04 Haziran 2020, Perşembe 06:27

Yenidoğan Bebeğin Hıçkırması Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeğin Hıçkırması Nasıl Geçer?

Anne ve babaların yenidoğanlarda yaşadığı sorunlardan birisi de hıçkırmadır. Ancak bu konuda endişe edilecek bir durum yoktur. Yenidoğanlarda hıçkırma görülmesi vücuttaki sağlıklı gelişimin bir belirtisidir. Vücuttaki sindirim sistemi organlarının düzgün çalışması hıçkırıkla kendini belli etmektedir. Hıçkırık; boğazda ses tellerinin birbirine yaklaşması sonucu ses dalgalarının oluşmasına neden olduğundan kişi hıçkırdığında ses çıkmaktadır.

Yenidoğanlarda hıçkırık genellikle bebeklerin beslenmesi ardından 5-10 dakika sürebilen bir refleks olarak karşımıza çıkmaktadır. Midede gaz ve süt sebepli gerilme sonucunda diyaframa baskı yapması durumunda hıçkırık yaşanır. Bebek eğer emzirme esnasında hıçkırmaya başlamışsa; bebek sütten çekilmeli ve duruş pozisyonu değiştirilmelidir. Bebek emzirme sonrasında hıçkırmaya başlamışsa bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Eğer hıçkırık uzun sürerse bebek tekrar emzirilmelidir.

Yenidoğan Bebekte Hıçkırık Neden Olur?

Yenidoğan bebeklerde hıçkırma daha çok sindirim sonrasında görülmektedir. Bu ise bebeklerin mideleri dolduktan sonra midenin diyaframdaki sinirleri uyarmasıdır. Bu durum sonucunda bebek refleks olarak hıçkırmaya başlamaktadır.  Ayrıca yenidoğanlarda hıçkırığın diğer sebepleri arasında; havadaki ani sıcaklık değişimleri, hava yutma, heyecanlanma ve gazın iyi çıkamaması yer almaktadır. Yenidoğanlardaki hıçkırık genellikle bir yaşına kadar azalarak sürmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğanlarda hıçkırık yaşanması normal bir durumdur. Böyle bir durumda annelerin yapması gerekenler ise şunlardır:

  1. Hıçkırığın uzun sürmesi durumunda anneler bebeklerini emzirmelidir. Emzirme sayesinde bebeğin hıçkırığı da geçecektir.
  2. Eğer emzirmeye rağmen bebek hıçkırmaya devam ediyorsa bebek dik oturtulmalı ve sırtı ovalanmalıdır.
  3. Yenidoğanlarda hıçkırığın geçirilmesi için anne sütünden başka bir şey verilmemelidir. Bu bebeğin sağlığı için iyi değildir.
  4. Bebek meme emdikten sonra gazının çıkarılması bebeği rahatlatacak ve hıçkırık oluşmasının önüne geçeçecektir.
  5. Emzirme dışında bebeğe kaşık ile biraz süt vermek bebeğin yutkunmasını kolaylaştıracak ve bu sayede hıçkırığı kesecektir.
  6. Biraz daha büyük bebeklerde bebek yemek yedikten sonra hıçkırık yaşıyorsa bebek dik oturtulmalı ve sırtı sıvazlanmalıdır. Bu sayede hıçkırığı kesilecektir.
  7. Üstte bahsettiğimiz bir diğer sebep ise ortam sıcaklığıdır. Bebeklerin soğuk ortamda olması hıçkırığı tetikleyebileceğinden bebeğin bulunduğu ortam soğuk ise daha sıcak bir ortama geçilmelidir.
  8. Yenidoğanlarda hıçkırık doğaldır ve bunu geçirmek için kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Eğer bebekteki hıçkırık sürekliyse ve çok uzun sürüyorsa çocuk doktoruna danışmak en iyisi olacaktır. Doktor en uygun önerileri verecektir.
  9. Halk arasında bebeklerdeki hıçkırığı geçirmek için su içirme veya limonlu su gibi yöntemler vardır. Ancak bu tür yöntemler yenidoğan bebekler için uygun değildir. Limonun asidik yapısı bebeğin midesinde problemlere ve kusma gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT