12 Ağustos 2022, Cuma 05:26

Yanaklarda Sivilce Neden Çıkar 9 Önemli Neden ve Doğal Tedavisi

Yanaklarda Sivilce Neden Çıkar 9 Önemli Neden ve Doğal Tedavisi

Yanaklarda sivilce çıkması ergenlik dönemi, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, stres ve karaciğer yağlanması gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Yanaklarda sivilcelerin geçmesi için Cildiye doktoruna gidip tedavi olabilirsiniz.

Yanaklarda sivilce çıkması ergenlik dönemi, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, stres ve karaciğer yağlanması gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Yanaklarda sivilcelerin geçmesi için Cildiye doktoruna gidip tedavi olabilirsiniz. Yahut aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yanaklarımda Neden Sivilce Çıkıyor?

Hormonlarda Değişim

Hamilelik dönemi, ergenlik dönemi gibi hormonlarda değişim yaşandığı dönemler yanakta sivilce çıkmasını tetikleyen en önemli nedendir. Bu dönem atlatılınca artık yanakta pek sivilce çıkmayacaktır.

Yağlı ve Baharatlı Gıdaların Tüketilmesi

Yanaklarda sivilce oluşumunun ilk nedenleri arasında sık sık yağlı besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Bu besinlere en iyi örnekler ise çekirdek, cips ve kızartmalardır. Günlük beslenmenize dikkat etmeli ve sıraladığımız gibi yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Ek olarak cips, kola ve çikolata gibi sağlıksız abur cuburlar yanakta sivilce yaptığı için tüketmemenizde fayda var.

Cilt Kremlerinin Yan Etkisi

Cilde sürülen her krem cilde iyi gelmez. Örneğin bazı gece-gündüz kremleri ciltte gözenekleri tıkayabilir. Bu durumda ise cilt hava almaz ve sivilceler çıkar.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar yan etki olarak ciltte, yüzde ve yanakta sivilcelenmeye neden olabilmektedir. İlaçları kullanmadan mutlaka prospektüsünü okumalıdır.

Makyaj Malzemesinin Yan Etkisi

Makyaj malzemeleri ciltte alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Pudra, far ve fondöten gibi ürünler yüzde sivilcelenmeye yol açabilir. Kullandığınız ürünlere dikkat etmenizde fayda var.

Stres

Kişinin yaşadığı stres ciltte sebumun fazla üretilmesine yol açabilir. Bu sebumlar ise ciltte sivilcelenmenin en büyük sebebi olmaktadır.

Karaciğer Yağlanması

Kişinin sağlıksız beslenme düzenine sahip olması karaciğerde yağlanmaya sebebiyet verebilir. Bu durumda ise yanaklarda sivilce ve siyah nokta oluşumları görülebilir.

Kirli Yastık Kılıfları

Eğer yanaklarınızda sürekli sivilce çıkıyorsa sebebi yastık kılıfınızı temiz tutmamanız olabilir. Düzenli olarak yıkanmayan yastık kılıfları mantar, bakteri, toz, kir ve polen gibi birçok alerjenin birikimine sebep olur. Bu da her gece en az 7 saat bu kılıflara değen yüzünüzde ve yanaklarınızda sivilce oluşumuna yol açar.

Cep Telefonu Kullanımı

Yanakta sivilce çıkmasının bir diğer sebebi ise kirli cep telefonu ekranları olabilir.Temiz tutmadığınız ekranlar cilde sürekli temas ettiği için sivilce oluşumuna yol açabilir. Bu yüzden telefon ekranlarınızı düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Yanaklarımda Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yeşil Kil İle Sivilce Maskesi

Yanaklarınızda sivilce problemi yaşayan kişiler ilk olarak bir cilt doktoruna muayene olmalıdır. Daha sonra ise yağlı besinlerden ve asitli içeceklerden uzak durarak sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemenizde fayda vardır. Ek olarak cips, çikolata ve kuruyemiş gibi besinleri tüketmemeniz de çok önemlidir.

Yanaklarınızda sivilcelerden kurtulmak için bu maskeyi deneyebilirsiniz. Bunun için uygun küçük bir kapta 1 tatlı kaşığı yeşil kil, 1 tane toz haline getirilmiş antibiyotik, 1 yemek kaşığı biberiye çayı ve 3 damla kekik yağını iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu maske karışımını cildinizi yıkayıp cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Bunu haftada en az 4 defa uygulayın. Bu maske sivilceleri kısa sürede kurutmada çok etkili bir formüldür.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Oksijenli Su İle Sivilce Maskesi

Yanaklarınızdaki sivilcelerden kurtulmanız için stresten uzak durmanız ve düzenli beslenmeniz çok önemlidir. Bunun dışında etkili bir sivilce maskesi var. Bu maske için 1 çay kaşığı bebe pudrası, 1 kapsül antibiyotik ve 1 tatlı kaşığı oksijenli suyu karıştırın. Daha sonra bunun cildinize sürüp 20 dakika bekletin. Bu süre sonunda cildinizi maskeden suyla arındırın. Bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayarak yanağınızdaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Sivilce İçin Kil Maskesi Suna Dumankaya’dan Tarifler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT