13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:10

Yenidoğan bebeğe ne kadar mama verilir? Mama ölçüsü ne olmalı?

Yenidoğan bebeğe ne kadar mama verilir? Mama ölçüsü ne olmalı?

Yenidoğan bebek beslenmesinde ilk tercih anne sütü olmalıdır. Bebek 2 yaşına gelene kadar anne sütüne devam etmeli. Anne sütünün yetmediği veya hiç olmadığı durumlarda bebeklere mama verilebilir. Peki yenidoğan bebeğe ne kadar ve ne sıklıkla mama vermeli?

Yenidoğan bebeklerin büyümesi, gelişmesi, enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korunması için beslenme çok önemlidir. Bebeğin beslenmesine azami dikkat etmeli, aşağıda bildireceğimiz ölçülerde mama vermeye dikkat etmelidir.

YENİDOĞAN BEBEĞE NE KADAR MAMA VERİLİR?

Yenidoğan bebeğin mide kapasitesi, ilk günlerde 5-7ml (Bir kiraz tanesi büyüklüğündedir).

3’üncü gün 20-25ml (Kabuklu ceviz büyüklüğündedir).

Bir haftalıkken 45-60ml (Bir kayısı büyüklüğündedir).

Bir aylıkken 80-150ml’ye (Yumurta büyüklüğünde) ulaşıyor. Bebeğin midesinin bu boyutu hesaba katılarak bebek aşırı beslenmemelidir. Ancak bebekler özellikle 3’üncü aya kadar sık sık, ne zaman isterlerse o zaman beslenmelidir.

Yenidoğandan 4 aylık oluncaya kadar bebeklere mama verme ölçüsü şöyledir:

  1. 0-2 hafta 60 ml su, 2 ölçek mama – bu hazırladığınız mama ile günde ortalama 8 kez besleme
  2. 2-4 hafta 90 ml su, 3 ölçek mama – bu hazırladığınız mama ile günde ortalama 7 kez besleme
  3. 8-12 hafta 120 ml su, 4 ölçek mama – bu hazırladığınız mama ile günde ortalama 7 kez besleme
  4. 12-16 hafta 150 ml su, 5 ölçek mama – bu hazırladığınız mama ile 6 kez besleme
  5. 4. aydan itibaren 6 aya kadar 180 ml su, 6 ölçek mama – bu hazırladığınız mama ile 5 kez besleme

Bebeğinize bu şekilde 3-4 saatte bir mama verebilirsiniz.

YENİDOĞAN BEBEĞE MAMA HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Yenidoğan bir bebeğin beslenmesi sağlıklı ve zamanında gelişimi için çok mühim bir konudur. Dolayısıyla yenidoğanlara uygun mamalarda bebeklerin gelişimini destekleyen besin değerleri zengin içerikler yer almaktadır. Bebeklerde doğumdan 2 yaşına kadar verilen devam sütleri bebek vücudunun gereksinim duyduğu besinleri içerdiğinden bebeklerin bağışıklık sistemini destekleme özelliğine sahiptir.

Yenidoğan bebeklerde mama hazırlarken şu hususlar konusunda dikkatli olmalısınız:

  1. İlk olarak hijyen kurallarına uymalı ellerinizi sabun ve su ile güzelce yıkamalısınız.
  2. Mamayı bebeğinize vermek için hazırladığınız biberonun iç yüzeyleri düzgün, ısıya dayanıklı, cam ya da kaliteli sert plastik olmalıdır.
  3. Biberonu temiz su bulunan bir kapta 10 dakika kaynatın.
  4. Daha sonra biberonu kaynatılıp ılıtılmış, el değecek sıcaklıktaki su ile doldurun. Daha sonra size tavsiye edilen ya da mama üzerinde ölçüye uygun olarak mamayı suyun içine katıp biberonun ağzını kapatıp güzelce çalkalayın. Kullanılacak mama miktarı mutlaka bebeğin yaşına (ay) uygun oranda olmalıdır.
  5. Hazırlamış olduğunuz babayı bekletmeden bebeğinize yedirin. Tamamının bitirilmediği durumlarda mamayı buzdolabında 1-2 saat bekletebilirsiniz. Sonrasında mamayı dolaptan çıkarıp sıcak su ile ılıştırarak veya mikrodalga fırında ılıtarak tekrar bebeğinize yedirebilirsiniz.

YENİDOĞAN BAŞLANGIÇ MAMASI NEDİR?

Yenidoğan bebeklere verilen başlangıç mamasında bulunan protein, karbonhidrat bileşimi ve süt şekeri (laktoz) anne sütüyle eşdeğerdir. Dolayısıyla doğumdan itibaren bebeklere ek besin olarak verilmesi de yanlış değildir, aksine yeterli ve faydalıdır. 

YENİ DOĞAN BEBEĞİN DOYDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Henüz yeni anne olmuş kişilerin muzdarip olduğu konulardan birisi bebeklerinin doyup doymadığını anlamaktır. Yenidoğan bebekler genellikle her 2-3 saatte bir acıkmaktadır. Bu konuda uzman isim Çocuk Doktoru Erdal Erginer şunları söylüyor:

Bebekler 1 aylık olduğunda kilosuna bakılır ve ortalama 800 gram almışsa bir sorun yoktur. Yani bebeklerin doyduğunu düzenli kilo almasından anlayabilirsiniz. 1 aylık bebekler ortalama olarak haftada 140-280 gram almaktadır.

Anneler yenidoğan bebeklerinin doyup doymadığını onların ruh haline bakarak anlayabilirler. Yetişkin olarak bizlerde olduğu gibi açlık halinde kişide huzursuzluk ve agresiflik gibi durumlar gözlemlenir. Dolayısıyla aç olan bebekler de huysuzlanıp mızmızlanmaya başlarlar. Tam tersine annesinden yeterli şekilde sütünü almış ve tok bebekler emzirmeden sonra hemen uyurlar ve huzurlu bir ruh hali içerisinde olurlar.

Yenidoğan bebekler doyduklarında kafalarını anne memesinden ya da biberondan geri çekerler. Bu şekilde uzaklaştıklarında bebeğin doyduğunu ve artık yemek istemediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Bebekler karnı doyduğunda yanakları pembemsi bir görünüme sahip olur ve ciltleri da sağlıklı tonda görünür.

Mama Yemeyen Bebek İçin Ne Yapmalı? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yeni Doğan Bebeğin Doyduğunu, Sütün Yettiğini Nasıl Anlarım? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT