Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
08-05-2016 05:16 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Yeşil Çayı Emziren Anneler Kullanabilirmi, Emzirme Döneminde Yeşil Çay

Google News

Uzman doktorlar emziren anneler için sınırlı miktarda yeşil çay tüketiminin güvenli olduğunu ancak emzirme döneminde 

Yeşil Çayı Emziren Anneler Kullanabilirmi, Emzirme Döneminde Yeşil Çay

Yeşil çay en sağlıklı çay çeşitlerinden biri olarak kabul edilse de söz konusu emzirme olduğunda durum biraz değişir. Uzman doktorlar emziren anneler için sınırlı miktarda yeşil çay tüketiminin güvenli olduğunu ancak emzirme döneminde susuz kalmamak için daha iyi seçeneklerin bulunduğunu bildiriyorlar. Su içmek emzirme, döneminde hidrasyon için en iyi kaynaklardandır. Antioksidanlarla dolu yeşil çay sağlıklı bir alternatif gibi görünse de kafein içermesiyle emziren kadınlar için çok da uygun değildir.Fakat yeşil çayın içerdiği kafein genelde genellikle bir fincan kafein ve siyah çaydan daha azdır.

Sual; Emziren anneler yeşil çay içebilirmi?
Cevap; Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal'ın cevabı; sakıncası yok içebilir

Sual: Bebek emziriyorum yeşil çay içebilir miyim?
Cevap: Çocuk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Sibel Spinu'nun cevabı; abartmamak şartıyla içebilirsiniz. Yani günde bir kupanın zararı olmaz.

Emzirme danışmanı olan Kelly Bonyata 1 su bardağı yeşil çayın 30-48 mg kafein içerdiğini bildiriyor. Bu oran emziren anneler için önerilen kafein üst limitlerin daha az olmasına rağmen, anne sütündeki herhangi bir miktardaki kafein bebeği etkileyebilir. Emziren annelerin kafein alımını sınırlandırılması annenin susuz kalmaması ve bebeğin uyku düzenini etkilememesi için çok önemlidir.

Emziren annelerde aşırı yeşil çay alımı şu sorunlara neden olabilir:

  1. Emzirme sırasında yeşil çay tüketimi süt salgılanmasını azaltabilir. Çok fazla yeşil çay tükettiğinizde vücudunuzda dehidrasyon meydana gelebilir.
  2. Gastrointestinal rahatsızlık ve kabızlığa neden olabilir.
  3. Anne ne tüketirse 6 saat içinde bu yiyecek yahut içecek bebeğe ulaşır. Aşırı yeşil çay aldığınızda anne sütü kafeini emebilir. Kafein emzirilen bebeği aşırı şekilde uyarıp, bebeklerde gözlerde büyüme hiperaktivite ve huzursuzluk gibi semptomlar görülebilir. Bu nedenle, aşırı kafein alımı yenidoğanlarda uykusuzluğa neden olduğundan yeni doğum yapmış annelere yeşil çay tüketimi önerilmez.
  4. Hamilelik sırasında kafeinden kaçındıysanız fakat emzirirken yeşil çay içiyorsanız şunu bilin ki emen bebeğiniz kafeinin yan etkilerine karşı daha eğilimlidir. Bu bebekler zaman geçtikçe ilerleyen yıllarda kafeine alışmaya başlarlar.

Emzirirken ne kadar yeşil çay içilebilir?

1 su bardağı yeşil çay ortalama 48 mg kafein içerir. Doktorlar emziren anneler için 2-3 küçük bardak (300 mg'dan)fazla yeşil çayı asla tavsiye etmiyor.

Not: Doktorunuza danışmadan içmeyin.

Emziren Anne Muz Yiyebilirmi, Muz Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anne Kahve İçebilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anne Nar Yiyebilirmi, Nar Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.