Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli, Yağ Yakar mı, Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır?

Mavikadin>Diyet>Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli, Yağ Yakar mı, Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır?

Yeşil çay, siyah çayın işlenmemiş ham yapraklarından elde edilen antioksidan deposu doğal bir çaydır. Yeşil çayın sağlığa faydaları saymakla bitmez; Kanseri

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli, Yağ Yakar mı, Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır?

Yeşil çay, siyah çayın işlenmemiş ham yapraklarından elde edilen antioksidan deposu doğal bir çaydır. Yeşil çayın sağlığa faydaları saymakla bitmez; Kanseri önler, bağışıklığı güçlendirir, kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler.Yeşil çayın en önemli faydalarından biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da yeşil çayın zayıflama etkisini onaylıyor. Yeşil çayla zayıflayanların yorumları her zaman olumlu yönde olmuş, yeşil çayın kilo vermeyi desteklediklerini bildirmişlerdir. Uzman diyetisyen 1 su bardağı yeşil çayın yalnızca 2 kalori olduğunu bildiriyor. Peki Diyetisyenler yeşil çayın zayıflattığı bilgisini onaylıyor mu, bu konuda bilimsel araştırmalar var mı? İşte yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çay ne zaman içilmeli? Sorumuza ünlü diyetisyenlerin verdikleri cevaplar ve yeşil çay içeriği ile hazırlayabileceğiniz yağ yakan, kilo verdiren ve metabolizmayı hızlandıran bitki çayı tarifleri;

Diyetisyen Deniz Berksoy yeşil çayın kilo verme üzerine etkisi hakkında şu bilgiyi veriyor; Yeşil çay tüketmek metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca araştırmalarda yeşil çay tüketmenin kilo alımını yavaşlattığı da ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak günlük 1-2 fincan yeşil çay içimi bel çevrenizde aylık 2-3 cm incelme sağlar.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ayşe Erarslan'ın cevabı: ( Sabah kalktığınızda kahvaltıdan yarım saat önce vücudunuzdan uyku sırasında oluşan toksinleri uzaklaştırmak için yeşil çayla güne başlayıp içeriğindeki kafein sayesinde dinç bir şekilde güne merhaba diyebilirsiniz.)

Diyetisyen Elif Yıldız yeşil çayın zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Yapılan bilimsel çalışmalarda yeşil çayda bulunan polifenolik bileşenlerin yağların yakılmasını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca yeşil çay termojenik etkisi ile metabolizma hızını da desteklemektedir.Yani kısaca, yeşil çayın düzenli tüketimi ile vücudun yağ yakımını sağlayabildiğini, metabolizmayı hızlandırdığını, kilo verdikten sonra adipoz dokunun gelişimini engelleyebildiğini, obeziteden koruduğunu söyleyebiliriz. Günde 2-3 kupa yeşil çay içilebilir. Yeşil çayı ise şöyle hazırlamalıdır; 2-2.5 gram (yani bir tutam) yeşil çay su bardağı kaynamış suya atıp, bardağın üstünü örtüp 3-5 dakika demleyin. Tabii şunu unutmamak gerekir: Zayıflama ve yağ yakımı sadece yeşil çay ile sağlanamaz. Yeterli ve dengeli beslenme ile beraber içildiğinde kilo verme hızını destekler. Yeşil çayın içindeki kafeinle beraber yağ yakıcı etkisinin de olduğunu belirten Diyetisyen Elif Yıldız, zayıflatma yönünde oldukça etkili olduğunu bildirdi.

Diyetisyen Neslihan Aktepe yeşil çay zayıflatır mı? Sorusunu şöyle cevaplıyor; Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde anti oksidan zenginidir, yağ oksidasyonunu ve metabolizmayı hızlandırarak kilo verdirir. Düzenli ve dengeli beslenmenin yanında egzersiz yapmak ve her gün düzenli içilen 3 fincan limonlu taze naneli yeşil çay tüketerek kilo verebilirsiniz. Hatta metabolizmayı daha da hızlandırabilmek için mide sorununuz yok ise, yeşil çayın içine 2-3 adet tane karabiber ekleyebilirsiniz

Diyetisyen Dilara Koçak yeşil çayın kilo vermeye etkileri hakkında şu bilgileri veriyor;Yeşil çay bel çevresindeki yağlanmaya karşı etkili bir bitkidir. Araştırmacılar, yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinlerin vücutta kalori yakımını artırıp bel çevresindeki yağları azalttığını belirtiyor. Bazı araştırmacılara göre günlük 4-5 fincan içilen şekersiz yeşil çayın metabolik hızı artırmaya yönelik etkisi var. Yüksek tansiyon veya hipertiroid probleminiz yok ise hemen denemeye başlayabilirsiniz. Yeşil çayın karın yağlarını yakmada da faydalı olduğu bildiriliyor.

Diyetisyen İrem Yıldıran yeşil çayın yağ yakma özelliği ile ilgili şu bilgileri veriyor: "Araştırmalarda yeşil çayda bulunan bileşenlerin vücuttaki yağ yakım hızını arttırdığı ve obeziteyle savaşmada rol oynayabileceği bildiriliyor. Yine çeşitli çalışmalarda yeşil çay deri altı karın yağlarında ve trigliseridlerinde büyük düşüş görülüyor. Amerika'da yapılan çalışmalar, yeşil çayın yağ oksidasyonunu artırdığını ve insülin hassasiyetini dengelediğini de gösteriyor. Yağ oksidasyonunun artmasıyla, egzersiz yapıyormuş gibi, depo yağlar enerjiye çevrilerek yakılıyor ve özellikle karın bölgesi yağları azalıyor..Sindirim sorunları yaşayanlar için de yeşil çayın ayrı bir önemi var. Bazı çalışmalara göre yeşil çay tüketimi, sindirimi rahatlatıyor. Günlük tüketim miktarı günde 2-3 kupa yeşil çaydır.

Diyetisyen Sinem Akgün yeşil çayın kilo vermeye etkilerinden şöyle bahsediyor; Kilo vermek isteyen kişilerde yeşil çay tüketimi, iştah denetimi sağlar, aynı zamanda metabolizma hızlandırıcısı faaliyeti göstererek, obezite hastalığına engel olur.  Düzenli tüketilen çayın, hazımı kolaylaştırdığı, özefagus ve mide kanseri koruyucusu olduğu görülmüştür.

Diyetisyen Merve Ayyıldızlı yeşil çayın kilo vermeye etkileri hakkında bilimsel çalışmaların olduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor;Fazla kilo ve obezite her geçen gün daha fazla insanı ve toplumu tehdit eden bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de doğal ve bitkisel ürünlere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Çay özellikle de yeşil çay, kilo vermek amacıyla çok fazla tercih edilmektedir.  Yeşil çayın anti-obezite etkisini araştıran bir fare çalışmasında, diyetlerine 4 ay boyunca, % 1- 4 arası yeşil çay eklenen dişi farelerin besin alımında, vücut ağırlığı kazanımında ve yağ dokusu toplanmasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.

Yeşil çay içeriği ile hazırlayabileceğiniz zayıflatan, yağ yaktıran ve metabolizmayı hızlandıran çaylar şunlardır;

Diyetisyen Elif Güveloğlu’ndan Yeşil Çay İçeriği İle Zayıflatan Çay Tarifi

 1. 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 2. 1 tatlı kaşığı mate yaprağı
 3. 1 tatlı kaşığı kiraz sapı
 4. 1 çay kaşığı biberiye
 5. 2 çubuk tarçın
 6. 1 litre su (4 su bardağı su)

HAZIRLANIŞI: Tüm malzemeyi porselen demlikte 10 dakika Türk çayı demler gibi demleyip günde 2 kez aç ya da tok olarak için. Aç içildiğinde tokluk hissi verip acıkmayı ertelerken, tok içildiğinde yediklerinizi daha çabuk yakmanızı ve sofradan yarı aç kalkmış olsanız bile tok hissetmenizi sağlar.

Diyetisyen Aslıhan Küçük'den Yeşil Çay İçeriği İle Metabolizma Hızlandırma Çayı Tarifi

 1. 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 2. 1 tatlı kaşığı dağ kekiği
 3. 1 tatlı kaşığı biberiye
 4. 1 tatlı kaşığı mate çayı
 5. 1 tatlı kaşığı funda yaprağı

Yapılışı: Yarım litre sıcak suda bütün malzemeleri demliyoruz üzerine yarım litre soğuk su ilave ederek ve elma ve limon dilimleriyle karıştırıp afiyetle içebilirsiniz.

Diyetisyen Selahattin Dönmez'den Yeşil Çay İle Yağ Yakan Diyet Çayı Tarifi

Malzemeler:

 1. 1 su bardağı demlenmiş yeşil çay
 2. Birkaç dal taze nane
 3. 1 rulo kabuk tarçın
 4. 2 adet limon
 5. 750 ml su ( 3 su bardağı su)

Hazırlanışı:

1 su bardağı demlenmiş yeşil çayı geniş bir sürahiye dökün. Daha sonra üzerine az nane yaprağı,1 det rulo kabuk tarçınve 2 adet limonun suyunu ekleyin. Son olarak 750 ml su ilave edin ve karıştırın.)

Yeşil Çay Diyeti İle 1 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Programı Tıklayınız

Salatalık Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Nasıl Zayıfladım Diyeti Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...