Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
25-10-2019 22:35 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Yatak Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar Yatak Nasıl Silinir

Google News

Uzun süre kullanılan yataklarda sarama oldukça yaygın olarak görülen bir problemdir. Bu durumun sebebi ise terleme ve ortamdaki nemdir. Ayrıca küçük çocukların kullandığı yatakta ise idrar kaçırma nedeniyle sararmalar yaşanabilmektedir.

Yatak Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar Yatak Nasıl Silinir

Yatak Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar Yatak Nasıl Temizlenir

Uzun süre kullanılan yataklarda sarama oldukça yaygın olarak görülen bir problemdir. Bu durumun sebebi ise terleme ve ortamdaki nemdir. Ayrıca küçük çocukların kullandığı yatakta ise idrar kaçırma nedeniyle sararmalar yaşanabilmektedir.

Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Çamaşır Suyu

Yatakta oluşan sarı lekeleri çamaşır suyu ile geçirmeniz mümkün. Bunun için bir kabın içine 1 bardak çamaşır suyu ve 1 bardak su koyun. Ardından bir bezi bu suya batırın ve leke üzerine yuvarlak hareketler ile silin. Ardından ıslak bir bez ile üzerini silin ve penceleri açarak yatağın kurumasını sağlayın.

Karbonat Limon

Yataklarda oluşan sarı lekeleri limon ve karbonat karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bunun için limon suyu ile bol karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu karışımı bir bez ile yataktaki sarı lekeleri temizlemek için kullanın. Sarı lekeleri sildikten sonra yarım saat bekleyin. Ardından yatakta kalan karbonat kalıntılarını temizleyin. Karbonatta bulunan çözücü etki sarı lekeleri geçirmede etkilidir.

Karbonat + Oksijenli Su

Yataktaki sarı lekeleri geçirmek için karbonat ve oksijenli su  karışımı kullanabilirsiniz. Bunun için yataktaki sarı lekeler üzerine karbonat koyun ve üzerine az oranda oksijenli su dökün ve köpürmesini bekleyin. Ardından karbonat tamamen kuruduğunda yatağın üzerini süpürün. Bu işlemi sarı lekeler temizlenene kadar tekrarlayın. Karbonat oksijenli su karışımı yerine çamaşır sodası kullanabilirsiniz.

Limon Suyu

Limonun asitli içeriği leke çıkarmada oldukça etkilidir. Yatağınızdaki sarı lekeler için birkaç tane limonu sprey kutusuna sıkın ve içine biraz su ekleyin.  Ardından  bu karışımı yataktaki sarı lekeler üzerine sıkıp bekletin. Sonrasında limon sıktığınız bölgeyi ıslak pamuklı bir bez ile silin.

Bulaşık Deterjanı

Bi kap içine bir miktar bulaşık detejanı koyun ve üzerine ılık su ekleyin. Karışımı iyice köpürtün ve içine pamuklu bez batırın. Bu bezi kullanarak yatağınızdaki sarı lekeleri silin.

Karbonat

Yataktaki sarı lekeleri geçirmek için karbonatı tek başına da kullanmanız mümkün. Bunun için karbonatı biraz su ile karıştırın ve bulamaç haline geldiğinde yatağınızdakı sarı lekeler üzerine uygulayın. Uyguladıktan sonra yarım saat bekletin. Eğer zamanınız varsa biraz daha fazla bekleyebilirsiniz. Bekledikten sonra yatağınız üzerindeki karbonatı temiz bir bez ile temizleyin.

Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Yataklarınızı düzenli olarak doğal sabun ve su karışımı ile ovalayarak silmelisiniz. Bu sayede yatağınızda sarı leke oluşmasını önlemiş olursunuz. Bu uygulamayı haftada en az bir kez yapmalı ve uygulama sonrasında odanızı havalandırmalınız. Ardından yatağınızın tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra nevresimleri örtmelisiniz.

Yatakta oluşan sarı lekeler zaman içinde oluşur. Bu yüzden kumaştan çıkartılması oldukça güçtür. Bu yüzden lekeleri çıkartabildiğiniz kadar çıkarın ve sonrasında yorgan ve yastık nevresimlerini güneşte kurutmayı deneyebilirsiniz. Güneş yataktaki sarı lekelerin soluk görünmesine yardımcı olur.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.