04 Haziran 2020, Perşembe 08:24

Yasmin Kullananlar Yorumları Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakında Yorumlar

Yasmin Kullananlar Yorumları Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakında Yorumlar

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Yasmin en çok tercih edilen doğum kontrol haplarındandır. İstenmeyen gebeliği önler.

İçerisinde östrojen ve progesteron hormonları içeren doğum kontrol hapları “Kombine Oral Kontraseptif (KOK)” olarak adlandırılmaktadır. Yasmin doğum kontrol hapı da bu gruptaki ilaçlardandır. Ek olarak bu ilaç vücutta ödem, sivilce ve ciltte yağlanma problemlerinin tedavisi için de kullanılmaktadır.

Yasmin doğum kontrol hapı paketinin üzerinde gösterildiği gibi her gün aynı saatte 1 tablet şeklinde alınmalıdır.  Bu ilaç 21 gün düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu hap adet döneminde meydana gelen kanamaların ilk gününde veya 2.-5. günler aralığında başlanmalıdır.

Yasmin ilacı mutlaka düzenli kullanılmalıdır. Aksi taktirde ilacın etkileri azalmaktadır ve yan etkileri artış göstermektedir. Eğer kişi daha önceden farklı bir doğum kontrol ilacı kullanıyorsa Yasmin hapına son tabletin alındığı günden bir sonraki gün başlanmalıdır.

Yasmin hapına ara verilecekse mutlaka 21 tabletlik kutu bittiğinde ara verilmelidir. Eğer ilaç unutulursa kullanım saatinden itibaren 12 saat geçmemişse ilaç alınmalıdır ve bir sonraki gün alınması gereken saatte alınmalıdır. Eğer alınması gereken saatten 12 saat geçmişse ilacın etkileri azalabilir. İlacın etkileri azaltmamak ve yan etkileri yaşamamak için mutlaka düzenli kullanılmalıdır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Yorumları Nelerdir?

 1. Yasmin doğum kontrol hapını 1 yıldır kullanıyorum. Diğer doğum kontrol haplarla kıyasla ben de ne kıllanmaya ne de kilo almama neden oldu. Bu ilacı 21 gün kullandım. Adet döneminin 2. veya 3. günlerinde tekrar başlıyorsunuz. Bu hap ben de sivilceye de neden olmadı. Yan etkilerini okuduğumda depresyon yazıyor ancak ben de depresyon yapmadı.
 2. Yasmin doğum kontrol hapını 1,5 yıldır korunma amacıyla kullanıyorum. Ben bu ilacı kullanmaya başladığım ilk 1 ay mide bulantısı dışında herhangi bir yan etkiye yol açmadı. Bu ilacı kullanmaktan mutluyum, hayat kalitemi yükselttiğini düşünüyorum. Ben doğum kontrol yöntemi olarak önceleri kullandığım prezervatifin tahriş edici hissini sevmiyordum. Bundan dolayı Yasmin doğum kontrol hapına geçtim, iyi ki de geçmişim. Sorun yaşamadığım sürece kullanmaya devam edeceğim ilaç.
 3. Yasmin doğum kontrol hapını evlenmeden önce kullanmaya başladığım ilk doğum kontol hapıdır. Ancak ben ciddi bir yan etki yaptı. Regl olmadığım zamanlarda da ara kanamalarım oluşmaya başladı. O yüzden hapı kullanmayı bıraktım.
 4. Yasmin doğum kontrol hapını 2 yıl önce doğum kontrol amacıyla doktor önerisi üzerine aldım. Bu ilacı ortalama olarak 3-4 ay kullandım. Ancak benim vajinamda kuruluğa yol açtı. Bu yan etkisi dışında iştahta artış ve ödem yaşadım. Bunu kısa süre kullanmam sebebiyle yaşamış olabilirim. Ancak vajinamdaki kuruluk için bu ilacı bıraktım.
 5. Yasmin doğum kontrol hapını bende polikistik over sendromu nedeniyle 3-5 yıldır kullanıyorum. Ben de kilo artışına yol açmadı. Cildimde 1-2 sivilce dışında herhangi bir sivilce dışında cildimi yatıştırdı. Ayrıca vücudumdaki kıllanmam da azaldı. Benim farkettiğim tek olumsuz etkisi bende cinsel isteksizlik yapması oldu.
 6. Yasmin doğum kontrol hapı bende şiddetli baş ağrısına yol açtı. Bu ağrı ağrı kesici almama rağmen geçmedi.
 7. Yasmin doğum kontrol hapını bir dönem polikistik over sendromu nedeniyle kullandım. Bende uyku, yoğun mide bulantısı ve bitkinlik yaptı. İlacı kullandığım dönemde sürekli yorgundum, o kadar ki hiç bir şeye odaklanamıyordum.
 8. Yasmin doğum kontrol hapını 8 aydır kullanıyorum. Bu hap hakkında yapılan yorumları okuyunca çok şaşırdım. Bu ilaç bende hiç bir yan etkiye yol açmadı. Aksine normalde çok düzensiz yaşadığım adetler düzene girdi.
 9. Yasmin doğum kontrol hapını ortalama olarak 1 yıl kullandım. Bu hap bende ne kilo alımı ne de duygusal triplere yol açtı. Tersine bu ilaç regl dönemindeki ağrı ve kanamalarımı azalttı. Regl süresini 5 günden 3 güne indirdi. Hatta cildimi bebek poposu gibi yaptı, saçlarımı yağlandırmadan hızla uzattı ve vücuttaki tüylerimi azalttı.
 10. Yasmin doğum kontrol hapı bende inanılmaz derecede iştah artışına yol açtı. Ayrıca vücudumda aşırı ödem yaptı. Yasmin doğum kontrol hapından 2 kutu bitirdim ve 4 kilo aldım. Yasmin doğum kontrol hapı bende cinsel isteksizlik yaptı.
 11. Yasmin doğum kontrol hapını polikistik over sendromu nedeniyle 1 sene kullandım Öncesinde Yazz 24+4 kullanıyordum. Bu hap bende şiddetli bacak krampı yaptığı için bıraktım.

Yasmin Yan Etkileri Nelerdir?

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 1. Duygu durum değişikliği
 2. Depresyon / Depresif duygu durumu
 3. Cinsel istek azalması ya da kaybı
 4. Migren
 5. Bulantı
 6. Meme ağrısı
 7. Ara kanama
 8. Lekelenme
 9. Kiloda artış

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 1. Aşırı duyarlılık
 2. Kiloda azalma
 3. Bir toplardamarda veya atardamarda zararlı kan pıhtıları, örneğin:
 4. Bacakta veya ayakta (örn DVT)
 5. Akciğerde (örn. PE)
 6. Kalp krizi
 7. İnme
 8. Geçici iskemik ataklar olarak bilinen mini inme veya geçici inme benzer belirtiler
 9. Karaciğer, mide/bağırsak, böbrek veya gözde kan pıhtıları.

Sıklığı Bilinmeyen Yan Etkiler

 1. Ağızda ve tüm vücutta derinin su toplaması ile kendini gösteren bir hastalık (Eritema multiforme)

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

Çok yaygın: 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.

Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek: l.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilmiyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT