15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:01

Yeşil çay ile cildinize sihirli bir dokunuş yapın! Yeşil çayın cilde inanılmaz faydaları

Yeşil çay ile cildinize sihirli bir dokunuş yapın! Yeşil çayın cilde inanılmaz faydaları

Yeşil çay, Camellia Sinensis isimli bitkinin yeşil yapraklarından elde edilir. Cilt için çok faydalıdır. Cildin yaşlanmasını önler, cilde parlaklık verir, cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Hem yeşil çay içerek hem de yeşil çay ile maske yaparak yeşil

Yeşil çay, Camellia Sinensis isimli bitkinin yeşil yapraklarından elde edilir. Cilt için çok faydalıdır. Cildin yaşlanmasını önler, cilde parlaklık verir, cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Hem yeşil çay içerek hem de yeşil çay ile maske yaparak yeşil çayın tüm bu faydalarına kavuşabilirsiniz.

Dünya genelinde uzmanların yaptığı araştırmalar göstermiştir ki yeşil çay bitkisinin cilde olan birçok faydası bulunmaktadır.İçeriğinde bolca antioksidan bulunmasının yanısıra amino asitler, enzimler ve polifenoller gibi fitokimyasallar; B vitaminleri, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve kafein de bulunmaktadır. İşte zengin vitamin ve mineral içeriğiyle yeşil çayı cilt için oldukça yararlıdır.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay içeriğindeki antioksidan özelliğine sahip B2, E, K vitaminleri ve kateşinler sayesinde cildi güzelleştirmektedir. Ek olarak bu vitaminler ciltte kolajen seviyesinin korunup azalmamasını ve ayrıca yeni cilt hücrelerinin oluşmasına da katkı sağlamaktadır.

 1. Yeşil çayın ciltte varolan lekeleri temizlediği bilinmektedir.
 2. Yeşil çay ciltteki yorgunluğu alır ve cilde parlak ve aydınlık bir görünüm kazandırır.
 3. Yeşil çay içmek veya cilde maske olarak uygulamak cilt kanserini önlemeye yardımcı olur.
 4. Yeşil çay, cilde sağlık vermede çok etkili bir bitkidir. Çünkü ciltte biriken toksin ve iltihapları temizler ve bu sayede ciltte leke ve yara izi oluşumlarını ortadan kaldırır. Cildi gençleştirdiği için cildin daha elastik olmasını sağlar.
 5. İçeriğinde bulunan bol miktardaki katekol maddesi ile ciltte sivilce oluşumuna yol açan bakterileri öldürür ve sivilceleri tedavi eder.
 6. Cilde uygulanan yeşil çayı ciltte sebum yani doğal yağ üretimini azalttığı için aşırı yağlanma probleminin önüne geçer.
 7. Yeşil çaydaki antioksidan, B vitamini, folik asit, potasyum ve manganez mineralleri cildin kusurlarını azaltır ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.
 8. Ayrıca yeşil çay yaşlanma karşıtı bileşenleri sayesinde ciltte varolan kırışıkları yok eder.
 9. Yeşil çay cildi koruduğu için cilt kanserinin önüne geçer.
 10. Ciltteki renk eşitsizliklerini yeşil çay maskesi ile ortadan kaldırabilirsiniz.
 11. Yeşil çay cilde uyguladığında ciltte tahriş, kızarıklık ve şişliği azaltmaktadır.
 12. Yeşil çay içeriğindeki iltihap karşıtı özellikler sayesinde ciltte sedef ve egzama gibi ciddi deri hastalıkları, kepek ve yumru oluşumu gibi problemleri geçirmektedir.
 13. Ayrıca yeşil çay cilde uygulandığında sahip olduğu enfeksiyon karşıtı özellikleri sayesinde sivilce, akne ve iltihap oluşumunun önüne geçer.
 14. Yeşil çaydaki antioksidan ve anti-inflamatuar etki cildin elastikliğini arttırdığı  için ciltte  güneş lekesi, kırışıklık, ince çizgi, leke ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.
 15. Yeşil çaydaki kateşinler antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için bakteri sebepli oluşan akneleri temizler. Dahası, kateşinlerin bir diğer etkisi ise ciltte sivilce ve akneye sebep olan hormonal dengesizlikleri iyileştirmesidir.
 16. Yeşil çay; cildi güneşin güneşin yaymış olduğu zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korur. Ek olarak yeşil çayın içeriğinde yer alan teobromin, polifenoller ve tanik asit ciltte güneş sebebiyle oluşan yanıkları tedavi eder ve cildi yatıştırır.

Yeşil Çay Maskesi Nasıl Yapılır?

Üstte faydalarını sayarak bitiremediğimiz yeşil çay ile cildiniz için güzel bir maske hazırlamak ister misiniz? İşte yeşil çay maskesi tarifi.

İlk olarak bir kabın içine 1 yumurtanın akını ve 1 tatlı kaşığı yeşil çay tozunu alıp karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı bir fırça yardımıyla cildinize sürün ve 15 dakika bekletin. Bekleme süresi dolduktan sonra cildinizi su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir defa uygulamalısınız. Yeşil çay maskesi ciltteki kusurları ve kırışıkları azaltarak çok daha genç ve aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT