15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:22

Yanaklarımda Siyah Noktalar Var, Ne Yapmalıyım? Doktor Cevaplıyor

Yanaklarımda Siyah Noktalar Var, Ne Yapmalıyım? Doktor Cevaplıyor

Ciltte ölü hücre, bakteri, kir ve yağların birikip gözenekleri tıkayıp havayla temas etmesi sonucunda yanaklarda siyah noktalar meydana gelir.

Ciltte ölü hücre, bakteri, kir ve yağların birikip gözenekleri tıkayıp havayla temas etmesi sonucunda yanaklarda siyah noktalar meydana gelir.

Siz de bu dertten muzdaripseniz işte yapmanız gerekenler;

Sual: Yanaklarımda siyah nokta var nasıl geçer, sıkıp çıkarabilir miyim?

CEVAP

Cildiye Uzmanı Deniz Aslan Sir'in cevabı: (Siyah noktaların sıkılması ciltte leke bırakır. Güzellik merkezlerinde yapılan temizleme işlemleri geçicidir. Yine leke kalabilir. Yalnızca cildiye uzmanının kontrolünde kullanacağınız ilaçlar ile sıhhatli, problemsiz netice alabilirsiniz.)

* Cildiye doktorunuzun reçete edeceği benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren bir yüz temizleyici ile günde iki kez yanaklarınızı yıkayın. Benzoil peroksit daha etkilidir, fakat bazı cilt tipleri için biraz ağır gelebilir. Hassas bir cilde sahipseniz, cildiniz benzoil peroksitli temizleyicileri tolere edemezse, salisilik asitli bir yüz temizleyici tercih edin. Her iki ürün de gözenekleri temizler ve siyah nokta tedavisine yardımcı olur.

* Tıkalı gözenekleri açmak için cildinize haftada bir peeling uygulayın. Peelingler cildi kirle yağdan arındırıp yanakta siyah nokta oluşumunu engelleyecektir. Doktorunuzun önereceği peelingi kullanmaya devam edin.

* Tencerede sıcak su kaynatın, başınıza havlu geçirip bu suyu soluyun. Gözenekler açılıp siyah noktaların çıkışı kolaylaşacaktır. Ellerinizi güzelce yıkayıp yanak bölgenizdeki siyah noktaları sıkıp çıkarabilirsiniz. Kozmetikçilerde satılan yahut internetten temin edebileceğiniz siyah nokta çıkarıcılar da işinizi görebilir.

* Kil maskesi kullanmak da, siyah noktalarla mücadelede etkili yöntemlerdendir. Kili aktardan temin edebilirsiniz. 1 çay kaşığı kile biraz su katıp macun kıvamına getirin ve yanakta siyah nokta olan yerlere sürün, 10-15 dk bekletip su ile yüzünüzü yıkayın.

* Yanaktaki siyah noktalardan kurtulmak için bir diğer yöntem de kozmetikçilerde satılan siyah nokta bantlarını kullanmaktır. Siyah nokta bandı kutusunun içindeki kullanma talimatına göre bandı yanaklarınıza uygulayabilirsiniz. İnternetten de bu bantları temin edebilirsiniz.

Burun Üstündeki Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

Çenedeki Siyah Noktalara Kesin Çözüm Yöntemleri Nelerdir? Tıklayınız

En İyi Siyah Nokta Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Dudak Kenarındaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Tıklayınız

Alındaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Uzman Tavsiyeleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. humay

  Uzumde cenemde qara nokteler var ne edim

 2. lale

  Sivircelerinin kasinmasine nasil bi cozum bulabilirim

 3. alp

  yüzümde siyah noktalar var

 4. pinar

  merhaba benim yuzumde cil lekeleri var nasil bi maske onerebilrsniz

 5. Googlea mavikadın leke yazıp bu konudaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 
 
KAPAT