21 Haziran 2021, Pazartesi 14:01

Yenidoğan Emzik Tavsiyesi Nelerdir Emzik Seçimi Nasıldır

Yenidoğan Emzik Tavsiyesi Nelerdir Emzik Seçimi Nasıldır

Yenidoğan bebeklere emzik kullanımı pek tavsiye edilmemektedir. Henüz çok küçük olan bebeklerde emzik kullanıldığında bebeğin damak ve diş gelişimini olumsuz etkileyip bebekte ağız kapanış bozukluklarına sebep olabilir. Amerikan Pediatri Akademisi'ne (AAP) göre bebek 1 aylık olmadan önce bebeğe emzik vermemelidir. Bebeğiniz 1 aylık olduğunda doktorunuzun onayıyla bebeğinize emzik verebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeğe Emzik Verebilir miyim?

Çocuk Doktoru Hakan Şen bu hususta şu bilgiyi vermektedir: Emzik kullanımı  yenidoğan bebeklerde diş ve ağız gelişimi için iyi değildir. Emzik kullanımına her zaman başvurulmamalıdır.

Yenidoğan Bebeklerin Kullanabileceği Emzik Markaları Nelerdir?

 1. ChiccoPhysio Silikon Emzik
 2. WeeBaby Emzik
 3. NUK Emzik
 4. PhilipsAventSoothie Emzik
 5. Bebedor Emzik

Bebeklere Ne Zaman Emzik Verilir?

Bebeklere emzik vermek artık neredeyse her anne ve baba için normal bir durum haline gelmiştir. Genellikle bebeğin emme içgüdüsüne katkı sağlamak ve bebeğin ağlamasını engellemek için kullanılan emzikler bir yönüyle meme yerine konmuştur. Emzik kullanılarak bebeğin hem biyolojik hem de fiziksel güdüsünü desteklemek amaçlanmaktadır ve deyim yerindeyse emzik anne ve babalar için bir kurtarıcı haline gelmiştir.

Amerikan Pediatri Akademisi, anne sütü emen bebeklere emzik vermek için en az 1 ay olmalarının beklenmesini tavsiye etmektedir. Anne babalar, bebekleri ağladığında ve huzursuz olduğunda emziği ilk seçenek olarak kullanmamalıdır. Emzik yerine bebeklerini farklı bir pozisyona getirmeli veya hafif hafif sallamalıdır.

Bebekleri emzik kullanımına alışmasını sağlamak için emziğe pekmez ve bal gibi şekerli gıdalar sürülmemelidir. Çünkü bu tür besinler yenidoğan bir bebek için çok zararlıdır ve hele de dişi çıkmış bebeklerde ağız ve diş sağlığına hiç iyi gelmez, diş yapısına zarar vererek dişlerde çürüklere sebep olabilir.

Bebeklerin kullandığı emziklerin temiz olması çok önemlidir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemleri 6 aylık olana kadar çok gelişmemiştir ve bu yüzden mikroplara karşı savunmasızdır. Bu yüzden bu yaştaki bebeklerin emziklerinin mikroplardan arındırmak için sık sık kaynatılması tavsiye edilmektedir. 6 ay olduktan sonra emzikleri sadece su ile güzelce yıkamak yeterli olacaktır.

Yenidoğan Bebeklere Emzik Vermenin Faydaları Nelerdir?

Doktorunuz da onayladığında bebeğiniz 1 aylık olduktan sonra emzik kullanımına başlayabilirsiniz.

Bebeklerde emzik kullanımının faydaları şunlardır:

 1. Bebekler emzik kullandıklarında emme refleksleri beslendiği için kendilerini rahatlamış ve huzurlu hisserler.
 2. Bebekler emzik kullandıklarında daha rahat uykuya dalarlar. Bu yüzden zor uyuyan bebeklerde emzik kullanımı çok büyük bir kolaylık olmaktadır.
 3.  Amerikan Pediatri Akademisi;  6 aydan küçük bebeklerde emzik kullanımının ağrı, huzursuzluk ve anksiyeteyi azalttığını öne sürmüştür. Anne ve babalar, emzik kullanan bebeklerinin çok sakin ve huzurlu olduklarını söylemektedir.
 4. Bebekler ani bebek ölümü sendromu sonucu ortada belirgin bir sebep yokken ölebilirler. Emzik kullanımının ani bebek ölümü sendromu riskini azalttığı bildirilmektedir.
 5. Emzik bebeklerde doğuştan gelen emme refleksini besler. Bu yüzden karnı doyan bebeklerde emzik kullanımı bebeğin aşırı süt emmesini ve daha sonra da kusmasını engelleyebilir.

Yenidoğan Bebeklere Emzik Vermenin Zararları Nelerdir

Emzik kullanımının sıraladığımız tüm faydaları dışında zararları da vardır:

 1. Emzik bebeklerde bağımlılıl yapabilir. Bir diğer deyişle, bebek emziksik uyuyamaz hala gelebilir.
 2. Bebeklerde emzik kullanımının kulakta enfeksiyon oluşma riskini arttırdığına dair araştırma bulguları mevcuttur. 
 3. Bebek artık 2 yaşına geldiğinde bie hala emzik kullanıyorsa, ağızda ön dişlerde kayma ve eğilme olma olasılığı çok yüksektir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT