17 Nisan 2021, Cumartesi 01:39

Yavru Kediye Süt Verilir mi Veteriner Cevaplıyor

Yavru Kediye Süt Verilir mi Veteriner Cevaplıyor

Kediler ne yer ne içer diye düşünürsek ilk aklımıza gelen süttür. Sokakta kedi görsek bile ona süt vermek isteriz. Peki kedilere süt verilebilir mi? Bu hususta Veteriner Mehmet Özbay şu bilgileri vermektedir;

Kediler Süt İçer mi?

Veteriner Hekim Mehmet Özbay bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"Kediler 1 yaşına girene kadar günlük 1 kâse süt içebilirler. Bilhassa yavru kediler süt içmeye daha çok ihtiyaç duyarlar. Fakat bildiğimiz inek sütü kedilerde ishale yol açar. Onun için yağsız süt kullanılmalı ve içerisine süt tozu eklenmelidir. Kediler yavruluk döneminde süt, peynir ve yoğurt yemeyi çok severler. Hem bu besinler yavru kedinin sağlıklı büyümesine katkıda bulunur. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengin oldukları için kemikleri güçlendirir. Yüksek besin değerine sahip bu ürünler kedilerin gelişiminde büyük rol oynar. Süt kaynatılırsa bakteriler yok olur. Fakat kediler etobur hayvanlardır, bunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekir."

Kedilere Süt Vermenin Zararları Nelerdir?

Kedilere sütü yukarıda bildirildiği gibi yani yağsız süt ve içine süt tozu şeklinde verilmelidir. Normal inek süt vermenin kedilere zararları şunlardır;

  1. Birçok insan sütün kediler için çok faydalı bir besin olduğuna inanmasına rağmen, gerçek şu ki bu bir şehir efsanesidir. Ne yazık ki süt, kediler için en sağlıklı içecek değildir. Hatta mide rahatsızlığı, kramp ve şiddetli ishal gibi bir dizi rahatsızlığa neden olabilir.
  2. İnek sütü gerek yavru kediler gerekse yetişkin kediler için uygun değildir. Kediye süt içirmek veya süt ürünlerinden birini yedirmek ishal olmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda yoğun ishal nedeniyle vücudu su kaybetmeye başlar.Kedinin vücudunda çok miktarda su kaybı ise ölüme kadar giden sonuçlara neden olabilmektedir.
  3. Sütün içinde süt şekeri bulunur. Laktoz ve diğer tüm şekerler kedilerin diş sağlığını olumsuz etkiler. Kedilerde düzenli süt tüketimi diş çürümesine ve plak oluşumuna davetiye çıkarır.
  4. Sık aralıklarla süt tüketen kediler kronik ishale yakalanabilir. Öte yandan farklı kronik bağırsak hastalıklarının görülme ihtimali de mevcuttur. Eğer bu hastalıkların tanı ve tedavisinde geç kalınırsa maalesef kronik bağırsak iltihabı meydana gelip kedinin bağırsaklarına geri döndürülemez biçimde zarar verebilir.
  5. Kedilerin beslenmesinde süt ve süt ürünlerine devamlı yer vermek obezite riski doğurur.
  6. Bir kedinin rutin olarak süt tüketmesi yüksek oranda yağ ve kalori aldığı anlamına gelir. Vücutta depolanan yağ ise karaciğerde birikir. Bunun sonucunda karaciğer hasarı ortaya çıkabilir.
  7. Süt, kedilerin dişlerine hiç iyi gelmez. Hem ağız kokusu yapabilir hem de diş sağlığını bozabilir.

İllaki süt vermek istiyorsanız sütü suyla seyreltmek çözüm yolu olabilir. Su katarak sütü seyreltip zararlı etkileri en aza indirebilirsiniz. Normal şartlarda inek sütünün içerdiği laktoz kedilerde ishal yapar ancak bu şekilde suyla seyreltmek kediye dokunmayabilir.

Süt Kediler İçin Neden Zararlıdır?

Süt ve süt ürünlerinde laktoz denilen bir madde bulunur. Çoğu kedide laktoz intoleransı vardır. Yani sütteki laktozu sindirim sistemleri işleyemez ve bunun sonucunda kedide ishal gibi problemler meydana gelir.

Kedinize sütün dokunup dokunmadığı şöyle de anlayabilirsiniz kedinize bir veya iki çorba kaşığı süt vermeyi deneyin. Bir gün içinde ishal gibi belirtileri görmezseniz, kedinize ara sıra verebilirsiniz. Yine de çoğu veteriner bunu önermiyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT