12 Ağustos 2022, Cuma 05:35

Yarım Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Yürüme Kalori Cetveli

Yarım Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Yürüme Kalori Cetveli

Bu makalemizde günde yarım saat ve bir saat yürüyüşün ne kadar kalori harcattığına dair bilgiler vereceğiz.

Yürüyüş yüksek yoğunluklu egzersizler ya da step, aerobik kadar etkili olmasa da kilo vermek için etkili ve kolay egzersizlerdendir. Bu makalemizde günde yarım saat ve bir saat yürüyüşün ne kadar kalori harcattığına dair bilgiler vereceğiz. Yürümek (tabii, sağlıklı bir diyet ile desteklendiğinde) kalori yakmanıza yardım ederek kilo almanızı engeller, hatta hızlı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Herhangi bir egzersiz rejimine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kilolu insanlar yürüyüş de dâhil olmak üzere her çeşit egzersizle zayıf insanlardan daha hızlı bir oranda kalori yakmaktadır. Maryland Medical System üniversitesine göre 54 kg olan biri normal hızla yürüdüğünde 60 dkda 256 kalori yakmaktadır81-108 kg arasında olanlar ise aynı hız ve aynı sürede 384 ve 512 kalori arası yakmaktadır. 

Harward Üniversitesi 56 kilo olan birinin 5,6 km hızla yani hızlı ve sıkı tempolu bir yürüyüşle yarım saatte 120 kalori, 70 kilo kişinin 149 kalori, 83 kilo olanın ise 178 kalori yaktığını bildiriyor. Kilonuz arttıkça yaktığınız kaloride artar.

Diyetisyenler kalori yakımının kiloyla doğru orantılı olduğunu, kilolu insanların hareket ederken daha fazla efor sarfedip, daha fazla kalori yaktıklarını bildiriyor.

Günlük kalori ihtiyacı erkeklerde 2200-2400, kadınlarda ise 1800-2000'dir. Zayıflayabilmek için günlük kalori ihtiyacından daha az kalori almalı yahut yürüyüş gibi çeşitli sporlarla alınan kalori yakılmalıdır. Günde 500 kalori yakmak haftada 3500 kalori açığı meydana getirir. 3500 kalori ise yarım kiloya tekabül eder. Yani günde yalnızca 1 saat yürüyerek, kilonuza ve yürüme hızına göre ayda 1-3 kilo arası zayıflayabilirsiniz. Yürüyüş sürenizi günde 2 saate çıkarırsanız ayda 3-5 kilo verebilirsiniz.

Daha Hızlı Kalori Yakmak İçin Adımlarınızı Hızlandırın

Kilonuz yürüyüş sırasında kalori yakma oranınızı belirleyen tek faktör değildir. Şayet adım hızınızı artırırsanız yürüyüş zayıflama hedefinizde daha etkili bir aktivite haline gelir. Saate 3.2 km (bu rakam normal, düşük tempolu yürüme hızına yakındır) yürüyen 68 kg bir insan saatte 240 kalori yakmaktadır. Hızı saatte 4.8 km'ye çıkarırsa 320 kalori yakar

Yürüyüşten Vazgeçmeyin!

Yürümek elbette koşu, yüzme veya bisiklet gibi aerobik egzersizler kadar yüksek kalori yakmaz. Fakat yürümek eklem ağrıları olanlar, yüksek tempolu egzersiz yapamayanlar gibi birçok grup insan için uygun ve etkili bir egzersizdir. Şayet ana egzersiz kaynağı olarak yürüyüşü seçtiyseniz haftalık programınızı en az 2.5 saat yürüyüş içerecek şekilde ayarlayın.

Sağlıklı Vücut İçin Doğru Bir Adım

Harvard Medical School üniversitesi yürüyüşün basitliğinden dolayı hemen hemen her grup insan için ideal bir spor olduğunu bildirmektedir. Diğer egzersizlere alışmak için geçen süre can sıkıcı olabilir ancak yürüyüş yapmak profesyonel sporcu olmanızı gerektirmeyen doğal bir harekettir. Cleveland Clinic’e göre aerobic egzersizleri daha çok kardiyovasküler dayanıklılık, daha iyi akciğer kapasitesi ve kalp ile ilgili rahatsızlıklar açısından az risk taşıması açısından faydalıdır. Yürüyüş gibi egzersizler ayrıca stresi de önlemekte çok etkilidir.

Aşağıda farklı hız ve kilolar için 1 saat yürüyüş tablosunu yayınladık.

Tabloda yer alan saatte 4 km normal yürüyüş hızından biraz daha tempolu yürüyüş şeklidir. 5,6 km ise hızlı, sıkı tempolu bir yürüme biçimidir.

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Kilo

Süre

Hız

Kalori

70

1 Saat

4 km

252

70

1 Saat

5.6 km

288

80

1 Saat

4 km

270

80

1 Saat

5.6 km

312

90

1 Saat

4 km

300

90

1 Saat

5.6 km

348

100

1 Saat

4 km

318

100

1 Saat

5.6 km

360

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

8 Yorum

 1. ilker

  selamünaleyküm arkadaşlar 79-80 günün içinde sadece 44 gün 10-12 km % 50 normal &50 si ısınınca tempolu 9-10 kilo verdim bazen akşamları fazla kaçırıyorum yemeği kilo alıyorum yürüyüşe gidemediğim zaman stese girip yemeye verip kilo aldım. her gün 7-8 km tempolu gitseydim aralıksız daha fazla kilo verebilirdim diyorum

 2. Ragıp

  Yaşar beyin yorumuna cevaptır...

  Önce biraz adam ol, ne demek tam sopalıksınız falan...
  Şiddete eğilimli, yani ezik bir kişiliğin, daha doğru düzgün bir türkçe ile yazamadığı, tamamen cahilane bir yorum olmuş...

  Herkese saygılarımla..

 3. ErenİnizxT

  Hocam yürüyerek kilo verme nerede mi görülmüş alttaki hocamın yorumuna takıldım hocam yürümek bütün vücudun kaslarını çalıştırır.Ayaktan tutun bele kadar belden tutun sırta kadar herşeyi çalıştırır.ve bu sayede metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı kalori yakmış oluruz.teşekkürler

 4. Fatma

  Cok guzel anlatilmis ve faydali bir paylasim, tebrik ederim

 5. Özlem

  Merhabalar, sanırım matematiksel veriler her zaman doğru olmayabiliyor. Benim insülin direncim yüksek. Ve ben sıkı bir diyetle; ayda en fazla 1-2 kg verebiliyorum. Ama günde 20 dakika düzenli yürüyüş yaptığımda, 2 haftada 5-6 kg veriyorum. Öyle bir saat yürüyüş yapabilen biri değilimdir, çabuk sıkılıyorum. O yüzden 20 dakika tempolu yürüyüş yapıp, sonrasında hep duş alıyorum ve bu şekilde yüksek kilo veriyorum

 6. Yaşar

  Tam sopalıksınız yürüyerek kilo verildiği nerede görülmüş.
  Sen nerede zehirvarsa ye ondansonra kimene faydasıvar.
  Önce beslenmene bakacaz.
  Günümüz çağında herşey zehir'olmuş.
  Markete manava uğramak intihar.
  Napacan köyde yaşayacan başka türlüsü bu paketleyip bizi zehirlemekten hiç geri kalmayan fabrikasyon hazırçine atmadıkları katkımaddesi zehir dolu gıdalar bizim genlerimizi bile alt'üst ediyor.
  Günümüzde insan genine bakan bilim insanları araştırmacılar malesefki insan geninde yüzlerce farklı gen bulunuyor.
  Doğuyoruz ölenedek insanlıktan mutasyona uğramış olarak ölüyoruz.
  Suç kimin tabiki bizim hazır ürünlere yöneldikçe cepleri şişenler bizi zehirlemek kazanmak uğruna herşeyi yapmaktan çekinmiyorlar.
  Nekadar ilgi okadar çok sahtekarlık doğuyor. Tabi devletede büyük iş düşüyor. Bir ürünün insan sağlığına zArarlı olduğunu biliyorsan banane içme yeme diyor, demiyorki bu insanlığa dünyaya zarar veriyor üreteni yapanı ortam sağlayanı yok edip sağlıklı bir insanlık dünyamız olsun. Herkes kazancını cebini düşünürse bu dünya birgün yaşanmaz hale gelir.

 7. mehmet

  Bu verilerin sağlıklı olduğunu açıkcası düşünmüyorum.

  Bununla ilgili bir deney bi kanıt var mıdır ?

 8. Makaleyi okuduysanız Üniversite araştırma sonuçları olduğunu görebilirsiniz.

 9. :)

  Çok faydalı bir Paylaşım

 
 
KAPAT