27 Mayıs 2019, Pazartesi 12:36

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Halsizlik İshal Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Halsizlik İshal Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Yemekten sonra mide bulantısı gıda alerjisinden, strese kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.  Yemek yedikten sonra mide bulantısına çoğu zaman halsizlik, ishal ve baş ağrısı da eşlik edebilir. Makalemizde bu durumlarıb nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı, Halsizlik, İshal Baş Ağrısı Neden Olur?

Mide İltihabı (Mide Gribi)

Mide gribi olarak da bilinen mide iltihabı; yemek sonrası mide bulantısı oluşumuna sebep olabilir.Yaşanan mide iltihabının sebebi; bakteriyel veyahut virüs kaynaklı enfeksiyon olabilir. Midede bakteriyel veyahut virüs kaynaklı enfeksiyon varsa gıda zehirlenmesi gibi belirtiler gösterir, bu belirtiler şunlardır: kusma,sulu dışkı ve karın ağrısı.

Gastrit

Mide duvarının iltihaplanması olarak adlandırılan gastrit yemek tüketimi sonrası mide bulantısına sebep olabilir. Gastritin sebebi; Helicobakter pylori bakterisi, kronik kusma, bazı ilaçlar, stres ve aşırı alkol tüketimi olabilir. Yemek sonrası mide bulantısının yaygın sebeplerinden olan gastrit kişide ayrıca; gaz, kusma ve mide ağrısına yol açabilir.

Mide Ülseri

Yemek tüketiminden sonra yaşanan mide bulantısının bir diğer sebebi ise mide ülseridir. Mide ülseri; mide duvarına zarar veren Helicobakter pylori bakterisinin sebep olduğu enfeksiyondan kaynaklanır. Mide ülseri belirtileri şunlardır: karında yanma hissi, göbek deliği çevresinde ağrı. Mide ülseri tedavisi için tedavi gereklidir.

Stres (Anksiyete)

Yoğun stres yaşanması durumunda da yemekten sonra mide bulantısı yaşanabilir. Bunun sebebi ise stresin sindirim sistemini etkilmesidir. Kişide stres sebepli ülser ve huzursuz bağırsak sendromu gibi belirtiler de yaşanabilir. Bu hastalıklar sonucu yemek tüketimi sonucu mide bulantısı görülebilir.

Yağlı Gıdalar Tüketmek

Midede; yağlı gıdalar tüketildiğinde rahatsızlık oluşabilir. Yağlı gıdaların sindirimi zor olduğunda vücut bu gıdaları atmak isteyebilir. Bu durumda mide bulantısı yaşanır. Ayrıca kişinin yemeğin tadını severek tüketmemesi de bulantıya yol açabilir. 

Safra Kesesinde Taş

Safra kesesinde; sindirim sıvılarının sertleşmesi durumunda taş oluşabilir. Bu da yemek sonrası mide bulantısının bir diğer sebebidir. Bu problem halk arasında çok yaygın olarak görülür ve safra taşının kişiye rahatsızlık ve ağrı vermesi durumunda doktor taşların alınması önerebilir. Safra kesesi belirtileri şunlardır: mide bulantısı, kusma ve karnın üst tarafında ağrı. Bu tür belirtiler yemek tüketimi sonrası yaşanmaktadır. Bu tür problemler yaşanması durumunda kişinin düzenli olarak limonlu su tüketmesi safra kesesi taşı için faydalı olabilir.

Gıda Zehirlenmesi

Yiyeceklerde bakteri,virüs ve bakteri olup tüketilmesi midede hassasiyete yol açar. Bu yüzden gıdalar doğru şekilde pişirilmeli ve temiz tüketilmelidir. Gıda zehirlenmesi durumunda bozuk yemek tüketildikten sonra birkaç saat içinde yaşanacak belirtiler şunlardır: mide ağrısı, yemek tüketimi sonrası karın ağrısı, mide bulantısı ve ishal. Bu belirtilerin görülmesi bazen birkaç günü bulabilir. Bu tür gıda zehirlenmelerini önlemek için yemekler iyice temizlenmeli ve yıkanmalıdır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Yemekten sonra mide bulantısının bir diğer sebebi ise huzursuz bağırsak sendromu olabilir. Bu sendorm; sindirim sistemini olumsuz olarak etkilemekte olup kişide; mide bulantısı, karın ağrısı, kabızlık,ishal ve şişkinliğe sebep olabilir.

Gıda Alerjisi

Kişinin vücudunun herhangi bir besine olan alerjisi de yemek tüketimi sonrası mide bulantısına sebep olabilir. Gıda alerjisi herkeste farklı yan etkilere sahip olsa da kişide genel olarak ciltte kızarıklık ve egzama veyahut sindirim problemleri yaşanabilir.

Hazımsızlık

Hazımsızlığın sebebi; kişinin aşırı kilolu olması, gebe olmak, midedeki yüksek orandaki asit ve bazı ilaçların kullanımı olabilir. Kişi hazımsızlık yaşadığında mide bulantısı yaşayabilir. Hazımsızlık sebepli yemek tüketiminden sonra mide bulantısı yaşanmasının yanında; şişkinlik, gaz birikmesi ve asit reflü meydana gelebilir. Bu tür belirtiler yemek tüketildikten hemen sonra veyahut bir süre sonra görülebilir.

Gebelik

Gebelik dönemi evli kadınlarda yemekten sonra görülen mide bulantısının birincil sebebi gebeliktir. Gebelikte vücuttaki hormon artışı (östrojen ve Beta HCG hormonları) nedeniyle bulantılar yaşanır. Gebelikte vücutta koku ve tata olan hassasiyet de arttığından yemek tüketimi sonrası mide bulantısı yaşama ihtimali oldukça yüksektir.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dahiliye doktoruna gidilir.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Yemekten sonra mide bulantısının nedenine bu durumun tedavisine göre değişir. Örneğin bu durum stresten kaynaklıysa antidepresan, mide ülseri nedenliyse ülser ilacı reçete edecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT