Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-05-31 13:29:00 | Son Güncelleme : 2023-09-22 00:01:09

Yanığa yumurta akı sürerseniz… Yanık tedavisinde en etkili doğal yöntem!

Google News

Yanıklar, günlük hayatta sık karşılaşılabilen yaralanmalardan. Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir noktasında yanığa maruz kalmışızdır. Herhangi bir yeriniz yandıysa üzülmeyin kolay bir çaresi var! İşte evde doğal yöntemler ile yanığa kesin çözümler:

Yumurta akı yanık tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemler arasında yer alıyor.
Yumurta akı yanık tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemler arasında yer alıyor.

Yanıklar en yaygın ev yaralanmalarından biridir. Kızartma tavasına yanlışlıkla dokunmak, çaydanlıktan kazayla üzerimize kaynar su sıçranması, güneşlenirken güneş yanığı gibi çeşitli durumlarda yanıkla karşılaşmışızdır. Herhangi bir nedenden dolayı cildimizin herhangi bir yerinde yanık meydana geldiyse ilk yapmamız gereken şey yanık bölgesini soğuk suya tutmak olmalı. Bu işlemin ardından yanık tedavisi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

YUMURTA AKI İLE YANIK TEDAVİSİ

Yumurta akı yanıklar için en etkili doğal tedavi yöntemlerindendir. Yumurta akı yalnızca kaynar su yanığı gibi mutfak yanıklarının geçmesine yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda güneş yanığı, lazer yanığı gibi yanıklara da şifa olabiliyor.

Herhangi bir yanıkla karşılaştığınızda yapılacak ilk şey, onu hızla soğutmaktır. Yanığı 10 - 15 dakika boyunca akan soğuk suyun (buz gibi soğuk su değil) altında tutun. Böylece vücut soğumaya başlar ve cildin daha çok tahriş olması önlenmiş olur.

Bir kaseye 2 adet yumurta kırın (yanık alanı büyükse daha fazla yumurta akı kullanabilirsiniz)ve sarısını beyazından ayırın bize yumurta akı lazım olacak. Cildinize yumurta akını sürün. En az 20 dakika boyunca cildinizde yumurta akını bekletin.

Yumurta akı vitamin, mineral, protein ve kolajen gibi cildi onarıcı pek çok madde içeriyor. 2019 yılı Mayıs ayında yapılan araştırmanın bulguları, yumurta akı formülasyonunun yanık yarası iyileşmesi için uygun bir tedavi olduğunu gösteriyor.

Jurnal Ilmu Kefarmasian Indonesia'da yumurta akının beyaz fareler üzerinde yanık iyileşmesine karşı etkisi incelendi. Araştırma konusu 3 aylık erkek beyaz farelerdi. Bu farelerin sırtında 2 cm çapında ikinci derece yanıklar bulunuyordu. Tedavi olarak farelerin bir kısmına yumurta akı sürüldü. Çalışma sonunda yumurta akının ikinci derece yanıklarda yara iyileşmesini hızlandırdığı görüldü.

LAVANTA YAĞI

Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde (National Library of Medicine) geçen 2002 yılında yapılan çalışmaya göre lavanta yağı antiseptik, ağrı kesici ve iltihap önleyici içeriği sayesinde yanıklara doğal çözüm oluyor. Yanık bölgeyi 10 dakika boyunca soğuk suda bekletin. Daha sonra küçük bir parça pamuğa lavanta yağı damlatıp bu pamuğu yanık bölgesine tutun.

BAL

Doğal antibiyotiklerden olan bal, yanığın enfeksiyon kapmasını önleyen doğal bir pH dengesine sahiptir. Bal ayrıca antienflamatuar ve antioksidan özellikler içerir, bu sayede yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Yanığı soğuk suya tutup cildi soğutun. Daha sonra 2 tatlı kaşığı doğal balı yanık olan bölgeye sürün.

Yanığa yumurta akı sürerseniz… Yanık tedavisinde en etkili doğal yöntem!

ALOE VERA JEL

Burns Dergisi'nde 2007 yılında yapılan araştırma sonuçları, Aloe Vera jelin birinci ila ikinci derece yanıkları iyileşmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Aloe vera jel ayrıca, dolaşımı destekleyen ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen bir anti-inflamatuardır.

Yanık olan bölgeyi 5-10 dakika boyunca soğuk suya tutun. Aloe vera yaprağını bıçakla uzunlamasına kesin. İçerisinden aloe vera jeli kaşık yardımıyla çıkarıp bunu yanık bölgesine uygulayın.

NANE YAĞI

Nane yağı, mentol açısından zengin içeriği ile yanık bölgesindeki cildi serinletmeye yardımcı oluyor. Ayrıca nane yağının analjezik ve antienflamatuar özellikleri yanığa eşlik eden ağrı ve şişliğin geçmesinde etkili olabiliyor. Küçük bir parça pamuğu nane yağı damlatıp bunu yanık bölgesine tutabilirsiniz.

Kaynak : ResearchGate, Jurnal Ilmu Kefarmasian Indonesia, ScienceDirect
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.