Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-05-25 16:05:04 | Son Güncelleme : 2023-05-25 16:17:25

Yedikçe yiyorsanız bu önerilere kulak verin… İştahınızı dengeleyecek 9 yol!

Google News

Yiyeceklerle aramız genel olarak iyi olmasına karşın kilo almaktan çok korkarız. Aşırı kalori alımı bize tartıda artı olarak geri dönebilir. İşte bu yüzden iştahımızı dengelememiz gerekebilir. İç hastalıkları Uzmanı Doktor Fevzi Akdemir, iştah dengesini sağlamanın yollarını anlattı.

Yedikçe yiyorsanız bu önerilere kulak verin… İştahınızı dengeleyecek 9 yol!

Aşırı kalorili yiyecekleri sürekli tükettiğimizde kilo almamız kaçınılmaz bir durumdur. Kilo kaybı içinse Uzman Doktor Fevzi Akdemir’e göre egzersiz yapmak şart. Ayrıca bu egzersizleri kademeli olarak artırmak gerekir. Sadece egzersiz değil, sağlıklı beslenme de önemli adımlardan biri.

HIZLA KİLO ALMANIN ÖNÜNE GEÇMEK ÖNEMLİ

Diyet ve egzersiz obezite hastalığını önlemede ya da hedefe ulaştırmada yetersiz kalıyorsa doktor kontrolünde ilaç tedavileri yapılabilir. İha.com.tr’de yer alan habere göre İç hastalıkları Uzmanı Akdemir, “ilaca başlama kararı tüm tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesiyle birlikte hasta için fayda- zarar ilişkisine göre verilir. Bu nedenle deneyimli hekimlerden destek alınmalıdır. İlaç tedavilerinin de yan etkileri olabilir. Doktor onayı olmadan hastanın kendi kendine ilaç alması olumsuz sonuçlar doğurabilir” diyor.

Yedikçe yiyorsanız bu önerilere kulak verin… İştahınızı dengeleyecek 9 yol!

Egzersiz, dengeli beslenme veya ilaçla yararlı bir süreç geçirilemezse tüp mide ameliyatı da düşünülebiliyor. Kilo vermek için yapılması gerekenlerden biri iç hastalıkları uzmanından destek almak olurken öte yandan bir beslenme ve diyet uzmanından da destek alınmalıdır. Tüm bunların dışında yapmamız gereken şey iştah dengesi sağlamanın yollarını bulmaktır. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Sizin için konuya açıklık getirelim.

İŞTAH DENGESİNİ SAĞLAMANIN YOLLARI NELER?

Vücudumuza iyi bakmamız önemli konulardan biridir. Sağlıklı olmanın formülü budur. Dikkatli olmazsak ve aşırı yağlı bir bedene sahip olursak pek çok hastalıkla karşı karşıya kalabiliriz. Diyabetten kalp ve damar hastalıklarına hatta kansere bile yakalanmak kaçınılmaz olur.

Yedikçe yiyorsanız bu önerilere kulak verin… İştahınızı dengeleyecek 9 yol!

Tüm bu zararlardan dolayı iştah dengesini sağlamanın yollarını bilmeliyiz. İştahımız yüksekse iha.com.tr’nin haberine göre bu dengeyi şu yollarla sağlayabiliriz:

  1. Yüksek lifli besinlerden faydalanmak
  2. Her öğünde yeterli proteine yer vermek
  3. İşlenmiş gıdalardan, şekerli besinlerden kaçınmak
  4. Bol su tüketmek
  5. Yemekleri daha yavaş tüketmek
  6. D vitamini ve Omega-3 yağ asitlerinden faydalanmak
  7. Düzenli uyumak
  8. Düzenli egzersiz yapmak
  9. Stres yönetimini öğrenmek.

Tüm bu maddeleri eksiksiz uyguladığımızda iştahımızın belirli bir denge düzeyine geldiğini görebiliriz. Bu sayede aşırı yağlanma sorunundan da kurtuluruz.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

Kaynak : Mavi Kadın
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.