21 Nisan 2021, Çarşamba 17:26

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Tedavisi Bitkisel Çözüm

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Tedavisi Bitkisel Çözüm

Bası yarası vedekübit ülser olarak da bilinen yatak yaraları genellikle kalça, bel, kürek kemiği ve dirseklerde meydana gelen genellikle uzun süre yatmaktan dolayı ortaya çıkan yaralardır. Cilde 2-3 saat boyunca kan gitmemesi yatak yarasına neden olur. Yatak yarası ile cilt hücreleri ölmeye başlar, yatak yarası önce kırmızılık ve ağrı olarak belirti verir, en sonunda cilt morarır. Bası yaraları, vücudunuzun ağırlığının cildinize baskı yapması nedeniyle oluşur. Bası yarası tedavi edilmezse ciltte enfeksiyon ortaya çıkar.

Yatak Yarası (Bası Yarası, DekübitÜlser) Neden Olur?

Yatak yaraları, cilde kan akışını sınırlayan cilde uygulanan basınçtan kaynaklanır. Sınırlı hareket, cildi hasara karşı savunmasız hale getirebilir ve yatak yaralarının gelişmesine neden olabilir. Uzun süre hareketsizlik, yetersiz beslenme, kan akışında azalma gibi durumlar bası yarasının oluşumunu tetikler. Cildinizin uzun süre bir yere sürtünmesi de bası yarasının oluşumunda rol oynayabilir.

Tedavi edilmeyen yatak yaraları,selülit (cilt enfeksiyonu), eklem enfeksiyonu ve osteomiyelit (kemiklerin enfeksiyonu) dahil olmak üzere birçok ciddi tıbbi komplikasyona yol açabilir.

Doktora danışıp aşağıdaki ilaçlar karıştırılıp ilaç hazırlanıp yatak yarası olan yere sürülebilir

  1. Silverdin krem
  2. Fito krem
  3. Bepanthen Plus krem
  4. Hometonpomad
  5. Madecassol krem

Yatak Yarası (Bası Yarası, Dekübit Ülser) Nasıl Geçer?

Yatak yarasının tedavisi genel cerrahi doktoru tarafından yapılır. Hastaya mutlaka havalı yatak almalı hasta burada yatmalıdır. Yatak yarasının oluşumundan sonra düzenli pansuman yapmalıdır. Hastanın pozisyonu sık sık değiştirilmelidir.Doktor yaraların contamine olmaması için gelfix, oseptin,fucidin,bactroban gibi ilaçlar reçete edebilir.

Bası yarası oluştuysa yara kapatacak herhangi bir ilaç yoktur pansumana devam etmekte yarar var. en azından enfeksiyonun genişlemesi önlenir. yaralar ancak ameliyat la kapatılabilir.

İyileşmeyen büyük bir yatak yarası ameliyat gerektirebilir.

Yatak Yarası (Bası Yarası, Dekübit Ülser) İçin Bitkisel Doğal Tedaviler

Bal

Bal, yüzyıllardırenfeksiyonu tedavi etmenin veya önlemenin en etkili yollarından biri olmuştur. Doğal bir antiseptiktir ve cildi yumuşatmaya, ağrıyı azaltmaya ve iyileşme sürecini desteklemeye yardımcı olur.  Kalın bir macun elde etmek için eşit miktarda şeker ve balı karıştırın, ardından karışımı doğrudan yatak yarasına uygulayın ve temiz bir bandajla örtün. İyileşene kadar günde bir kez değiştirin.

Aloe Vera Jel

Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarıp doğrudan temiz yatak yarasına uygulayın, 5 dakika nazikçe ovalayın ve kurumasını bekleyin. Günde üç kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, iyileşme sürecini hızlandırabilen ve enfeksiyon riskini azaltabilen anti-enflamatuar, antiseptik ve antioksidan özelliklere sahiptir.  Bası yarası olan cilt bölgesine zerdeçal tozu uygulayın ve temiz bir bandajla kapatın. Günde üç kez tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, çeşitli nedenlerden dolayı yatak yaralarını tedavi etmenin etkili bir yoludur. Birincisi, cildi nemli tutar(yaranın yayılmasını ve yeni yatak yaralarını önler) ve aynı zamanda iyileşmeyi teşvik eden dolaşıma yardımcı olur.  Bası yarası olan bölgelere ve yara olma ihtimali olan bölgelere günde 3 veya 4 kez masaj yapın.

Tuzlu Su

Tıpkı ağız yaralarını geçirdiği gibi bası yarası için de tuzlu su kullanmak, yatak yaraları için de etkili bir çaredir. Enfeksiyonu önler ve iyileşmeyi destekler.  Bir bardak kaynar suya 2 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Soğumasını bekleyin ve yaraları temizlemek için kullanın. Bunu günde iki kez yapın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT