, bal ve ılık su karışımını içmek, travma ve diğer faktörlerin neden olduğu şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Antihistaminik hap kullanmak da alerjiye bağlı yanak şişliğini giderebilir.
 6. İbuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı ile birlikte yanaktaki şişliği azaltabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

19 Yorum

 1. Cennet

  Ağzımda yara var gitmediğim dr kalmadı beyin nöroloji kgb hiç biri bisi bulamadı 3 haftadır da yanaklarında şişme dış etrlerimddde hassasiyet var dış dr gittim o da bisi bulamadı artık şaşırdım psikolojimde berbat durumda nereye gideyim şaşırdım bi şimdi olan varmi

 2. bilge zeynep

  sabah uyandığımda sağ yanağım biraz şişmişti kendimi koca yanaklı hissediyorum
  ve doktora gitmelimiyim

 3. bilge zeynep

  sabah uyandığımda sağ yanağım biraz şişmişti sol yanağım şişik değil

 4. Kamile

  10 yıldır sag yanağımda şişlik oluyor. Gözüme vuruyor. Diş diplerim de arı oluyor. O kadar çok doktora gittimki. Hocam göze, KBB, urolejiye, ortapediye, norolojiye, çene eklemi, bolümüne. Şi dide dahiliye. Gidiyorum., ama sonuç yok. Sol yanağımda. Başladı şiş meye napıcamm bilmiyorum. Tamamende şiş kalmıyor bazen iniyor şiştigi zaman gozümun alt kısmı göz kapagım da şişiyor ve gözümde başi da kulaklarımda agrı oluyor

 5. Kamile

  10 yıldır sag yanağımda şişlik oluyor. Gözüme vuruyor. Diş diplerim de arı oluyor. O kadar çok doktora gittimki. Hocam göze, KBB, urolejiye, ortapediye, norolojiye, çene eklemi, bolümüne. Şi dide dahiliye. Gidiyorum., ama sonuç yok. Sol yanağımda. Başladı şiş meye napıcamm bilmiyorum.

 6. yonca

  sağ yanağım senelerdir şişyor. bulunamadı neden şiştiğii antibiyotik yazıyorlar. Gecmiyor diyorum anlamıyorlarda. KBB gittim beyin temografısi cekildi sünizit yok dendi. Dahiliyeye gittim kan alındı organlarda vs bişi yok denildi kan testlerinde normal.Dişe daha önce gitmiştim dolgu için yanağımı durumunu söyledim flim cekildi bi olsaydı filmde belli olurdu dendi. eskiden şişince inerde yaklaşık 6 7 önce şişti daha da tam olarak inmedi. şişmese bile o dolgun orda kaldı hiç inmiyor. Bunun sebebi ne olabilir artık ne yapıcağım şaşırdım sürekli ağrı kesici içiyorum. baska hangi bölüme gitmem gerekiyor

 7. Serhat

  Hocam şikayetim bu sağ yatağında hafif şişlik var

 8. Mehmet

  Hocam oglum 10 ayliktir sag yanaginda siskinlik var ne yapabilirim yada hangi bulum guturmeliyim

 9. Buse Şimşek

  Ben aşağıdaki maddelerin sondan üçüncü olanını çok mantıklı buldum ve bugün yapmaya karar verdim.

 10. Gokhan

  Tamam da arkadaş hangi doktora gidilmeli nerede

 
 
KAPAT