23 Ocak 2022, Pazar 01:05

Yeni Doğan Bebeğe Şekerli Su Verilir mi, Bebeklere Su Ne Zaman Verilir?

Bebeklere ne zaman su verilir, kaç aylık bebek su içebilir, yeni doğan bebeğe şekerli su ve normal su verilir mi?

Yeni Doğan Bebeğe Şekerli Su Verilir mi, Bebeklere Su Ne Zaman Verilir?

Su, vücudun önemli bir bileşenidir. Bebeklere ne zaman su verilir, kaç aylık bebek su içebilir, yeni doğan bebeğe şekerli su ve normal su verilir mi? makalemizde yeni annelere bu konuda çeşitli bilgiler verdik. 0-6 ay bebekler su ihtiyacını anneden karşılarlar. Ek gıdaya geçen bebeklerse gün boyu 3-4 tatlı kaşığı yani yaklaşık çeyrek çay bardağı kadar suyu içebilirler. Vücudun her hücresinin düzgün işlemesi suya bağlıdır, mineral, glikoz, vitaminlerin yanı sıra diğer önemli besin öğelerinin de hücrelere taşınmasında önemli rol oynar

Bebeklere su ne zaman verilir?

Uzmanlar yaklaşık altı aylık olmadan bebeklere su vermenin doğru olmadığını bildiriyorlar Hava sıcak olsa bile bebekler ihtiyacı olan sıvıyı anne sütü yada mamayla alır. Çok fazla su bebeğinizin midesini doldurur bu da beslenme isteğini ve gıdalardan önemli bileşenleri almasını azaltır. Küçük yudumlar bebeğe zararlı olmayabilir ama 6 aydan önce su verme konusunda her zaman doktora danışmalısınız. Bebeğiniz 6 aylık olduğunda, doktor izni ile, susadığında az miktar su yudumlamasına izin verilebilir. Aşırıya kaçmayın yoksa bebekte karın ağrısına neden olabilir veya midesinin aşırı dolmasına yol açıp, yemek yemesini engelleyebilirsiniz.

Su içme konusunda zaman çizelgesi aşağıdadır:

0-3 ay: Yeni doğanlara asla su veya şekerli su verilmemelidir, su verilmesi küçük midelerini doldurur ve anne sütüne yer kalmaz. Buna ek olarak, fazla su, vücudun elektrolit dengesini bozar, beyin ve kalp fonksiyonlarını olumsuz etkiler.

4-6 ay: Bu zamanda bebeğe biraz su vermek zararlı olmasa da gerekli de değildir. Araştırmalara göre, anne sütü alan bebeklere, ekstra su verilmesi çok sıcak tropikal bölgelerde bile gerekli değildir. Mamayla beslenen bebeklere sıcak havalarda biraz su verilebilir ama önce doktorunuza sormanız gerekir. Su, anne sütünün yerini almamalıdır ve mama ekstra su ile seyreltilmemelidir.

5-7 ay: Bu aydaki bebekler objeleri tutabilir yani bebeklere özel bir bardaktan su yudumlayabilir. Büyük bir bardak seçmeyin suyla dolu olduğunda bebeğinize ağır gelebilir ve tutamayabilir. Bu aylarda doktorunuz izin verirse çok az su içebilirler.

Mama suyla seyreltilebilir mi?

Kendi isteğinize göre mamayı seyreltmeyin paket üzerindeki bilgilere uygun miktarda su katın. Fazla su eklemeniz sadece su intoksifikasyonuna değil bebeğinizin ihtiyacı olduğundan az miktarda besin almasına da neden olur.

Bebek susuz kalırsa ne olur?

Bazı durumlarda örneğin bebeğinizde mide gribi(gastroenterit) varsa doktorunuz susuz kalmasını önlemek için Pedialyte veya Infalyte gibi bir elektrolit sıvı tavsiye edebilir.

Not: Doktorunuza danışmadan asla bebeğinize su veya şekerli su vermeyin.

Bebeklere Anason Çayı Verilirmi, Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

Bebeklere Nane Çayı Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

Bebeklere Papatya Çayı Nasıl Yapılır, Ne Zaman Ve Ne Kadar Verilir? Tıklayınız

Bebeklere Siyah Çay Ne Zaman Verilir, Bebekler Ne Zaman Çay İçebilir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT