04 Haziran 2020, Perşembe 08:22

Yeşil Ceviz Kabuğu İle Diş Beyazlatma Ceviz Kabuğuyla Diş Tartarı Temizleme

Yeşil Ceviz Kabuğu İle Diş Beyazlatma Ceviz Kabuğuyla Diş Tartarı Temizleme

Ceviz Kabuğu İle Diş Beyazlatma Ceviz Kabuğunun Dişe Faydaları

Sağlıklı ve bembeyaz dişlerle gülümsemek hepimizin hayalidir. Böyle pırıl pırıl bir gülüşünüz olması için öncelikle güzel dişlere sahip olmak gereklidir. Ancak zaman içerisinde oluşan sararmalar bu duruma engel olur ve gülüşünüzün kapanmasına yol açar. Hiç kimse sararmış ve bakımsız dişlerle kocaman bir gülümseme sergilemek istemez. Gün içerisinde tüketilen kahve, sigara ve çay ise dişleri doğrudan sarartan nedenler arasında yer alır. 

Sararmış ve bakımsız dişlerden kurtulmak için çoğu insanın aklına ilk olarak limon suyu ve karbonat kullanmak gelir. Halk arasında yaygın olarak kullanılsa da bu formül aslında diş minesi için oldukça zararlıdır. Diş minelerinde oluşan çatlaklar ve zedelenmelere neden olup, genel diş sağlığını bozabilir. Aynı zamanda çizilen mineler çok daha hızlı şekilde leke tutmaya başlar. Bu nedenle diş beyazlatmak için kullanılan bu yöntem, aslında dişlerin çok daha hızlı şekilde sararmasına yol açar. Aşağıda bildireceğimiz ceviz kabuğu ile diş beyazlatma yöntemlerini uygulayarak dişlerinize zarar vermeden bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Ceviz Kabuğu İle Nasıl Diş Beyazlatılır?

Diş tartarların en büyük düşmanlarından biri, ceviz kabuğu suyudur. Ceviz kabuğunun aynı zamanda antibakteriyel ve beyazlatma özelliği de bulunur. Ceviz kabuğu suyunu hazırlamak için öncelikle 1 su bardağı suyu bir tencereye alın. Üzerine 5 adet kahverengi ceviz kabuğu ilave edin. Altını açtıktan sonrasında 20 dakika kadar kaynatın. Bu sırada kabuğun özünü ne kadar çıkarabilirseniz o kadar etkili olacaktır. Altını kapattıktan sonra süzerek içerisine ½ tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edin. Hazırladığınız bu suyu her gün diş temizliğiniz için kullanmanız gerekir. Yapmanız gereken şey ise fırçanızı bu suyla ıslatarak dişlerinizi fırçalamanız. Ardından ağzınızı çalkalayın. Ve pırıl pırıl dişlerinizle doyasıya gülümsemeye hazırsınız. 

Not: Hazırladığınız ceviz kabuğu suyunu 4 aya kadar bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. 

Cevizin Yeşil Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Cevizle diş beyazlatma yöntemlerinden biri de cevizin yeşil kabuğu ile doğrudan dişlerinizi ovmaktır. Bunun için olgunlaşma aşamasına gelmemiş, yeşil kabuklu bir ceviz gerekir. Bu cevizi mümkünse bir ağaçtan koparmanızı ve koparırken eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde ellerinizi boyayacaktır. Kopardığınız cevizin kabuk kısmını doğrudan dişlerinize sürerseniz, diş minelerinize zarar vermeden bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken cevizin diş etlerinizle kesinlikle temas etmemesi gerekir. Dişlerinizi beyazlatırken, diş etleriniz sarartmak istemezsiniz.

Ceviz Kabuğu Diş Tartarı Temizleme

Diş tartarları, hem görüntü hem de diş sağlığı açısından düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca tartar oluşumunu azaltmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Çünkü tartarlar temizlenmezse, ilerleyen dönemlerde diş köklerine zarar vererek diş kaybına neden olabilir. Birçok tartar temizleme ürünü diş minelerine zarar verir. Bu nedenle doğal yöntemlerin kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Diş tartarlarından doğal yollarla kurtulmak istiyorsanız ceviz kabuğu harika bir çözüm olacaktır. Aşağıda bulunan tarifi 20 gün boyunca kullanarak tartarlara elveda diyebilirsiniz:

Malzemeler 

  1. 1 kâse ceviz kabuğu 
  2. 1 bardak su

Öncelikle suyu ve kabukları küçük bir tencere ya da cezveye koyun. 15 dakika kadar kaynatın ve biraz soğuması için dinlenmeye alın. Diş temizliğinizi yaparken günde 1 kez fırçanızı bu suyla ıslatın ve dişlerinize sürün. 20 günün sonunda tartarlarınızın temizlendiğini göreceksiniz. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT