15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:55

Yeşil Çay Tansiyonu Etkiler mi, Çıkarır mı? Bilimsel Çalışma Sonuçları

Yeşil Çay Tansiyonu Etkiler mi, Çıkarır mı? Bilimsel Çalışma Sonuçları

Yeşil çay, uzmanlar tarafından en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir. Siyah çayla karşılaştırıldığında daha düşük seviyede kafein içerir.

Yeşil çay, uzmanlar tarafından en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir. Siyah çayla karşılaştırıldığında daha düşük seviyede kafein içerir. Fakat şunu göz önünde bulundurmalıdır ki yeşil çay her ne kadar şekerli meşrubatlara nazaran daha sağlıklı bulunsa da, bu çayı tüketirken de hipertansiyon adı verilen tansiyonun yükselmesi riski altındasınızdır.

Yeşil çaydaki kesin kafein miktarı, çayın markasına ve demleme süresine göre değişir. Kafein, uyarıcı ve moral arttırıcı olarak etki eder. Yeşil çaydaki kafein miktarı çok az olmasına rağmen, aşırı kafein alımı huzursuzluk, titreme ve kalp atış hızında artmaya neden olur. Şayet kafeine hassasiyetiniz varsa, yan etkilerine de yatkın olabilirsiniz. Bu durum,vücudunuz kafeini ortalama oranın altında sindirdiğinde ortaya çıkar. 

Yeşil çayın çok faydalı olduğunu savunanlar, yeşil çay yapraklarındaki maddenin kalp sağlığına ve hatta tansiyonun düşürülmesine olumlu etki ettiğini iddia ederler. Ancak şöyle bir durum var ki, vücudumuz yeşil çaydaki kafein emilimini gerçekleştirirken geçici süreli de olsa tansiyon yükselir. 1999 yılında “Journal of Hypertension” (Hipertansiyon Dergisi'nde) yayımlanan bilimsel araştırmaya göre yeşil çay tüketen katılımcıların kan basıncında yani tansiyonlarında, genel sağlıklarını olumsuz etkilemeyecek derecede hafif bir artış yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu araştırmaya dayanarak, yeşil çayın tansiyon düzenlemede en güvenilir içecek olmadığı söylenebilir.

Yeşil çay, aşırı miktarda tüketilmediği sürece tansiyonda çok önemli bir artışa neden olmaz. Maksimum yeşil çay tüketimi günde ortalama 5 bardak ya da toplam 200-300 mg kafein olarak belirlenmiştir. Çikolata, kahve ve çay gibi kafeinli gıdaları çok tüketen biri olarak fazla kafein alımı ve yüksek tansiyondan endişeleniyorsanız, yeşil çay tüketiminde aşırıya kaçmayın.

Yüksek tansiyon probleminiz varsa, yeşil çayın kafein içeriği buna yol açacak kadar olmasa da yine de yeşil çaydan uzak durmak isteyebilirsiniz. Çocuklar, hamile ve emziren kadınlar olası yan etkilere karşı yeşil çaydan uzak durmalıdır. Hamilelik boyunca vücut, kafeini daha yavaş oranda sindirir ve dolayısıyla kafein vücutta daha uzun süre kalır. Çok yüksek miktar kafeinin doğum kusurlarına yol açma olasılığı vardır ve emzirirken anne sütüyle de bebeğe geçebilir. Bazı çocuklarda kafein yüzünden huzursuzluk ve hiperaktiflik görülebilir. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Gülseven

  Melisa hanım çok doğru bir tesbit yapmış aynen aç karnına içince tansiyonu çok düşürüyor galiba normalde düşük tansiyonlulara oluyor bu şekilde çünkü kendimi toplamam bir saati buldu,dikkatli olmanızı öneririm.

 2. Zekiye

  Ben de içiyordum yeşil çayı baş ağrısıyla doktora gittim tansiyon ilacı verdi bana doktor yeşil çaya devam etsemmi acaba

 3. Misafir

  Peki ne ne iyi gelir tansiyona napmamlz lazlm

 4. Begûl

  Bende tansiyon yükselmesi yüzünden yeşil çay tercih ediyorum çünkü bana iyi gelyo

 5. Melisa

  Ben de kendimde bir şey farkettim ki aç karnına sabahları bi bardak Yeşilçay içtikten sonra baş dönmesi hafif mide bulantısı göz kararması oluyor sanırım tansiyonu düşürüyor ama çok uzun sürmüyor 5 dk uzanıp normale dönüyorum. Öğlen ve akşamları içtiğimde hiç böyle bişey olmuyor. Sanırım aç karnına içince tansiyonu düşürüyor ( diye düşündüm)

 6. Melahet

  Yaaa bu kadarini bilmiyordum.ben gunde 7-8bardak iciyorum:))))))

 7. Efendim 7-8 bardak çok fazla. Bu kadar yeşil çay tüketmeniz tansiyon yükselmesi dahil çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

 
 
KAPAT