21 Ekim 2021, Perşembe 21:07

Yemek Borusu Yanmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel, Doğal, Tıbbi Tedaviler

Yemek Borusu Yanmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel, Doğal, Tıbbi Tedaviler

Boğazdan mideye yiyecek gönderen tüpe, yemek borusu denir. Asit reflüden, yemek borusu kanserine kadar çeşitli nedenlerden dolayı yemek borusunda yanma meydana gelebilir. İşte yemek borusunda yanmaya yol açan hastalıklar ve tedavi yöntemleri:

Yemek borusu yanması nedenleri

Özofajit

Yemek borusunun herhangi bir nedenden dolayı tahriş olması veya iltihaplanması ile ortaya çıkan hastalıktır. Reflü yani mide içeriğinin yemek borusunun içinde birikmesi, bazı ilaçların yan etkileri ve bakteriyel ile viral enfeksiyonlar özofajite neden olabilir. Özofajitin belirtileri, yemek borusunda yanma, yutkunmada zorluk, yutkunurken ağrı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, mide ekşimesi, asit reflü, yemek yerken göğüs ağrısı, bulantı, kusma, mide ağrısı, iştah azalması ve öksürüktür. Özofajit antiviral ilaçlar, antifungal ilaçlar, oral steroidler ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı

Yemek borusundaki yanmanın en sık karşılaşılan nedenidir. Reflünün anlamı geriye kaçıştır. Gastroözofageal reflü ise mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Gastroözofageal reflü hastalığının belirtileri,yemek borusunda yanma, göğüs ortasında yanma, boğaza ve/veya ağıza ekşi sıvı gelmesi, yiyecek ve içecekleri yutmakta güçlük, yutkunma sırasında ağrı, kronik larenjit ve kronik öksürüktür. Diyafram kaslarının gevşekliği, yemek borusunun hareketlerindeki zayıflık, mide ile yemek borusu arasındaki geçişi engelleyen kas yapısının yetersizliği, mide boşalmasının gecikmesi, gastroözofageal reflü nedenlerindendir. Reflüye neden olan, size dokunan yiyeceklerden uzak durmak, sigara ve alkol kullanmamak, yatmadan önce yemek yememek ve doktorun verdiği ilaçları kullanmak, reflüden kurtulmanızda önemli rol oynayacaktır.

Akalazya

Akalazya, yemek borusunun mideye bağlandığı kısmın sağlıklı bir şekilde gevşeyememesi hastalığına denir. Akalazya hastalığı, yenilen yiyeceklerin ve içeceklerin daha zor aşağı inmesine ve tahrişe neden olmaktadır. Akalazya hastalığı, yemeklerin yemek borusunda tıkalı kalmasına yol açar. Akalazya hastalığı da yemek borusu yanması yapabilir.

Yemek borusu kanseri

Ses kısıklığı, öksürürken kan gelmesi, yemek borusu yanması, asit reflü, dışkının zift gibi koyu renk gelmesi, boğazda veya göğüs kemiğinin arkasında ağrı, yemek borusu kanserinin olası bulgularındandır. Yemek borusu kanseri, cerrahi müdahale, kemoterapi, radyasyon tedavisi, lazer tedavisi ve elektrokoagülasyon ile tedavi edilebilir.

Yemek borusu yanmasının diğer nedenleri

 1. Mallory Weiss sendromu
 2. Barrett sendromu
 3. Alerji
 4. Çok miktarda kusmak
 5. Çok sıcak gıdalar yemek, içmek
 6. Antidepresan ve bazı ilaçların yan etkileri
 7. Sigara ve alkol alışkanlığı
 8. Hamilelik

Yemek borusunda yanma nasıl geçer?

Genel cerrahi uzmanına görünün

Yemek borusunda yanma sorunu yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken şey genel cerrahi uzmanına başvurmak olmalıdır. Doktorunuz teşhise göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Karbonatlı su için

Karbonat, asit reflüden kaynaklı yemek borusu yanmanızı gidermeye yardımcı olabilir. Yarım tatlı kaşığı karbonatı 1 su bardağı suya katıp karıştırın ve günde 1 bardak için. Karbonatın yüksek tuz içeriğinden dolayı olumsuz etkilerini önlemek için, bir haftadan daha uzun süre karbonatlı suyu tüketmeyin.

Aloe Vera

Aloe Vera, anti-inflamatuar özelliği sayesinde yemek borusundaki tahrişi giderip yanmanın geçmesini sağlayabilir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına ortadan ikiye kesip içindeki jeli çıkarın ve yarım su bardağı aloe vera jel suyu için.

Şekersiz sakız çiğneyin

Yemekten sonra yarım saat önce şekersiz sakız çiğneme reflü semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Çiğneme işlemi tükürük bezlerini uyarır ve tükürük üretimini teşvik ederek sindirimi kolaylaştırır.

Buhar makinesi kullanın

Odanızda buhar makinesi çalışsın, böylece boğaz kuruluğu engellenip, yanmanın önüne geçilebilir.

Su için

Günde 8-10 su bardağı su içmeye devam edin.

Not: Doktorunuza danışmadan hiç bir tedavi yöntemini uygulamayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

15 Yorum

 1. Misafir

  Uc aydir bogazimda gicik var gecmek bilmiyor ozellikle geceleri cok oluyor su icmeden gecmiyor sanki bogazimda bisey uzayor tukruyum koyulasiyor yutamiyorum sonrada oksuruk basliyor cok kotu su icmeden gecmiyor napa bilirim

 2. Tulay

  Benim kullandığım haptan yemek borum yanmış hiç bir şey iyip içemiyorum
  Ağrısı dayanilicak gibi değil

 3. BURHAN

  Karbonatlı su anında kesti yanmayı teşekkürler...

 4. Makbule

  Hocam sıcak bir et parçası boğaz ve yemek borusunu yaktı o andan itibaren yemek yerken göğsümde ağrı oluyor ne yapmalıyım.

 5. Mustafa

  Ocam benim sorunum boğaz temizleme yutkunma gıcık öksürük sanki boğazımda birşey var gibi işi ses kalınlaşması doktora gitm ilac verdi ama sorunum gitmedi

 6. Serpil

  Annem yemek yerken sürekli boğazında kalıyor.uzun zamandır bu durumda.ne yapmamız gerekiyor.

 7. Elif

  Benim bir aydan beri bugazım gıcık öksuruyom ve hapşırıyom acaba neden iyi akşamlar

 8. Harun

  Hocam boğazımda yutkunurken nohutttan daha küçük bir his var çıkacak gibi oluyor çıkmıyor boğulacak gibi oluyorum

 9. Mayda

  Hocam ben tüp mide amelyahatı oldum 25 08 17 de bir aydır yemek borumda çok şidetli yanma sırtimda yutkunurken ağrı oluyor iki kere hastahaneye yattım birşey bulamadılar ama halla yanma geçmiyor
  SAYGİLAR

 10. Seda

  Merhaba dün gece boğazımda yanma ve gıcık belirtisi ortaya çıktı alırken sanki nefes borumu bir ince poşet tikiyor . gündüzünde de yanma tahriş olmuş gibi acı ve kalp hizamda ağrı ve çarpıntı var sebebi ne olabilir acaba 27 yaşındayım cevap için şimdiden teşekkürler

 
 
KAPAT