Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
27-08-2023 15:45 | Güncelleme : 27-08-2023 15:53

Yedikçe gençleştiren meyve… Yaşlanma karşıtı etkilere sahip oluşu duyanları şoke ediyor

Google News

Yaz aylarında karpuz ve çilek gibi meyvelerin besleyici etkilerinin yanında kırmızı eriğin gençleştiren özelliklerini kazanmaya ne dersiniz? Pek çok faydayı bünyesinde barındıran kırmızı erik sizce nasıl genç tutuyor?

Kabızlık problemi yaşıyorsanız sizin için iyi haber. Kırmızı erik, sindirime olan olumlu etkileriyle kabızlığa da iyi geliyor.
Kabızlık problemi yaşıyorsanız sizin için iyi haber. Kırmızı erik, sindirime olan olumlu etkileriyle kabızlığa da iyi geliyor.

Düşük kalorili oluşu, leziz tadı ve anti aging etkileri sayesinde tüketilmesi önerilen kırmızı erik gerçek bir vitamin deposu. Sadece yaşlanma karşıtı etkileriyle değil, kabızlıktan kemik sağlığına kadar her alanda gösterdiği desteklerle bilinen kırmızı eriğin faydalarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Yaz aylarında hem sağlıklı hem de besleyici bir atıştırmalık arıyorsanız sağlıksız gıdaları bir kenara bırakıp birçok faydada buluşmanızı destekleyen kırmızı eriğe yönelebilirsiniz. O halde kırmızı eriğin faydaları neler, gelin birlikte tüm detaylarıyla öğrenelim.

KIRMIZI ERİK FAYDALARI NELER? KİMLER TÜKETMELİ?

Kırmızı eriğin bilinen birçok faydası var. Ama en gözdesi tabii ki yaşlanma karşıtı etkileri oluyor. Yaşlanmak istemeyenler kırmızı eriğe akın ediyor. Ancak tek faydası bu değil. Uzman doktorların da önerdiği kırmızı eriğin tüm faydalarını maddeler halinde açıklayalım:

1. SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER

Kabızlık problemi yaşıyorsanız sizin için iyi haber. Kırmızı erik, sindirime olan olumlu etkileriyle kabızlığa iyi geliyor. Lif açısından zengin olması ve sorbitol içeriği onu bir müshil ilacı kadar etkili kılar. Ayrıca kan şekerindeki dalgalanmaların da önüne geçer. Tüm bu faydalar ışığında düşünüldüğünde kırmızı erik bol bol tüketilmeli.

Yedikçe gençleştiren meyve… Yaşlanma karşıtı etkilere sahip oluşu duyanları şoke ediyor

2. YAŞLANMANIN ETKİLERİNİ YAVAŞLATIR

İçerdiği fitoflavonoidler sayesinde bağ doku yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Antioksidan bileşenleri nedeniyle erken yaşlanmayı önlemek için oldukça faydalıdır. Serbest radikallerle savaşan ve vücut hücrelerimizi oksidatif hasara karşı koruyan beta-karoten'in yanı sıra C Vitamini ve E içerir. Bu şekilde erik yaşlanma belirtilerini uzaklaştırmaya çalışır.

3. DÜŞÜK KALORİ VE TOK TUTUCU ETKİLER TAŞIR

Ara öğünlerde yiyecek bir şeyler aradığınızda kırmızı eriği tercih etmek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Böylece diyetlerinize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Sadece 30 kalori içeren kırmızı erik, tok tutma özelliği sayesinde diyetinizin baş köşesinde yerini alabilir.

4. DEMİR EMİLİMİNİ ARTIRIR

Yiyeceklerden aldığımız demir mineralinin emilimi düşük olduğunda bir faydası da olmuyor ancak kırmızı erik, demir emilimini artırması sebebiyle oldukça faydalı. Eğer demir eksikliğiniz varsa, bir ay süresince yemek öncesi 300 gram kırmızı erik tüketirseniz kırmızı kan hücrelerinizi artırabilirsiniz. Ancak bunu uygulamadan önce doktora danışmanız önemli. Herhangi bir sağlık sorununuz ya da engel teşkil eden bir durum olmadığı söylendiğinde bu yöntem işinize yarayabilir.

Yedikçe gençleştiren meyve… Yaşlanma karşıtı etkilere sahip oluşu duyanları şoke ediyor

5. GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN

Zararlı hücrelerin dolaşımını kontrol altına alır, vücudunuzu korur. Aynı zamanda kalp hastalığı ve diyabet hastalığı konusunda koruyucu özelliklere sahiptir. Kemiklerinizi de güçlendirerek olumlu etkiler sağlar.

İster genç kalmak için isterseniz kabızlığı ortadan kaldırmak için kırmızı erik tüketiminizi artırabilirsiniz. Bu zengin antioksidan içerikli meyveyi sofralarınızdan ve ara öğünlerinizden eksik etmemelisiniz. Ayrıca sadece siz değil çocuklarınız da bu eriği tüketerek sağlıklı kemik gelişimine sahip olabilirler.

Kaynak : Memorial.com.tr, aksam.com.tr
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.