Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-05-23 08:50:00 | Son Güncelleme : 2023-05-23 09:00:01

Yara izi nasıl geçer? Yara izine iyi gelen, hemen geçiren 8 doğal yöntem

Google News

Yaralanmalar, yanıklar, sivilceler, böcek ısırıkları, suçiçeği ve ameliyatlar, geride estetik olarak hoş olmayan ve kurtulması güç yara izleri bırakabilir. İzler tamamen kaybolmasa da zamanla hafifler. Bu makalemizde yara izlerini gidermeye yardımcı olabilecek doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kantaron yağı, aloe vera jel ve lavanta yağının yara izinin geçmesine yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarda kanıtlandı.
Kantaron yağı, aloe vera jel ve lavanta yağının yara izinin geçmesine yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarda kanıtlandı.

Deride yara oluştuktan sonra yaranın üzeri kabuk bağlar bir süre sonra bu kabuk düşer. Kabuk düştüğünde yara izi ile karşılaşırız. Neyse ki sarı kantaron yağı, lavanta yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar ile bu izlerden kurtulmak mümkün! İşte yara izinden kurtulmanın ev yapımı formülleri:

YARA İZİNE NE İYİ GELİR?

Cildimizde düşme, çarpma, darbe alma gibi çeşitli nedenlerden dolayı yara izi meydana gelebilir. Yara izinin geçmesi için doktorun verdiği kimyasal kremleri kullanabileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

SARI KANTARON YAĞI

Sarı kantaron yağı yara izini geçirmekte en etkili doğal çözümlerdendir.  Giresun Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada kantaron yağının yara iyileşmesini hızlandırdığı görüldü. Kantaron yağı hücre yenileyici özelliği sayesinde yara izlerinin kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Bir parça pamuk üzerine biraz kantaron yağı damlatın, yumuşak ve dairesel hareketler ile yara izine bunu uygulayın. Sabah akşam buna devam edin. Sarı kantaron yağını aktardan temin edebilir, internet üzerinden satın alabilir yahut evde kendiniz yapabilirsiniz.

ALOE VERA JEL

Yara ve yanık izlerinin geçmesi için kullanabileceğiniz bir doğal yöntem de aloe vera jeldir. 2015 yılında yapılan çalışma aloe vera jelin cilt yaralarının iyileşmesinde de etkili olduğunu gösteriyor. Aloe vera jeli yara izlerinde kullanmak için aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve bunu her gün merhem sürer gibi yara izine sürün. En az 6 ay buna devam edin.

Yara izi nasıl geçer? Yara izine iyi gelen, hemen geçiren 8 doğal yöntem

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı yüzlerce yıldır cilt bakımında kullanılan şifalı bir yağdır. Zeytinyağında bulunan vitaminler ve diğer antioksidanlar, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak yara izlerini yok edebilir. 1 yemek kaşığı zeytinyağını yara izinin olduğu yere döküp nazikçe ovun. Sabah akşam bu yöntemi uygulayın.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, yaraları iyileştirmek için harika bir doğal çözümdür. Antiseptik, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip olduğu için çok etkilidir. Çay ağacı yağı, cilt enfeksiyonlarından kepeğe kadar pek çok şey için güçlü bir doğal ilaçtır. Çay ağacı yağının bir diğer kullanım alanı da yara izlerini geçirmektir. Düzenli olarak çay ağacı yağını yara izin sürebilirsiniz.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı, antifungal, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Hücre ve doku büyümesini teşvik ederek yara izini gidermeye yardımcı olabilir. 2016 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, yara izlerine lavanta yağı uygulamanın hasarlı cilt dokularını onardığı görülmüştür. Pamuğa biraz lavanta yağı dökün ve bunu sabah akşam yara izine uygulamaya devam edin.

Yara izi nasıl geçer? Yara izine iyi gelen, hemen geçiren 8 doğal yöntem

KUŞBURNU YAĞI

Kuşburnu yağı, yara iyileştirici özellikler sergileyen biyoaktif bileşiklerden oluşur. Yapılan araştırmalarda kuşburnu yağının zamanla yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek makrofaj fenotiplerinin geçişini hızlandırabileceği görülmüştür. İki ila üç damla kuşburnu yağını bir tatlı kaşığı tatlı badem yağıyla karıştırın. Karışımı yara izi olan bölgelere uygulayın. Gece boyunca bırakın. Sabah yıkayın. Bunu günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Yara izlerinin görünürlüğünü azalttığına ve cildin genel görünümünü iyileştirdiğine inanıldığı için dünyanın pek çok yerinde insanlar yara izlerinin geçmesi için hindistancevizi yağı uygulamaktadır. Hindistancevizi yağı, hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırır, yara izlerinin hızla yok olmasında etkili rol oynar. Katı haldeki Hindistan cevizi yağını sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yara izine sürmeye devam edin. Katı Hindistan cevizi yağını aktardan veya kozmetikçilerden temin edebilirsiniz.

Yara izi nasıl geçer? Yara izine iyi gelen, hemen geçiren 8 doğal yöntem

ELMA SİRKESİ

Elma Sirkesi, yara izlerinin tedavisi söz konusu olduğunda mükemmel bir ev ilacıdır. Elma sirkesi, doğası gereği asidiktir, bu özelliği ile cilde sürüldüğünde ve masaj yapıldığında, yara izinde biriken ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Yara izlerinin iyileşmesinin uzun sürmesinin nedenlerinden biri de aslında ciltte ölü hücrelerin birikmesidir. Sirkenin cildi gençleştirdiği de bilinmektedir. Cildiniz hassas ise su ile karıştırın. Bir parça pamuğa biraz elma sirkesi dökün ve  yara izinin olduğu yere hafifçe bastırın ve 15 dakika bekletin. Yara izini ılık suyla durulayın ve kurulayın. Bu yöntemi birkaç ay boyunca veya ciltte bir iyileşme fark edene kadar günde iki kez tekrarlayın.

Kaynak : Mavi Kadın
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.